Latin Amerikalı Müslümanları Diyanet Buluşturacak

Latin Amerikalı Müslümanları Diyanet Buluşturacak
Diyanet İşleri Başkanlığınca 12 Kasım'da İstanbul'da '1. Latin Amerika Müslüman Dini Liderler Zirvesi' düzenlenecek.

Diyanet İşleri Başkanlığınca 12 Kasım"da İstanbul"da "1. Latin Amerika Müslüman Dini Liderler Zirvesi" düzenlenecek. 

 

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, yaptığı açıklamada, dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlara din eğitimi ve hizmetleri alanlarında destek olmayı bir iyilik hareketi olarak gördüklerini söyledi.

 

Görmez, bu kapsamda daha önce "Avrasya İslam Şurası", "Afrika Müslüman Dini Liderler Zirvesi", "Avrupa Müslümanları Buluşması", "Balkan Diyanet İşleri Başkanları Toplantısı", "Dünya İslam Bilginleri Barış, İtidal ve Sağduyu İnisiyatifi" başlıklı 5 ayrı platformda organizasyonlar düzenlediklerinin anımsattı.

 

Latin Amerika ülkelerinde yaşayan Müslüman toplulukların Diyanet İşleri Başkanlığının bilgi ve tecrübelerinden yararlanma ve İslam"ın hikmet mesajını insanlığa takdim etme noktasında işbirliği yapmak istediklerini dile getiren Görmez, 12 Kasım"da Conrad Otel"de düzenlenecek zirveye Brezilya, Venezuella, Arjantin, Şili, Meksika, Surinam, Uruguay, Paraguay, Nikaragua, Panama, Kolombiya, Bolivya, Dominik Cumhuriyeti, Guyana, Ekvador, Jamaika ve Haiti gibi Latin Amerika coğrafyasındaki 40 ülkeden 76 İslam merkezi başkanı, dini lider ve temsilcinin katılacağını bildirdi.

 

Zirvenin 5 gün süreceğini belirten Görmez, etkinliğe yurt içinden de çok sayıda diplomat, bürokrat ve Latin Amerika uzmanının katılacağını kaydetti.

 

Tema "geleneğimiz ve geleceğin inşası" olacak

 

"Geleneğimiz ve geleceğin inşası" temasıyla 5 oturumun gerçekleştirileceğine işaret eden Görmez, "Latin Amerika ülkelerinde İslam ve Müslümanlar, din hizmetleri, din eğitimi, dini yayın, sorunlar, çözüm önerileri, işbirliği imkanları, Diyanet İşleri Başkanlığının Müslümanlara yapabileceği katkılar gibi konuları ele alacağız. Zirvede ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığının Yurtdışı Din Hizmetleri vizyonuyla Türkiye Diyanet Vakfının yurt dışına yönelik hizmet ve faaliyetleri ayrı bir oturumla katılımcılara anlatılacak" dedi.

 

Görmez, misafirlere İstanbul"un tarihi ve kültürel mekanlarının da tanıtılacağına dikkati çekerek, zirveyle gönül coğrafyasındaki Müslümanlar ile iletişim köprülerinin de kurulacağını anlattı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.