Dr. Akkan Suver'e Büyük Onur Makedonya Cumhurbaşkanı'ndan 'ÜSTÜN HİZMET MADALYASI'

Dr. Akkan Suver'e Büyük Onur  Makedonya Cumhurbaşkanı'ndan  'ÜSTÜN HİZMET MADALYASI'
Madalya Töreni’nde bir konuşma yapan Dr. Akkan Suver;-“Bu Madalya Türk Makedon uluslarının kardeşliğine, ülkelerimizin barış ve istikrar içinde refahına ve ilişkilerimizin aydınlık geleceğine yeni bir pencere açacaktır.”dedi.

Dr. Akkan Suver’e diyalog ve barış alanında ortaya koyduğu çalışmalarından ve Türkiye ile Makedonya arasında sivil toplum alanında ortaya koyduğu katkılardan dolayı, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov tarafından “ÜSTÜN HİZMET MADALYASI” verildi. 

Üsküp’te Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan Tören’e Türkiye Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, Karadağ Maslahatgüzarı Jelena Mlacic, Makedonya Devlet önceki Bakanları Hadi Nezir ve Furkan Cako, ünlü Gazeteci, yazar ve şair İlhami Emin’in de aralarında bulunduğu kalabalık bir davetli katıldı. 

Marmara Grubu Vakfı da bu merasimde Müjgan Suver, Ali Rıza Arslan, Sezgin Bilgiç, Işıl Bilgiç ve Av. Serhat Tabanca’dan oluşan bir heyetle hazır bulundu. 

Madalya Töreni’nde bir konuşma yapan Dr. Akkan Suver;-“Bu Madalya Türk Makedon uluslarının kardeşliğine, ülkelerimizin barış ve istikrar içinde refahına ve ilişkilerimizin aydınlık geleceğine yeni bir pencere açacaktır.”dedi.  

Dr. Akkan Suver’in konuşması aynen şöyledir: 

Lütfettiniz bizi bugün buraya davet ettiniz.

Beni fevkalade hislendiren, fevkalade zarif davetinize Marmara Grubu Vakfı İcra Konseyi"nden eşim Müjgan Suver, İşinsanı Ali Rıza Arslan, İşinsanı Sezgin Bilgiç ve Eşi Işıl Bilgiç, Av. Serhat Tabanca ve Makedonya önceki İstanbul Başkonsolosu Zerrin Abaz ile birlikte icabet ettim.

Öncelikle bir defa daha teşekkürlerimi arz etmeme izin veriniz.

Hanımefendiler, Beyefendiler,

Ortak sınırımız olmamasına rağmen komşu telakki ettiğimiz ve bunu iyi komşuluk ilişkileriyle sürdürdüğümüz Makedonya için Büyük Şair Yahya Kemal"in "Rakofça kırlarının hür havası" diye tasvir ettiği Makedonya"nın kültür iklimi, Genç Mustafa Kemal"i de Selanik"ten daha fazla etkilemiştir.

Atatürk"ün fikri şahsiyetinin ilk çizgileri de Manastır Askeri İdadisi"nde oluşmuştur. Zaten Selanik, Manastır ve Kosova Osmanlı"nın "üç vilayet" adlı bir yönetim bölgesiydi.

Büyük Atatürk"ün Manastır"da okumuş olması ve daha sonra Türkiye"nin kurtarıcısı olması, Türkiye Cumhuriyeti"ni kurması, Manastır dolayısıyla Makedonya için de bir onurdur.

Ünlü Yazar Şevket Süreyya Aydemir "Tek Adam" adlı kitabında Atatürk"ün ölümünü anlatırken O"nun için "Son Makedonyalı" deyimini kullanır. Atatürk"ün en sevdiği Balkan türkülerinden biri de "Vardar Ovası"dır.

Atatürk insanlığın malıdır. O Türkiye"nin kahramanıdır. Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti Devleti"ni kurmuştur. Ama ileri, barışçı, medeniyetçi fikirleri insanlığa hizmet etmiştir. İnsanlık, onun fikirlerinden yararlanmıştır. "Mazlum Milletler" diye adlandırdığı pek çok ülke, daha sonra bağımsızlık hareketlerini ondan aldıkları ilhamla yürütmüşlerdir.

Tekrar önemle belirtmek isterim ki, Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Atatürk"ün hayatında Makedonya"nın özel bir yeri olmuştur. Ülkelerimizi birbirilerine yaklaştıran esas unsurlar, işte böylesine güçlü temellere dayanan dostluk duygularını teşkil etmektedir. 

Türk milletinin bir parçası olan Marmara Grubu Vakfı da, dost ve kardeş Makedonya ile ilişkilerine özel bir önem atfetmektedir. Birlikte yaşanmış uzun tarihten ve ortak kültürümüzden güç alan ilişkilerimiz,  insanlarımız arasında karşılıklı saygı ve güvene, sevgi ve anlayışa dayanmaktadır.

ürkiye ve Makedonya ortak bir tarih, coğrafya ve kültürün mirasçılarıdır. Halklarımız, akrabalık bağları ile birbirine kenetlenmiştir.

Marmara Grubu Vakfı, dost Makedonya ile ilişkilerin ve işbirliğinin eşitlik ve karşılıklı yarar temeli üzerinde daha da geliştirilmesine büyük önem vermektedir. Türkiye ve Makedonya Balkanlar bölgesinin iki önemli barışsever devletidir. Özellikle de Türkiye Cumhurbaşkanı Zat-ı Devletleri Recep Tayyip Erdoğan ile Zat-ı Devletleriniz arasında bulunan yüksek ve seviyeli dostluk ve işbirliği ilişkisi bölgemizin kalkınmasına, refahına, istikrar ve barışına da hizmet etmektedir. Bundan kimsenin en ufak bir şüphesi olmaması gerekir.

Bu duygu ve düşüncelerle inanıyorum ki, bana verilen bu Madalya Türk Makedon uluslarının kardeşliğine, ülkelerimizin barış ve istikrar içinde refahına ve ilişkilerimizin aydınlık geleceğine yeni bir pencere açacaktır.

Sayın Cumhurbaşkanım,

Ben ve arkadaşlarım Marmara Grubu Vakfı"nın Avrasya Ekonomi Zirveleri"ne Makedonya"nın katılımına büyük önem vermişizdir.

Burada bir hatıra olarak belirtmek isterim ki, Avrasya Ekonomi Zirveleri"ne dünyadan ilk katılan Dışişleri Bakanı 2001 yılında Sayın Prof. Dr. İlinka Mitreva"dır. O"nun açtığı bu kapı daha sonraları tanıştığımız ve dostluğuna büyük önem verdiğimiz Zat-ı Devletleri"nizin başkanlığında devam etmiştir.

Elbette bu ilişkilerin bugünlere gelmesinde Makedonya İstanbul Başkonsolosu Zerrin Abaz Hanımefendi"nin de üstün gayretleri olmuştur.

Dolayısıyla bugün burada bana lütfettiğiniz bu Madalya"yı şahsım olduğu kadar Büyük Türk Milleti ve onun sivil toplumu adına almanın yüksek şeref ve heyecanı içindeyim.

Hayatım boyunca bana gerek Türkiye"de gerekse de Türkiye dışında çok çeşitli madalyalar, ödüller, fahri profesörlük ve doktoralar tevdi edilmiştir. Bunların her birinin, elli yılı aşan siyaset ve sivil toplum hayatımda ayrı bir önemi, ayrı bir değeri anlamı bulunmaktadır.

Ancak burada aziz dostum Sayın Cumhurbaşkanı Prof. Dr. Gjorge Ivanov tarafından bana tevdi edilen Madalya"nın her zaman özel bir anlamı ve kıymeti olacaktır.

Dostu olmaktan gurur duyduğum değerli Cumhurbaşkanı Prof. Dr. Gjorge Ivanov"un elinden aldığım bu madalyayı Türkiye-Makedonya dostluğunun bir simgesi olarak muhafaza edeceğim. Bugün bu madalya ile bana kıvanç ve onur verdiniz.

Zat-ı Devletlerinize bir defa daha şahsım, ailem, Marmara Grubu Vakfı ve Türk milleti adına teşekkürlerimi sunuyor, saygılarımızı arz ediyorum.”

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.