Alp Yalman Listesini Tanıttı

Alp Yalman Listesini Tanıttı
Alp Yalman, yönetim kurulu aday listesinde yer alan isimlerle birlikte medya mensuplarının karşısına çıktı.

Galatasaray Kulübü"nde 25 Ekim"de gerçekleştirilecek olağanüstü seçimli genel kurul öncesi başkan adaylarından Alp Yalman, yönetim kurulu aday listesinde yer alan isimlerle birlikte medya mensuplarının karşısına çıktı.

Zorlu Center"da bulunan Raffles Hotel"de gerçekleştirilen basın toplantısına, kulüp eski başkanları arasında yer alan başkan adayı Alp Yalman ile yönetim kurulu aday listesinde yer verdiği M. Taner Aşkın, O. Nasuhi Sezgin, Işın Çelebi, Levent Nazifoğlu, Mehmet Dedeoğlu, Alper Narman, Aydın Yardım, Abdullah Kavukçu, Erdal Aslan, Mehmet Altıoklar, Levent Karadeniz, Can Natan, Erdem Keçeci ve Erol Türk katıldı,  ABD"den bugün öğle saatlerinde geleceği bildirilen Dikran Gülmezgil ise yer alamadı.

Konuşmasına, Galatasaray Kulübü"nün içinde bulunduğu olağanüstü durum ve istikrarsızlığa yol açan belirsizlikten ötürü göreve talip olduklarını dile getirerek başlayan Yalman, şunları kaydetti:

"İstikrar, şeffaflık, güven ve işbirliği ortamını yaratmak için buradayız. Geçici bir süre için gelmiyoruz. İş yapmaya ve sorunları çözmeye geliyoruz. Yönetim kurulu arkadaşlarım ve ben, Galatasaray"ın sorunlarını çözebilecek bilgi ve tecrübeye sahibiz. Öncelikli anlayışımız, Galatasaray camiasına ve sizlere hiçbir konuda yalan söylememek olacaktır. İlişki içinde bulunduğumuz tüm kurum ve kuruluşlara karşı dostane bir tutum sergileyeceğiz. Vereceğimiz tüm söz ve taahhütleri zamanında yerine getireceğiz."

"Kötü bir finansal miras devralıyoruz"

Galatasaray Kulübü"nün içinde bulunduğu mali durumla ilgili karamsar bir tablo çizen Yalman, "Maalesef son derece olumsuz bir mali tabloyla karşı karşıyayız. Kötü bir finansal miras devralıyoruz. Finansal açıdan sürdürülemez olan bu süreci, kalıcı başarıya kaynak yaratan, etkin mali yönetim ve iç denetim mekanizmalarının çalıştığı, Galatasaray markasını, dünya markası haline getiren bir strateji ile değiştireceğiz. Finansal kritere, UEFA kriterlerine, SPK kriterlerine uygun hale geleceğiz" ifadelerini kullandı.

Alp Yalman, kulübün taşınmazlarıyla ilgili elden çıkarma gibi bir planları olmadığına dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Mevcut borçları yönetilebilir hale getirme politikası uygulayacağız. Pazarlama ve mağazacılık birimini verimli hale getireceğiz. Yeni gelir kalemleri oluşturup, devam eden tüm sportif, idari ve mali sözleşmeleri gözden geçireceğiz. Kulüp lehine revizyon arayışına gireceğiz. Futbolda, kurucumuz Ali Sami Yen"in felsefesinden asla ayrılmayacağız. Başarısını kanıtlamış, uluslararası modelleri örnek alarak, futbol altyapılarımızı geliştireceğiz. Türk Telekom Arena"nın gerekli bakım ve onarımlarını yapacağız. Ulaşım sorunlarını gidermek için ilgili mercilerle gerekli tüm girişimleri yapıp, konunun takipçisi olacağız. Taraftarlarımızın maç günleri yaşadığı sıkıntıları gidermek için gerekli uygulamaları yapacağız."

Yalman, amatör branşlara da değinerek, "Basketbol, voleybol ve tüm branşlarımızı, Avrupa"da bize yakışır mücadeleler sergilemeleri için hazırlayacağız. Ayrıca, Galatasaray Tarih Araştırmaları Enstitüsü"nü de hizmete açacağız. Tüm bu hedefleri hayata geçirirken, en büyük zenginliğimiz olan insan kaynağımızdan da en etkili bir şekilde faydalanacağız" değerlendirmesinde bulundu.

Galatasaray Kulübü"nde 3 dönemde 6 yıl başkanlık yaptığını, 14 yıl da yöneticilik görevlerinde bulunduğunu hatırlatan Yalman, "Amacım, bu 20 yıllık yöneticilik hayatımda ve tüm yaşantım boyunca edindiğim Galatasaray tecrübemi, genç arkadaşlarıma aktararak, bir ekip ruhuyla sorunları çözmek, yeni zaferler yaşamaktır. Allah yolumuzu açık etsin" diye konuştu.

"Galatasaray, hiçbir kulüple düşman olmaz"

Konuşmasının ardından basın mensuplarının yönelttiği soruları da yanıtlayan Alp Yalman, mevcut başkan Ünal Aysal ile arasında ihtilaf yaratacak şeyler sorulmamasını istedi.

Daha önce yaptığı bir açıklamasında, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım"ın dostu olduğunu söylediğinin aktarılması ve konuyla ilgili düşüncesinin sorulması üzerine Yalman, şunları kaydetti:

"Farklı bir şey düşünseydim farklı bir şey söylerdim. Galatasaray, hiçbir kulüple düşman olmaz. Her kulüp bizim dostumuzdur. İtişip kakışarak müsabaka yapılmaz. Bu tip düşünceler zaten tribünlere e-bilet ve Passolig uygulamalarını getirdi. Tribünlerin geldiği hale bir bakın. Dostluk eli uzatmak ancak emsal teşkil edebilir. Uzatacağımız dostluk elini almayacak kurum da yoktur. Galatasaray"ın hiçbir kurum ya da kulüple düşmanlığı yoktur." 

Daha önce başkanlıklarını yaptığı Faruk Süren, Mehmet Cansun, Özhan Canaydın ve Adnan Polat"ın, sonradan başkanlık görevi üstlendikleri hatırlatılarak, şimdiki listesinde bulunan genç yönetici adaylarından kimleri yetiştirmek istediği yönündeki bir soruya Yalman, esprili bir şekilde, "Öncelikle zaten hepimiz genciz" yanıtını verdi. Yalman, "Galatasaray"da insanlar belli görevlere, Galatasaray"a verdikleri katkılarla talip olma hakkı kazanırlar. Her birinin, inşallah katkılarıyla Galatasaray"da istedikleri her göreve talip olacak seviyeye geleceklerine inanıyorum" şeklinde konuştu.

Yönetiminin "Adnan Polat destekli" olarak adlandırılmasıyla ilgili, "Bu benim tabiatıma aykırıdır. Ben herkesi dinler, kendi bildiğimi yaparım. Fikir alışverişinde tabii ki bulunabiliriz ama kimsenin gölgesi olmayız" değerlendirmesinde bulunan Alp Yalman, göreve gelmesi durumunda Fatih Terim"in gönlünün alınıp alınmayacağı konusunda da, "Fatih Terim"in gönlü zaten bizde, Galatasaray"dadır. Onun gönlünü almak diye bir şey olmaz" şeklinde görüşlerini aktardı. 

Futbol takımının geleceğiyle ilgili endişe duyulmamasını isteyen Yalman, "Merak etmeyin. Futbol takımının nasıl olması gerektiği hakkında fikirlerimiz var. Onu da uygularız. "Ünal Aysal yanlış yapmış mıdır?" diye bir şey bana sormayın. Bu takım geçen 3 sezonda 2 şampiyonluk yaşadı. Bunu nasıl gözardı edersiniz. Bunun içinde doğruları ve daha az doğruları vardır" değerlendirmesinde bulundu. 

"Normal şartlarda aday olmazdım"

Alp Yalman, Galatasaray Kulübü"nün normal bir seyirde olması ve olağanüstü seçime gidilmemesi halinde, başkan adayı olmayacağını söyledi.

Ünal Aysal"ın neden göreve devam etmediğini bilmediğini aktaran Yalman, "Mutlaka kendisine göre geçerli nedenleri vardır. Bizim talip olmamızın nedeni, Galatasaray"da devamlılığı sağlamak ve kulübü boşlukta bırakmamak. Normal şartlarda, eğer kulüp normal seçimlere gidiyor olsaydı, aday olacağımı zannetmiyorum" şeklinde görüş belirtti.

Kendilerinin normal bir seçim süreci içinde göreve talip olmadıklarını vurgulayan Yalman, "Galatasaray"ın içinde olduğu bir durum var. Bu durumu şimdi öğrenip, bakmıyoruz. Biz hepimiz Galatasaraylıyız ve her zaman takip ediyoruz. Bir kriz anında, ani bir yeni durumda nasıl program yapacağımızı oturup hazırladık. Birtakım şeylerin de güvencesindeyiz" diye konuştu. 

Öte yandan, yöneltilen bir soru üzerine söz alan sarı-kırmızılı eski yönetici Işın Çelebi, Türk Telekom Arena ile ilgili olarak, "Bu stat çok büyük emeklerle yapıldı. Zemin kayması olduğu iddiasının yanlışlığı ortaya çıktı. Çünkü zeminde toplam boyu 36 kilometreye ulaşan kazık sistemi var. Çatı olayını ise gelecek sene konuşmak gerekir. Çünkü hazırlık yapmak lazım. Gençlik ve Spor Bakanlığı"yla, Spor Genel Müdürlüğü"yla konuşulup, ek süre alınabilir. Tüm büyük inşaatların, "çocuk hastalığı" dönemi vardır ve bu bakımlar yapılmadı. Bunların da gerçekleştirilmesi lazım" ifadelerini kullandı.

Çelebi, yönetim kurulu aday listesiyle ilgili olarak da, "Mali ve finansal yapıyla ilgili çok ciddi bir ekip var burada. Biz bu problemi çözeriz. Kimse endişelenmesin. Nasıl başkanımız zamanında Jupp Derwall"i getirip bir devrim yarattıysa, bu kez de mali açıdan bir devrim yaratacağımızdan emin olabilirsiniz" diye konuştu.

Toplantının son bölümünde, Alp Yalman"ın yönetim kurulu aday listesinde yer alan isimler kendilerini tanıttı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.