Maltepe Uyuşturucaya Savaş Açtı

Maltepe Uyuşturucaya Savaş Açtı
Maltepe Belediyesi, uyuşturucuyla mücadele için başlattığı seferberlik kapsamında, Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde “Uyuşturucuyla Mücadele Paneli” düzenledi.

Uyuşturucunun zararları, halkın bilgilendirilmesi, uyuşturucu türleri ve kullanım alanları, emniyet güçlerinin uyuşturucu satan ve kullananlarla yönelik tedbirleri, psikolojik açıdan uyuşturucu kullanımı, narkotik şubenin uyuşturucu konusundaki çalışmaları hakkında bilgilerin sunulduğu panelde, barkovizyon gösterisi de yapıldı.

 

Panele, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın yanı sıra, Maltepe İlçe Emniyet Müdürü Ali Tuna Coşkun, Maltepe Belediyesi Başkan yardımcıları, CHP Maltepe İlçe Başkanı Hasan Solmaz, belediye meclis üyeleri ve muhtarlar katıldı. Öğretmen Niyazi Yaşar’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele, CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, İstanbul Tabipler Odası Başkanı Prof. Dr. Selçuk Erez, Adli Tıp Uzmanı Dr. Ali Çerkezoğlu, Psikiyatri Uzmanı Dr. Vahap Karabulut, sosyolog Abdurrahman Özmen, İstanbul Emniyeti Çocuk Şube Emniyet Amiri Özden Temur ve Narkotik Şube’den Recep Söylemez de konuşmacı olarak katıldı. Büyük bir ilginin gösterildiği panelde söz alan Gülensu Mahalle Muhtarı Ali Rıza Yıldız’ın, Gülensu ve Gülsuyu mahallelerinin uyuşturucu konusunda aşırı duyarlı oldukları için ölümlere maruz kaldığını belirten konuşması dikkat çekti. Ayrıca vatandaşlara Maltepe Belediyesi’nce hazırlanan bilgilendirici broşürler de dağıtıldı.

 

"ASLA BOYUN EĞMEYECEĞİZ"

 

Panelin açılış konuşmasına yapan Başkan Kılıç, “Hiçbir yasal engelin altına saklanmadan uyuşturucu sorununu çözmek için kolları sıvadık. Gülensu-Gülsuyu uyuşturucu çetelerinin çatışmalarına sahne oluyor. Buradaki algıyı değiştirmeye hepimizin elbirliğiyle destek vermesi lazım. Hasan Ferit Gedikleri, İsmail Doğanları bir daha kaybetmek istemiyoruz. Maltepeli kardeşlerimiz bu çetelere asla boyun eğmeyecektir” dedi. Emniyet Müdürlüğü’nün raporlarına göre son 2 yıl içerisinde bonzai kullanımında artış olduğuna da değinen Kılıç, “Bonzai denilen sentetik uyuşturucunun 400 tane türevi olduğu biliniyor, Sağlık Bakanlığı’nca tespit edilen 160 tane türevi var ama bu giderek artıyor. Bu ciddi bir tehlike. Bu sorun sadece emniyetin, sadece belediyenin, belirli kurumların sorunu değil, hepimizin sorunudur. Biz bu amaçla iki önemli adım atıyoruz, Bunlardan birincisi, uyuşturucu merkezi kuruyoruz. Maltepeli vatandaşlarımızla bir gönül köprüsü kurarak bu işi çözeceğiz. İkincisiyse, okul önlerine bir zabıta birimi konuşlandıracağız. Hep birlikte olduğumuz sürece altından kalkamayacağımız hiçbir sorun yok” şeklinde konuştu.

 

"PSİKOLOJİ GÖZARDI EDİLEMEZ"

 

Açılış konuşmasının ardından Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Maltepe Belediyesi Başkan Yardımcısı Gülten Tozanlı, Maltepe Belediyesi Meclis Üyesi Levent Zengin, CHP Maltepe İlçe Başkanı Hasan Solmaz ve Zümrütevler Mahalle Muhtarı Serkan Aslan tarafından katılımcılara plaket sunuldu ve çiçek takdim edildi. Ayrıca, Maltepe İlçe Emniyet Müdürü Ali Tuna Coşkun’a da çalışmalarından ötürü İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt tarafından plaket verildi. Uyuşturucu çeteleri tarafından yaralanan Gülsuyu Mahallesi muhtar adayı Sinan Erdem’in kızı Simge Erdem tarafından da, Öğüt’e çiçek takdim edildi. Plaket takdimi sonrası konuşmalarına başlayan panelistlerden İstanbul Tabipler Odası Başkanı Prof. Dr. Selçuk Erez, uyuşturucunun temelinde aile içi şiddet, anlaşmazlıklar, ekonomik sorunlar ve psikolojik problemler olduğu belirterek, “Vatandaşlara ekonomik anlamda bir şey sunamadıktan sonra sadece narkotik polisinin çalışmalarıyla bu iş yürümez. Uyuşturucu sorununda psikolojiyi asla gözardı etmemeliyiz” dedi.

 

"UYUŞTURUCU SORUNU TEK BAŞINA ELE ALINAMAZ"

 

“Mutlaka ama mutlaka emniyet birimleri, mahalleleri yakından tanıyan muhtarlarla yakından çalışmalı diyerek” sözlerine başlayan CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt de, son 2 yılda bonzai kullanımındaki artışa dikkat çekerek, “Uyuşturucuyu satmak için artık sosyal medyayı da kullanıyorlar. Ayrıca uyuşturucu sorunu tek başına ele alınamaz, Gülsuyu’ndaki olaylarda imar rantı da söz konusu. Maalesef burada hem siyasi rant da var, işte Hasan Ferit Gedik’in mahkemesinde neler olduğunu biliyoruz. Polislerimiz de canla başla çalışıyor ama onlara bir sitemim de var. Her sene bazı ünlü oyunculara yönelik narkotik operasyonlar düzenleniyor ve bu oyuncular ya da sanatçılar bir süre sonra hiçbir şey olmamış gibi salınıyor. Bu sanatçıları gençlerimiz örnek alıyor. Bu oldukça yanlış bir tutum” şeklinde konuştu.

 

"ANNE-BABALARA ÇOK İŞ DÜŞÜYOR"

 

İstanbul Emniyeti Çocuk Şube Emniyet Amiri Özden Temur ise çocuk polisinin yapmış olduğu çalışmaları, barkovizyon gösterisi eşliğinde aktardıktan sonra “Anne-babalara çok iş düşüyor” diyerek, şöyle konuştu: “Gençler, beni anlamıyorlar diyor, ben kimim diye kendini sorguluyor ve ergenken bir çok şeyleri değişiyor, bir arkadaş grubuna ait olmak için olmadık şeyler yapıyorlar. Bu dönemde aileler, çocuklarını dinleyebilmeli ve gerektiğinde arkadaş gibi konuşabilmeliler. 750’ye yakın çocuk şube birimimiz var ve mücadelemizi böyle sürdürüyoruz.”  

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.