TSK'dan Açıklama

TSK'dan Açıklama
TSK, 'MGK toplantısında, TSK içinde yer aldığı iddia edilen paralel yapılanmaya yönelik tedbirlerin ele alındığı, bu kapsamda bazı personelin ihraç edileceğine' yönelik haberlerin gerçek dışı olduğunu bildirdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), bazı basın yayın organlarında, "30 Nisan 2014"te gerçekleştirilen MGK toplantısında, TSK içinde yer aldığı iddia edilen paralel yapılanmaya yönelik tedbirlerin ele alındığı, bu kapsamda bir araştırma başlatıldığı ve bunun sonucunda Yüksek Disiplin Kurulu ve 2014 Ağustos"taki Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısında bazı personelin ihraç edileceğine" yönelik haberlerin gerçek dışı olduğunu bildirdi.

 

TSK"dan yapılan yazılı açıklamada, Ağustos"taki olağan YAŞ toplantısına yönelik çalışmaların, kurumsal hafıza ve teamüller çerçevesinde, normal seyrinde sürdürüldüğü belirtildi.

 

Açıklamada söz konusu haberin gerçek dışı olduğu ifade edildi.

 

"Etnik ve mezhepsel ayrımcılık" iddiası

 

TSK"dan yapılan bir başka açıklamada ise Türkiye Cumhuriyeti Devleti"nin bir hukuk devleti olma vasfının gereği olarak TSK"da tüm faaliyetlerin, başta Anayasa olmak üzere mevcut kanun, yönetmelik ve yönergeler çerçevesinde yürütüldüğü, bu bağlamda dayanağını yasal mevzuattan almayan hiçbir işlemin yapılmadığı kaydedildi. 

 

Açıklamada, "TSK"da hiçbir dönemde personel arasında etnik ve mezhepsel ayrımcılık yapılmamıştır. TSK"da ayırma işlemleri; yasalarda belirtilen nedenlere ve somut, hukuki delillere dayanarak yapılmaktadır. Konu ile ilgili iddialar gerçek dışıdır" ifadesi kullanıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.