Şartlar Oluşunca Döneceğim

Şartlar Oluşunca Döneceğim
Sanatçı Şivan Perwer, Diyarbakır ziyaretinden sonra Türkiye'ye bir daha gelmesine ilişkin, uygun bir ortamda dönmek için beklediğini söyledi.

Sanatçı Şivan Perwer, Diyarbakır ziyaretinden sonra Türkiye"ye bir daha gelmesine ilişkin, uygun bir ortamda dönmek için beklediğini söyledi. Perwer, dönmesini istemeyenlerin olduğunu belirterek, "Türk kesimi ikna oldu, bu sefer Kürt kesimi ikna olmadı" dedi. 

 

Perwer, Erbil"deki çalışma   yaptığı açıklamada, Türkiye"ye dönüşü önünde devlet kanadında herhangi bir engel olmadığını, hakkında açılan davaların çözüldüğünü belirtti.  

 

"Şartlar oluşunca döneceğim"

 

Perwer, "Biraz daha durumun normalleşmesini bekliyorum. Şartlar oluşunca döneceğim. Kimsenin bana küsmesini istemiyorum. Bazıları statükocu, fundamentalist düşüncelerden vazgeçtikten sonra daha uygun bir ortamda dönebilirim. Şimdi bir takım siyasi engeller ve nedenler var. Türk kesimi ikna oldu, bu sefer Kürt kesimi ikna olmadı" diye konuştu. 

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"ın davetiyle Diyarbakır"a yaptığı ziyareti hatırlatan Perwer, bazı kesimlerin, bu ziyareti kendisine karşı kullandığı ifade etti. 

 

Perwer, şunları söyledi:

 

"Sayın Barzani’yle çözüm sürecine destek vermek için Diyarbakır"a gittik. Ama nasıl olduysa birden rahatsız oldular, "neden biz çağırdık gelmedi" dediler. Ağa mısın sen? Şimdi bunlar, özgürlük, demokrasi ve barıştan bahsediyorlar. Biz, demokrasi ve barış için geldik. Bunu alkışlayacağına karşı çıkıyorsun. Ben herkes için Türkiye’ye geldim, sadece bir kişi için gelmedim. Benim Diyarbakır’a gidişim konser vermek, şarkı söylemek ve para kazanmak değildir."

 

"Amacım barışa hizmet etmek"

 

Perwer, tek amacının barışa hizmet olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:

 

"Aklı olan ziyaretime olumlu tepki verirdi. Ben Türk-Kürt savaşsın diye gitmedim, barışsın diye gittim. Neden tepki gösteriyorlar? Çözüm süreci diyorlar, barış diyorlar biz de alkışlıyoruz ve geliyoruz, selam veriyoruz, kutlu olsun diyoruz. "Hayır sen bizim için gelmedin" diyorlar. 10 yıldır hükümet beni davet ediyor. Ben "geldim mi Diyarbakır’a geleceğim" diyordum. Kavga mı edelim yoksa barışa mı hizmet edelim. Barış da elbette eşitlik üzerine olur. Biz bunları söyleyeceğiz. Eşitlik olmadan kardeşlik olmaz, kardeş kardeşin kıymetini bilecek."

 

"Siz de biraz değişin"

 

Kendisine yönelik olumsuz propagandaya rağmen Kürt gençlerin, kendisini sevdiğini aktaran Perwer, "Benim sadece eleştirilerim var. Artık dost olun, biraz değişin diyorum. Dünya değişiyor, siz de biraz değişin. Hep Ortadoğu’nun kirli politikasını yürütmeyin. Siz, kirli politika diyorsunuz ama aynı şeyi kendiniz yürütüyorsunuz. Bunu yapmayın, değişin biraz diyorum, eleştirim bu" değerlendirmesinde bulundu.

 

"Söylediklerim Türklerin de Kürtlerin de yararınadır"

 

Kavga etmek yerine barış çağrısı yapan Perwer, "Herkes insan gibi yaşasın. Bu ülke herkesindir. Herkesi kucaklamak gerekiyor. Kürdü, Türkü, Lazı, Çerkezi, Arabı her insan değerleriyle yaşamalıdır. Bir takım siyasi çelişkiler her zaman olacaktır. Kavga etmeden, yıkmadan, dostça, insanca kimseye zarar vermeden sorunlarımızı çözelim. Söylediklerim Türklerin de Kürtlerin de yararınadır" şeklinde konuştu. 

 

"Tehditlere aldırış etmiyorum"

 

Perwer, "bir korkunuz var mı?" sorusuna "Ben Şivan Perwerim. Hiçbir zaman korkmadım. Bütün gücümle, inancımla, sevgimle ortaya çıktım. Herkes ölür ya da öldürülür, olabilir. Bunların hepsini göz önüne almışım. Ama hiçbir zaman korkmadım, korkmam da. Benim tek korkum, halkımın barışa ve özgürlüğe kavuşamamasıdır. Ben ülkemi çok seviyorum, ülkeme aşığım. Onun için bu aşk, hiçbir zaman korkaklığa, korkuya yol vermez. Asla. Bu yüzden tehditlere aldırış etmiyorum" cevabını verdi.

 

Perwer, Diyarbakır"da sadece bir gece kaldığını ifade ederek,  "Ne bir konser verdim, ne bir şarkı söyledim. Ben özgürlüğü özlüyorum, annemi özlüyorum, anne her şeyin üzerindedir, mezarını ziyaret etmek istiyorum. Tabi ki köyümü de özledim" dedi. 

 

"Statükocu siyaset kaybedecek"

 

Çözüm sürecine de değinen Perwer, Türkiye’deki statükocu, barışı sevmeyen siyaset tarzının kaybedeceğini vurgulayarak, şu değerlendirmeyi yaptı:

 

"Bunlar, şu anda topluma da Türkiye’nin ekonomik ve sosyal gelişmesine de zarar veriyorlar. Türkiye deniziyle, iklimiyle, tarımıyla, turizmiyle şahane bir ülke, herkese yeter. Yeter ki dost olalım ve çok çalışalım, çalıştık mı savaşmaya, kavga etmeye zaman kalmaz."

 

"Başbakanı tebrik etmek lazım"

 

Perwer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"ın yerel seçimdeki başarısına ilişkin, "O kadar saldırıya uğradığı halde müthiş başarılı çıktı. Demek ki toplumun istedikleri, arayışları yerine getirildi. Onun için bu başarıyı tebrik etmemek gerçekten ayıp sayılır" ifadelerini kullandı. 

 

Şivan Perwer, "Başbakan Erdoğan"dan bir isteğiniz oldu mu?" sorusuna şu yanıtı verdi:

 

"Verilen sözlerin yerine getirilmesi, bilhassa çözüm sürecinin daha geniş bir anlam kazanması için kendilerinden ricada bulundum. O da benim niye gelmediğimi sordu. Ben de elbette şartlar oluşunca, bunlar kazanılınca hizmete hazırım dedim." 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.