Özel Sporcuların Belçika'da Olimpiyat Başarısı

Özel Sporcuların Belçika'da Olimpiyat Başarısı
Belçika’nın Antwerp kentinde düzenlenen Özel Olimpiyatlar 2014 Avrupa Yaz Oyunları’nda Türkiye’yi temsil eden özel sporcular 31 madalya kazandı.

Migros, P&G Türkiye ve Özel Olimpiyatlar Türkiye Organizasyonu işbirliği ile engelli çocuk ve gençleri sporla hayata bağlama hedefi ile yürütülen Özel Olimpiyatlar Projesi, Türkiye’de 10. yılını kutluyor. 2004’ten beri süren işbirliği ile uluslararası özel olimpiyat oyunlarına katılan özel sporcular bu yıl Belçika’nın Antwerp kentinde düzenlenen Özel Olimpiyatlar 2014 Avrupa Yaz Oyunları’nda 31 madalya kazanarak Türkiye’yi başarıyla temsil ettiler. Türk sporcular 8 gün süren şampiyonayı; atletizmde 8 altın, 3 gümüş, 1 bronz, 1 dördüncülük, yüzmede 7 altın, 2 gümüş, masa tenisinde 3 altın, 4 gümüş, 1 bronz, karma basketbolda 1 gümüş ve futbolda 1 bronz madalya ile tamamladı.

 

P&G ve Migros, 10 yılda 5000’e yakın özel sporcunun yetiştirilmesine destek oldu  

 

13-20 Eylül 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilen Özel Olimpiyatlar 2014 Avrupa Yaz Oyunları’na Türkiye’den 39 kişilik bir ekip katıldı. 34 özel sporcu ve 5 partner sporcu olimpiyatlarda yüzme, atletizm, futbol, basketbol ve masa tenisi branşlarında performans sergiledi. 2014 Özel Olimpiyatlar Avrupa Yaz Oyunları’na Avrupa ve Avrasya’dan 58 ülkeden 2000 sporcu ve 1000 antrenör katıldılar. Özel sporcuların 11 spor dalında performans sergilediği Özel Olimpiyatlar Avrupa Yaz  Oyunları’na 4000’e yakın gönüllü, 2500 sporcu yakını ve binlerce izleyici katıldı. 

Türkiye’den Özel Sporcular 1982 yılından bu yana  dünyanın farklı ülkelerinde düzenlenen Özel Olimpiyat Oyunları’na katılıyor.  P&G ve Migros  ilk kez 2004 yılında Özel Sporculara Uluslararası Özel Olimpiyat Oyunlarına katılmaları için destek vermeye başladı.  P&G Türkiye, Migros ve Özel Olimpiyatlar Türkiye Organizasyonu, 10 yılda düzenledikleri kampanyalar çerçevesinde 7,3 milyon duyarlı tüketicinin desteğiyle 5000’e yakın özel sporcunun yetiştirilmesine katkı sundu.

 

Özel Olimpiyatlar, doğuşunu Eski ABD Başkanı John F. Kennedy’nin kız kardeşine borçlu

 

Özel Olimpiyatlar Projesi, yaklaşık 50 yıl önce, zihinsel engelli genç ve çocukların spor yoluyla yaşama katılmasına ortam sağlama amacıyla başlatılan bir spor programıdır. Eski ABD Başkanı John F. Kennedy’nin kız kardeşi olan Eunice Kennedy Shriver’in girişimiyle başlatılan projenin amacı engellilerin spor alanındaki yeteneklerini keşfetmek ve onları hayatla daha fazla kaynaştıracak bir kulvar yaratmak. Eunice Kennedy Shriver’in bahçesindeki kamp etkinliği ile başlayan Özel Olimpiyatlar, bugün 170’i aşkın ülkede, yaklaşık.  4,5 milyonun üzerinde zihinsel engelli sporcusu, 32 olimpik yaz ve kış oyunu,  500 bin antrenörü, 1 milyonu aşan izleyicisi, 3 milyon aile ferdi, 1 milyon gönüllü çalışanı, 5 milyondan fazla finansal destekçisi ve her yıl dünya çapında 44 bin müsabakası ile dünyanın en büyük amatör spor organizasyonu haline geldi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.