'Büyükanne'lerin tanıklığı İstanbul'da paylaşıldı
İSKENDER ÖZSOY
Feronya Oteli’deki toplantı LMV Genel Sekreteri Sefer Güvenç ve projenin menajeri Aftab Rahman’ın (sağda) açılış konuşmalarıyla başladı.
Güvenç LMV’nin kuruluş öyküsünü ve çalışmalarını anlatırken, Rahman uluslararası projenin hayata geçirilme aşamalarında yaşananları ve görüşmelerde elde edilen bilgilerden kazanımlarını anlattı.
Proje ortaklarının kendilerini ve çalışmalarını tanıtan konuşmalardan sonra görüşmeleri anlatan video sunumu yapıldı.
Toplantıya Lozan Mübadilleri Vakfı Başkanı Arif Ümit İşler ve Lozan Mübadilleri Derneği Başkanı Esat Ergelen de katıldı.
Türkiye’den de beş “büyükanne”nin hem ailelerinin hem de kendilerinin hikayelerini anlatarak katıldığı proje, göçmenlerle çeşitli seviyelerde çalışan diğer sektörler arasında bir köprü oluşturmayı amaçlıyor.
Göçmenlere, etnik azınlıklarla mültecilere öğrenme fırsatları sunan büyükannelerin göç ve entegrasyon hakkındaki hikâyelerini içeren projenin kapanış toplantısı 3 Mayıs 2019 tarihinde İngiltere’nin Coventry kenti Herbert Art Gallery & Museum’da yapılacak.
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.