Kürtçe Eğitim Verecek Okullar Açıldı

Kürtçe Eğitim Verecek Okullar Açıldı
Diyarbakır'ın Bağlar, Şırnak'ın Cizre ve Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde bazı sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin desteğiyle Kürtçe eğitim verecek 3 okul açıldı.

Diyarbakır"da Kürt Dili Araştırma ve Geliştirme Derneği (Kürdi-Der), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Eğitim-Sen"in de aralarında yer aldığı bazı sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin öncülüğünde ilkokul düzeyinde Kürtçe eğitim verecek okulun eğitime başlaması nedeniyle Kayapınar Kültür Merkezi önünde toplanan grup, Bağlar Belediyesi Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi"ne kadar yürüdü.

 

Eğitim-Sen Genel Sekreteri Sakine Esen, yürüyüş güzergahındaki Bağlar Kaymakamlığı önünde yaptığı açıklamada, anadilde eğitimi engellemek veya yasaklamanın aynı zamanda bir kimliğin inkar edilmesi anlamına geldiğini savundu.

 

Şimdiye kadar Kürt halkının anadilde eğitim taleplerine olumlu cevap verilmediğini ileri süren Esen, şunları söyledi:

 

"Bugün 3 okul açıldı. Bunun anlamı şu; eğer devlet Kürt halkının anadilde eğitim talebine olumlu yanıt vermezse, bunun yerine seçmeli ders ile bir karşılık verirse o zaman Kürt halkı da kendi okullarını yapacak ve kendi okullarına sahip çıkacaktır. Okullarımızı nasıl açtıysak bundan sonra da öyle savunmaya devam edeceğiz."

 

Cizre

 

Şırnak"ın Cizre ilçesindeki Kürdi-Der Şubesi önünde bir araya gelen grup, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önüne kadar yürüdü.

 

Yürüyüşe HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Cizre Belediye Başkanı Leyla İmret ve eşbaşkanı Kadir Kunur ile çeşitli sivil toplum kuruluşu ve siyasi partilerin temsilcileri katıldı.

 

Kürdi-Der şube yöneticisi Abdurrahman Aşkın, burada yaptığı açıklamada, dilini kaybeden halkın, kültürünü ve onurunu da kaybettiğini ileri sürerek, "Bunun için her halk kendi diline sahip çıktığı kadar vardır ve dilini özgürce yaşadığı kadar varlığını koruyabilir" dedi.

 

Açıklamanın ardından grup, Nur Mahallesinde Kürtçe eğitim verecek "Berivan" adlı eğitim merkezinin önüne geldi. Buradaki törenin ardından okulun açılışı gerçekleştirildi.

 

Açılışta konuşan Cizre Belediye Başkanı İmret, Kürt halkının bu günleri görmek için büyük bedeller verdiğinin savunarak, şunları söyledi:

 

"Bundan sonra artık kendi kendimizi yönetebileceğimizi bütün dünyaya göstereceğiz. Bundan önce okullarımız yoktu ama artık kendi okullarımız da oldu. Burada kendi anadilimizde eğitim alacak çocuklarımız. Kürt çocukları bilmedikleri başka bir dilde eğitim almak zorunda değiller. Bizler tüm imkanlarımızla bu okulumuza sahip çıkmaya hazırız."

 

HDP Milletvekili Sarıyıldız da Kürt halkının önemli bir süreçten geçtiğini belirterek, "Açılışını yapacağımız Berivan İlkokulu bizim bir kazanımımızdır. Herkesin onurlu bir şekilde sahip çıkması gerekiyor. Hiçbir tehdit ve yönelim bizi anadilimizde eğitim görmekten alıkoyamaz" diye konuştu.

 

Yüksekova

Hakkari"nin Yüksekova ilçesinde kurulan ve Kürtçe eğitim verecek olan okulun da açılışı yapıldı.

 

Eski Cezaevi Kavşağı"nda toplanan grup, anadilde eğitimin önemine işaret eden pankart ve dövizlerle, davul zurna eşliğinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü"nün önüne kadar yürüdü.

 

Kürdi-Der yöneticisi Deniz Bülbin, burada yaptığı açıklamada, anadilin engellenemez bir hak olduğunu kaydederek, "Bu amaçla kitlesel olarak Kürtçe eğitim verecekilkokulumuzun açılışını yapıyoruz" dedi.

 

Açıklamanın ardından Esenyurt Mahallesi"nde Kürtçe eğitim verecek olan okula giden grup, açılış sonrası olaysız dağıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.