Başakşehir İzci Kampı Suriyeli Öğrencileri Ağırlıyor

Başakşehir İzci Kampı Suriyeli Öğrencileri Ağırlıyor
Her yıl yaklaşık 2.500 izcinin faydalandığı Başakşehir İzci Kampı bu yıl Suriyeli Mülteci çocukları ağırlıyor.

Şamlar Ormanı"nda her yıl bir haftayı çocukların gönüllerince geçirdiği Başakşehir İzci Kampı"nın bu seneki sürpriz konukları Suriyeli mülteci çocuklar oldu. Kamp, Suriye"deki iç savaştan kaçarak Akçakale çadır kentinde mülteci olarak kalan 100 Suriyeli İzci çocuğu ağırlıyor.

 

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye"nin çeşitli yerlerinden birçok izcinin de faydalandığı Başakşehir İzci Kampı"nın bu yıl ilk kamp ateşini Suriyeli Çocuklar ve Başakşehirli çocuklar birlikte yakacaklar. Akçakale Kaymakamlığı ile ortak yapılan proje çerçevesinde Şanlıurfa"dan gelen 100 Suriyeli İzci, 1 hafta boyunca İstanbul"da kalacaklar ve 1 gününde İstanbul turu yapacaklar.  Ayrıca İstanbul"dan 100 Suriyeli çocuk ve 100 Başakşehirli İzci"nin katıldığı kampta Suriyeli çocuklar hem İstanbul"daki Suriyeli hem de Başakşehirli izci kardeşleriyle kaynaşıp ve güzel bir hafta geçirecek.

 

"Suriyeli çocuklar için terapi oldu"

 

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Belediye olarak yol ve kaldırım yapmaktan öte sosyal belediyecilik anlayışına istinaden yapılan çalışmaların önemine vurgu yaptığı konuşmasında; "Şamlar Tabiat Parkımızın 6 kapısı var 1 kapısını sadece izcilerimize ayırdık. İzcilerimiz 1"er hafta boyunca tabiatla baş başa yaşamayı öğreniyorlar. İzcilerimiz doğayla iç içe olmanın dışında tanımadıkları yaşıtlarıyla beraber yaşamayı da öğreniyorlar. Şimdi aynı dili konuşmadıkları arkadaşlarıyla izcilik deneyimini yaşıyorlar. Suriyeli çocuklarımız savaş sırasında ciddi bir travma yaşadılar, burası onlar için bir rehabilite ortamı, bir terapi merkezi oldu. Bizim öğrencilerimiz de başka ülkelerde diğer çocukların yaşadıkları sıkıntıların farkına varma imkânı buldular, hayattan ders çıkarabiliyorlar." dedi.

 

Suriyeli çocuklar da mutlu

 

Suriye"den gelen çocuklar da Başakşehir İzci Kampı"nda olmaktan duydukları mutluluğu belirttiler.

 

Bilal Molla; "Buradayız ama Suriye"yi unutmuyoruz. Burası çok güzel Suriye’de de böyle ormanlık alanlar vardı maalesef yıkıldı. İzcilikte mücadele etmeyi öğreniyoruz. İzcilik şartlarını öğreniyoruz. Okçuluk, At biniciliği ve yüzme. Peygamberimiz (sav) de bu sporlara önem veriyordu bizim için de önemli."

 

Husam Taraş; "Ben 1 senedir izcilik yapıyorum. Her Türk kampında izci kardeşlerimizle bir araya geliyoruz. Türk izciler kardeş gibi davranıyor. Spor yapıyoruz, şarkılar söylüyoruz. En çok ata binmeyi seviyorum. Burada Türk kardeşlerimizle birlikte şarkılar söyleyip Türkçe öğreniyoruz. Biz Suriye’den geldik bize çok iyi davrandılar. Bize bu imkânları sağlayanlara teşekkür ediyorum."

 

Muhammed Basal; "Burada çok mutluyuz her şey çok güzel. Türkiyeli kardeşlerimizle bir arada olmaktan memnunuz. Birçok spor yapıyoruz. Binicilik, Okçuluk öğreniyoruz. Doğada yaşamayı öğreniyoruz."

 

Bu yıl okçuluk ve binicilik de eklendi

 

İzci Kampı"nda çocuklar 1 hafta boyunca Şamlar Tabiat Parkı"ndaki kampta kalıyor, teorik ve pratik birçok eğitim alıyorlar. Bilgisayardan televizyondan uzak 1 hafta geçirip doğayı tanıyorlar. İzcilik kampı çerçevesinde çocuklara; doğada yaşam, tırmanma, bisiklet, pentatlon, oryantiring, İlkyardım, Telsiz ve pusula kullanımı, gece yürüyüşü, düğüm atma, hayvanlardan korunma hakkında eğitimler veriliyor. Şamlar Ormanı’nda her yıl yeni aktivitelerin başlamasıyla daha da renkli hale gelen İzci Kampı’na bu sene de Okçuluk ve At biniciliği eklendi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.