Eğitimde güç birliği

Eğitimde güç birliği
Türkiye’nin 2023 hedeflerine güçlü bir desteğin verilmesi amacıyla ülkemize kazandırılan projenin detayları, 4 Mart 2019 tarihinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Uluslararası STEM Eğitim Zirvesi ile kamuoyuyla paylaşıldı. Zirve, bilim, teknoloji ve eğitim alanından önemli isimleri bir araya getirdi.

UNESCO & INTED ve MEKTEBİM iş birliği ile gerçekleştirilen STEM Eğitim Projesi, Türkiye’nin STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) alanında geleceğin en iyi uygulama merkezlerinden biri haline getirilmesini amaçlıyor.

Türkiye’nin 2023 hedeflerine güçlü bir desteğin verilmesi amacıyla ülkemize kazandırılan projenin detayları, 4 Mart 2019 tarihinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Uluslararası STEM Eğitim Zirvesi ile kamuoyuyla paylaşıldı. Zirve, bilim, teknoloji ve eğitim alanından önemli isimleri bir araya getirdi.

UNESCO, INTED ve Mektebim; bilim ve teknolojik gelişmelerin öne çıktığı günümüzde eğitimin de farklılaşması ve iyileştirilmesi gerektiği bilinciyle önemli bir iş birliğine imza attı. Türkiye’de STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) eğitiminin kalitesini önemli ölçüde arttırmayı ve öğrencilerin öğrenme süreçlerini iyileştirmeyi amaçlayan “STEM üzerine En İyi Uygulama Müfredatı ve Okulları Projesi” 4 Mart’ta Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Uluslararası STEM Eğitim Zirvesi kapsamında tanıtıldı. Proje ile Türkiye’nin, Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kapsamında STEM alanında geleceğin en iyi uygulama merkezlerinden biri haline getirilmesi hedefleniyor.

Türkiye’nin İlk Uluslararası STEM Eğitim Müfredatı!

UNESCO IBE’nin tüm dünyaya STEM eğitiminde rol model olacak bu projeyi Mektebim okullarıyla birlikte hayata geçirmesinin Türkiye için önemli bir kazanım olduğunu vurgulayan Mektebim Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Sancak; “21. yüzyılda artık farklı bir dünya ile karşı karşıyayız. Bilim ve teknoloji alanlarındaki gelişmelerle şekillenmeye devam edecek bir geleceğe doğru ilerliyoruz. Bu noktada STEM eğitimi, öğrencilerin bu yeni çağa ayak uydurabilmeleri ve temel yetenekleri geliştirebilmeleri adına bütün ülkelerin eğitim politikası haline gelmiş durumda. Mektebim Okulları olarak, dünyadaki tüm ülkeler tarafından Eğitim, Bilim ve Kültür konularında standartları belirleyen çatı kuruluş olan UNESCO ile birlikte ülkemizin geleceğine önemli kazanımlar sağlayacak bu eğitim projesini ülkemize kazandırmanın heyecanı ve gururunu yaşıyoruz” dedi. Proje hakkında detaylar veren Sancak sözlerine şöyle devam etti: “Proje kapsamında Türkiye’de ilk kez uluslararası standartlarda akredite edilmiş, Türkiye’nin kendine özgü STEM Müfredatını, STEM Öğretmen Eğitimi Programını ve STEM Ölçme & Değerlendirme Programını hazırlamış olacağız. 2019 yılı Eylül ayı itibariyle uluslararası STEM müfredatını, öğretmen eğitimi programını ve ölçme & değerlendirme programını Mektebim Okulları’nın tüm kampüslerinde uygulamaya başlayacağız. 2020 yılında ise Türkiye’nin 7 bölgesinde faaliyete geçecek şekilde En İyi STEM Uygulama Okulları’nın açılısını

gerçekleştireceğiz. Bu programları hayata geçirmekle ülkemizdeki eğitim kalitesinin artmasına destek olurken, Türkiye’yi hem bölgesel hem de küresel anlamda UNESCO üyesi ülkeler nezdinde STEM eğitiminin önde gelen merkezlerinden biri haline getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

UNESCO ile birlikte projeyi geliştiren INTED isimli kuruluşun CEO’su Gökhan Coşkun ise STEM eğitimi adına önemli bir iş birliğine imza attıklarını ifade ederek şunları söyledi: “Eğitim, ülkemizin bilim ve teknoloji çağında geri kalmaması ve dahası rol model bir ülke haline gelmesi adına yatırım yapılması gereken en önemli alanlardan birisi. Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınma hamlesini gerçekleştirebilmesi için büyük düşünen, büyük hayaller kuran ve büyük işler başaran mutlu öğrenciler yetiştirmeye ihtiyacımız var. UNESCO ve Mektebim Okulları ile birlikte bu vizyonu gerçekleştirmek üzere çok önemli bir projeyi hayata geçiriyoruz” dedi.


Yapay Zekâ Robotu Sophia İstanbul’da!

Zirvenin dikkat çeken konuklarından biri de yapay zekâ teknolojisiyle çalışan dünyaca ünlü robot Sophia oldu. STEM projesi için özel olarak Türkiye’ye gelen Robot Sophia proje hakkında görüşlerini paylaşarak; geleceği şekillendirecek çocukların bilim ve teknoloji alanlarında iyi bir eğitim almalarının önemli olduğunu söyledi. Uluslararası STEM Eğitim Zirvesi kapsamında düzenlenen panelde; UNESCO Uluslararası Eğitim Direktörü Dr. Mmantsetsa Marope, SingularityNET CEO’su Ben Goertzel, OKRA Technology CEO’su Loubna Bouarfa ve BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak “Türkiye’nin Milli Eğitim ve Teknoloji Hamlesinde STEM’in Rolü” üzerine görüşlerini paylaştılar.

Berkay Kağan GENÇ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.