Başakşehir'de Kafkas Rüzgârları Esti

Başakşehir'de Kafkas Rüzgârları Esti
Başakşehir Belediyesi Kafkasya Özel programı düzenledi. Dans gösterisi ve konserin yer aldığı etkinlik, renkli Kafkas kültürünü Başakşehirle buluşturdu.

Başakşehir Çınar Kongre Merkezi’nde gerçekleşen programa Başakşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Basri Akdemir, Kafdağı Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Yusuf Taş ve çok sayıda ilçe sakini katıldı.

 

 

Bu sene 3.sü gerçekleştirilen Kafkasya Özel Programı, Kafdağı Eğitim Kültür Derneği Başkanı Yusuf Taş’ın açılış konuşması ile başladı. Başakşehir Belediyesi"ne ve Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’a desteklerinden dolayı teşekkür ederek konuşmasına başlayan Taş, “Bugün tıpkı Suriye’den gelenler gibi biz Kafkas halkları olarak İnsanlığın son barış adası olan Türkiye’ye geldik. 1990’a kadar Anavatanla, Türkiye"ye göç eden halk arasında hiçbir bağ oluşmadı. Bu tarihten sonra biz derneğimiz olarak Müslüman Kafkas halkı ile Türkiye arasında bir gönül köprüsü kurmak için çalışmalar yürüttük.” dedi.

 

 

‘Kafkasya’yı savaşlar dışında da hatırlamalıyız’

 

 

Yusuf Taş, katılımcılardan Kafkasya’yı unutmamalarını isteyerek, derneğin bölgede ve Türkiye’de gerçekleştirmiş olduğu çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Taş, ‘Ümmetin ilk coğrafyası olan Kafkasya, sadece savaşlarda anılan sonrasında ise yetim bırakılan bir bölge oldu. Biz dernek bünyesinde bu bölgede iftarlar ve kurban organizasyonları düzenledik" dedi. 

 

 

Gecenin sürpriz ismi genç yetenek Tambi Djeuk

 

 

Katılımın yüksek olduğu program, Kafkas Halk Oyunları gösteri ile devam etti. 

 

 

‘Ridade’ grubunun dansları ilgiyle izlenirken ‘Kafkas Troyka’ dans grubunun kılıç ve bıçaklarla gerçekleştirdikleri gösteri beğeni topladı. Gece’de sanatçı İshak Akbay Çerkezce ve Türkçe parçalar seslendirdi. Gecenin sürpriz ismi ise, Çerkez asıllı Suriyeli göçmen Tambi Djeuk oldu. Genç yaşına rağmen şimdiden müziğin dehası olarak anılan Tambi Djeuk, akordeon’u ile salonda Kafkas rüzgârları estirdi.

 

 

Kafkasya özel programı; Başakşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Basri Akdemir ve Kafdağı Eğitim Kültür Derneği Başkanı Yusuf Taş’ın katılımcı sanatçılara çiçek takdim etmesi ile son buldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.