Şevki Yılmaz, Çanakkale Ruhunu Anlattı

Şevki Yılmaz, Çanakkale Ruhunu Anlattı
Başakşehir Belediyesi tarafından Çanakkale Zaferi'nin 99. Yıldönümü anma etkinliği düzenlendi. Programın konuğu Rize Eski Milletvekili Şevki Yılmaz, özlenen Çanakkale Ruhu'nu anlattı.

Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi"nde düzenlenen Çanakkale Şehitleri Anma Programına Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İlahiyatçı Yazar Ömer Döngeloğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş"ın yanı sıra Başakşehirliler katıldı.

 

Program 1915"te Çanakkale Savaşı"nda vatan uğruna canlarını veren şehitler için Süleymaniye Camii İmam Hatibi Ekrem Nalbant"ın okuduğu Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

 

Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından sahneye çıkan Şair İbrahim Sadri, Mehmet Akif"in Çanakkale Destanı"nı, Bülbül şiirini ve İstiklal Marşı"nı okudu. İbrahim Sadri"ye sazendeler Mehmet Akif"in bestelenmiş şiirleriyle eşlik ettiler.

Çanakkale Şehitleri Anma Programı"na konuşmacı olarak katılan Rize Eski Milletvekili Şevki Yılmaz konuşmasına seyircilerle birlikte tekbir ve dualarla başladı.

 

Vatanımızda gözü olmayan ülke yok

 

"Bu topraklar için Vatan için can verme fedakârlığını severek yerine getiren Çanakkale Şehitleri"ni rahmet ve minnetle yâd ediyoruz" diyen Şevki Yılmaz; "Vatanımızı bizlere armağan eden şehitlerimize çok şey borçluyuz. Vatan olmadan ne servet ne şöhret fayda etmez. Anadolu koruması zor bir vatan, onun içindir ki 500 bin kişilik orduyla geldiler

Akvam-ı beşer. Çünkü Anadolu önemli bir toprak. Nuh (A.S.)" dan sonra Anadolu dünyaya ikinci başkent olmuştur. Burada gözü olmayan hiçbir millet yok. Allah bu topraklara bizleri varis kıldı. Peygamber bu toprakların fethini bizlere Hendek Savaşı"nda müjdelemişti. Çünkü dünyayı İstanbul yönetiyordu. Dünyanın merkeziydi. İslam âleminin emanetini dünyada biz devraldık. Osmanlı yani. Dünyadaki adaleti sağlamaya çalışmıştır.  Osmanlı dünyada sömürünün karşısında olmuştur. Çanakkale Osmanlı’yı yıkmak için yapılan bir plandır. Çanakkale geçilemediyse Fransız"ın Anadolu"da ne işi vardı. Yunan"ın Ege"de İngiliz"in Anadolu"da ne işi vardı. Aslında biz yenmiştik hani. İşte yenmemize rağmen İttihatçılar sayesinde Almanlar mağlup olunca bizde mağlup olduk. Zaten Osmanlı’yı başsız bırakarak bu imparatorluğu böyle yıktılar." dedi.

 

"Vatanınıza sahip çıkın !"

 

Osmanlı"nın yerine kurulan Yeni Türkiye Devleti"nin de sürekli içeriden ve dışarıdan yıkılmaya çalışıldığını anlatan Şevki Yılmaz, yakın tarihteki olaylardan yola çıkarak bu millet üzerinde oynanan oyunlardan söz etti. Yılmaz; "Bugünlere gelene kadar çok bedel ödedik. Çok kurban verdik. Menderes"i, Özal"ı Osmanlı Ruhu"na sahip olduğu ve sahip çıktığı için öldürdüler. Necmettin Erbakan"ı bu yüzden tasfiye ettiler. Aramızdaki ittihatçılar bugünde aynı şekilde çalışıyor. Hepimize sorumluluk ve görev düşüyor. Ülkemiz daha Osmanlı"nın Osmangazi döneminde. Dört şey olmadan dünyada güce sahip olamazsınız. Kitap, hukuk mizanı, ticaret ölçüsü ve hadid. Kitap hayatın her alanında olacak. Ekonomiye hâkim olacaksınız. Hadid dediğimiz ise demir ve yani ağır sanayi elinizde olacak. Füzeler uçaklar filolarınız olacak. Güç Osmanlı"yı yıkanların elinde. Benden ne olur demeyin. Bir mıh bir nalı, bir nal bir tırnağı, bir tırnak bir ayağı, bir ayak bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu ise bir milleti tarih sahnesinden siler. Bu yüzden kendinizi önemseyin ve elinizden geleni yapın. Vatanınıza sahip çıkın." dedi.

 

"Uysal gemileri karadan yürütmüş"

 

Çanakkale Programının gerçekleştiği Başakşehir Emin Saraç İmam Hatip"e ilk kez geldiğini belirten Şevki Yılmaz "Türkiye"yi gezdim yurtdışında da birçok okul gördüm. İnşaat halindeyken gelip gezme imkânım olmuştu. Şimdi bu halini görünce sanki gemileri karadan yürütmüşler diyorum. Bu kadar kısa zamanda yapılan ve böyle güzel bir okul görmedim. Bu nesle sahip çıkan, eğitimleri için burayı yaptıran, Başakşehir"e ve Türkiye"ye bu okulu kazandıran Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal"a çok teşekkür ediyorum. Ayrıca bu akşam ecdadı unutmamak ve ecdat ile torunlarının köprüsünü yeniden kurmak için bizi burada topladığı için Allah da razı olur İnşallah." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.