Galataport hizmete girdikten sonra 2,5 milyon turist bekleniyor

Galataport hizmete girdikten sonra 2,5 milyon turist bekleniyor
Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Galataport'un İstanbul'un ve Türkiye'nin en büyük cruise alanlarından biri olacağını belirterek, 2020'nin mart ayında açılacağını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Ortalama 4 bin yolcudan 500 gemi geldiğini hesapladığımızda 2 milyon turist yapar. Bizim hedefimiz bir milyondu. Tabii siz o 2 milyon yolcuyu sadece 2 milyon olarak görmeyin. 2 milyon kişi her yıl 2 milyon kişiyi daha reklam ve konaklama için size getirecektir." dedi.

Galataport Projesi"nin yapıldığı alanda incelemelerde bulunan Bakan Ersoy, incelemenin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Galataport"un İstanbul"un ve Türkiye"nin en büyük cruise alanlarından biri olacağını belirterek, 2020"nin mart ayında açılacağına işaret etti.

Ersoy, projenin tamamının 2020"nin sonunda açılacağını aktararak, Karaköy Limanı"na aynı anda 3 büyük gemi yanaşabildiğini ve şimdiden ileriye dönük cruise rezervasyonlarında artış görülmeye başladığını söyledi.

Cruise gemilerinde diğer turist rezervasyonlarına göre çok daha erken tatil planlarının yapıldığına işaret eden Ersoy, "2020"den itibaren bizim ciddi şekilde Karaköy Limanı"na ihtiyacımız var." diye konuştu.

Bakan Ersoy, Galataport projesine "cruise limanı" demenin haksızlık olacağını kaydederek, şu bilgileri verdi:

"Galataport aslında tam bir turizm kompleksi. İstanbul"un da çok ihtiyacı olan bir kompleks. Bizim hedefimiz, turist başına elde ettiğimiz kişi başı gecelik geliri artırmak ve turistin konaklama dışı harcamalarını artıran projelere öncelik verip desteklemek. Bu bakımdan da çok faydalı bir proje. Buraya gelen insanlar, limanı hub port (ana liman) olarak da kullanacakları için İstanbul"da da çok ciddi harcama yapacak. Keyifle harcayabilecekleri ortamlar da projede yaratılmış. Bu da önemli. Çünkü sizin cebinizde para vardır ama harcayabileceğiniz keyifli bir ortam yoksa o parayı harcamadan gemiye geçersiniz. Gemiler için de çok cazip olmuş. Hem gemi personelinin hem de turistin para harcaması için gerekli olanaklar yaratılmış. Daha da güzelleştirilerek cruise dışına da çıkılmış."

Gemi yokken liman halka açılacak

Gemilerin olmadığı dönemde, açılıp kapanan duvar sistemi sayesinde limanın halka açık olacağının altını çizen Ersoy, dünyaya örnek olan projenin 2021 itibariyle tam kapasiteli şekilde hizmete gireceğini kaydetti.

Mehmet Nuri Ersoy, kriz öncesinde İstanbul"a yaklaşık 360 geminin yanaştığına vurgu yaparak, "Bu kapasite şimdi 560"a kadar çıkıyor yanılmıyorsam. Çok ciddi bir artış olacak. Sadece cruise diye bakmayın. Proje oluşturmanın bir avantajı vardır. Çok da güzel bir tanıtım aracıdır. Belki ziyaretçi bir ya da iki gün kalır ama bunun etkisi, kendi ülkesine gittiğinde çok daha fazla oluyor. Kendisi ya da akrabaları bir dahaki sefer İstanbul"a daha uzun kalıcı olarak gelir. Çok büyük bir tanıtım değeri var cruise limanının. Alışveriş anlamında da önemi var. Turizmi sadece konaklama tesisi olarak düşünmeyin. Tüm halkın, taksicinin, esnafın, lokantacının para kazanması gerekiyor. Bu değerler kapsamında baktığınızda, cruise"un hayati önemi var." ifadelerini kullandı.

Limanın çok iyi bir hizmet verirse diğer cruise gemilerin de hedef destinasyonu haline geleceğini sözlerine ekleyen Ersoy, şöyle konuştu:

"Biz İstanbul"a sadece İstanbul olarak bakmıyoruz. Eğer siz İstanbul"u varış noktası olarak popüler bir hale getirip kuvvetlendirirseniz, özellikle İzmir, Bodrum, Kuşadası limanlarının da kapasitesini yüzde yüze çıkarmış olursunuz. Çünkü direkt gelmiyor gemiler. Bir ara varış noktası olarak bu tarz limanları kullanıyorlar. Hatta bir avantajı da İstanbul"a gelen gemilerin bazıları Karadeniz"e de açılabilir. Karadeniz"deki limanlara da tekrar gemi potansiyeli yaratma şansı olabilir. İstanbul bizim için hayati anlamda bir cruise limanı."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.