Maltepe'ye 'Teknopark' Geliyor

Maltepe'ye 'Teknopark' Geliyor
Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Bağlarbaşı Mahallesi’ndeki buluşmada vatandaşlara müjdeyi vererek, Maltepe’de teknopark kurulacağını açıkladı.

“Mahalle Buluşmaları” ikinci haftasında tüm hızıyla devam ediyor. Sabahın erken saatlerinden Bağlarbaşı sakinleriyle bir araya gelen Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın ilk durağı Bağlarbaşı Cami oldu. Camideki Kur’an Kursu’nda, cami imamı Lokman Durak ve cemaatle bir araya gelen Başkan  Kılıç, vatandaşlarla çorba içti ve caminin sorunları hakkında bilgi aldı. Sorunları tek tek not eden Kılıç’a, cami imamı dua ederek başarı dileklerini iletti. Kılıç daha sonra, Bağlarbaşı Mahallesi sakinleriyle Gülyolu Kahvehanesi’nde buluştu. Yoğun bir katılımın gözlemlendiği buluşmada, Maltepe Belediye Başkan Yardımcıları Sinan Çetiz ve Gülten Tozanlı da yerini aldı. Toplantıya başta pazar yeri sorunu olmak üzere, kentsel dönüşüm, ulaşım, sağlık ocağı sıkıntısı, altyapı, gürültü ve çevre temizlik sorunları damga vurdu.

 

BAĞLARBAŞI’NA SEMT PAZARI

 

“Sıcak ve samimi bir ortamda beni karşıladınız, teşekkür ederim” diyerek konuşmasına başlayan Kılıç, mahalle buluşmalarının önemine değinerek, “Cemal cemale sohbet etmek, sorunlarınızı yerinde dinlemek ve 3 aylık zaman zarfı içerisinde sorunlarınıza çözüm bulmak amacıyla bir araya geldik” dedi.

Konuşmasında, semt pazarı sıkıntısını öncelikli olarak değerlendirdiklerini belirten Kılıç, “Bu konuda epey bir yol aldık. Pazarcılar Odası ile oturup konuştuk, muhtarımızın da bilgisi var, Feyzullah Mahallesi"nde pazartesi ya da çarşamba günleri kurulan pazarlardan birini Bağlarbaşı Mahallesi’ne taşıyacağız. Bunun için yer bakıyoruz. Pazarcılar Odası, Cemalbey Caddesi’nin tamamını istedi ancak bunun için o cadde üzerinde oturan vatandaşlarımıza danışmak gerekiyor. Mutlaka pazarlardan biri Bağlarbaşı’na gelecek” şeklinde konuştu.

 

“SORUNLARI ÇOK İYİ BİLİYORUZ”

 

Gelen sorular üzerine mezarlıklara, özel günler ve bayramlarda ücretsiz servis hizmeti sunduklarını da ifade eden Kılıç, şöyle konuştu:  

 

“Ölülerimize de sahip çıkıyor ve sizlere mezarlıklara ulaşmanız noktasında elimizden gelen imkanlar dahilinde hizmet sunuyoruz. Ayrıca fırınlarla ilgili şikayetler geldi. Sevgili dostlar, hiçbir kimse işini yaparken sizi rahatsız etmemeli, fırınlar maliyetten kaçtıkları için filtreleme sistemi kullanmıyorlar, dumanlar olduğu gibi evinize geliyor. Yine kaldırım, otopark ve çöp kutularının yetersizliği ve çevredeki kötü kokulardan şikayet ediyorsunuz. Bu sorunları çok iyi biliyoruz. Bunlar diğer mahallelerimizin de genel sorunu, çözmek için çalışmalarımız var.”

 

TEKNOPARK GELİYOR

 

Başkan Kılıç, “İstanbul’da iki tane teknopark kurulacak, bunlardan birisi Avrupa, diğeri Anadolu yakasında. Bakanlıkla oturup anlaşmaya varılmış, onaylı bir proje yani. Bu teknopark, Marmara Üniversitesi işbirliğiyle Maltepe’de kurulacak. Ayrıca minibüslerle ilgili sorunlarınızı dinledim, minibüslere kamera sistemi getiriyoruz” diye konuştu.

 

“KENTSEL DÖNÜŞÜMDE RANTI KALDIRACAĞIZ”

 

Son olarak kentsel dönüşüm hakkında da vatandaşlara bilgi veren Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Kentsel dönüşümde rantı kaldıracağız, sizleri müteahhitlere muhtaç etmemek bizim temel anlayışımız. Kentsel dönüşüm gerçekleştiğinde Maltepe’nin nüfusu, eğer katları fazladan verirseniz, iki katına çıkar. Bunu da şu anki Maltepe’nin altyapısı kaldıramaz, kaldırması da mümkün değil. Siz bana şimdi dua edersiniz, ancak sonra iyi anmazsınız.  Kentsel dönüşümde üzerinde durduğumuz birkaç temel nokta var. Birincisi, sizin onayınız olmadan hiçbir projenin altına imza atmayacağım. İkincisi, sizleri müteahhitlere asla muhtaç etmeyeceğim. Üçüncüsü ve en önemlisi bir kentsel dönüşüm birimi kuruyoruz, en net ve en doğru bilgiyi bu birimimizden öğreneceksiniz. Dördüncüsü kentsel dönüşüm noktasında bir danışma kurulu kuruyoruz. Bu danışma kurulunda, başkan yardımcılarım, belediyemiz müdürleri, eski ve yeni meclis üyeleri, mahalleli olarak sizin önerdiğiniz kanaat önderleri, mimarlar, mühendisler, odalar, büyükşehir belediyesinden gelecek görevliler ve en önemlisi sizler yer alacaksınız. Danışma kurulları bayram sonrasına oluşturulacak. Bu nedenle sizlerden de, mahalleniz adına fikirlerini sunacak 20-25 kişilik bir heyet belirlemenizi istiyorum. Beşincisi, çatılara yağmur suyu sistemleri ve güneş panelleri ile katların altına otoparkı zorunlu hale getiriyoruz. Altıncısı çöp konteynırlarını yer altına alıyoruz.”

 

MUHTARDAN BAŞKAN’A TEŞEKKÜR

 

Kılıç’tan sonra söz alan Bağlarbaşı Mahallesi Muhtarı Ali Galip Yurduseven, “Başkanımız dediğini yapıyor, mahallelere gelerek halkın sorunlarını yerinde dinliyor. Teşekkür ediyoruz. Mahallemizin en önemli sorunları, pazar yeri, sağlık ocağı sıkıntısı ve elektrik hatlarının yer üstünde olması sorunu. Bunları Başkanımıza da çeşitli vesilelerle ilettim, kendisi canla başla çalışıyor” dedi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.