İstanbul ve Ankarada Göstericilere Müdahale

İstanbul ve Ankarada Göstericilere Müdahale
1 Mayıs kutlamaları çerçevesinde İstanbul'da Taksim'e, Ankara'da Kızılay'a yürümek isteyen bazı gruplara polis müdahale etti.

1 Mayıs kutlamaları çerçevesinde İstanbul"da Taksim"e Ankara"da da Kızılay"a yürümek isteyen bazı gruplara polis müdahale etti.

 

Okmeydanında polise molotofkokteyli, taş, havaifişek ve demir bilye atan gruba müdahale edildi. 

 

Piyalepaşa Bulvarı"nda toplanan yüzleri maskeli bir grup, Okmeydanı"na doğru yürüyüşe geçti.

 

Burada önlem alan çevik kuvvet ekiplerine, molotofkokteyli, demir bilye, havaifişek, taş ve ses bombası ile saldıran gruba, biber gazıyla müdahale edildi. 

 

Müdahalenin ardından, ara sokaklara dağılan gruptakiler, zaman zaman polise içlerine çivi doldurulmuş havaifişekler attı. 

 

Göstericilerin attığı bir molotofkokteyli, zırhlı polis aracına isabet etti. Alev alan araç, yangın söndürme tüpleriyle söndürüldü. Güvenlik güçlerinin arasına atılan molotofkokteyli de kısa süreli paniğe neden oldu. 

 

Eylemciler olayı görüntüleyen basın mensuplarına da tepki gösterdi. 

 

Polisin TOMA (Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı) ve "Akrep" olarak adlandırılan araçlarla önlem aldığı bölgede, iş yerlerinin çoğunun kapalı olduğu ve trafik akışında aksama yaşanmadığı görüldü. 

 

Taksim"e çıkan cadde ve sokaklar trafiğe kapatıldı

 

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla, Taksim Meydanı"na çıkan cadde ve sokaklar sabahın erken saatlerinden itibaren araç trafiğine kapatıldı. Yayaların da girişine izin verilmeyen meydana sadece güvenlik görevlileri ve basın mensupları alınıyor. 

 

Güvenlik önlemlerinin artırıldığı bölgede, Taksim Meydanı, Kazancı Yokuşu ve Cumhuriyet Anıtı"nın çevresi ile İstiklal Caddesi"ne çıkan sokaklar polis barikatlarıyla kapatıldı.

 

Bu arada çelenk sunumu için Cumhuriyet Anıtı"na giden yolun bir bölümü giriş ve çıkışlara açık bırakıldı. 

 

Gezi Parkı"nın içinde de emniyet güçlerinin bekleyişi sürüyor. Taksim ve Galatasaray meydanlarında akrep ve TOMA"lar park halinde bekletiliyor. Güvenlik tedbirleri kapsamında, Cumhuriyet Anıtı"nın çevresi ve Atatürk Kültür Merkezi"nin önündeki yeşil alanlar polis köpeklerince arandı. 

 

Taksim Meydanı"nda çok sayıda canlı yayın aracı ve basın mensubu da gelişmeleri takip ediyor. 

 

Ambulans ve itfaiye araçlarının da bekletildiği meydan ve çevresindeki bazı büfeler hizmet vermeye devam ediyor.

 

Öte yandan, sabahın erken saatlerinde Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Taksim Cumhuriyet Anıtı"na çelenk bıraktı.

 

Bu arada Şişli"de Halaskargazi Caddesi Ebekızı Sokağı"ndan itibaren yol, Taksim yönünde trafiğe kapatıldı. 

 

Ayrıca yolda, 3 TOMA ve çevik kuvvet ekipleri de kalkanlarıyla bekleyişini sürdürüyor. 

 

Polisten "dağılın" uyarısı

 

Polis, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü"nü  Taksim Meydanı"nda kutlamak amacıyla Beşiktaş"ta toplanan grubu, "Burası toplanma yeri değildir. Valiliğimiz 1 Mayıs için Yenikapı ve Kadıköy meydanlarını belirlemiştir. Dağılın" sözleriyle uyardı. 

 

Bazı CHP"liler ile Halkın Kurtuluş Partisi üyelerinden oluşan grup, Beşiktaş Barbaros Meydanı"nda toplanmaya başladı. 

 

Güvenlik güçleri, "Burası toplanma yeri değildir. Valiliğimiz 1 Mayıs için Yenikapı ve Kadıköy meydanlarını belirlemiştir. Burası kutlama yapılacak yer değildir. Dağılın" şeklinde anonslar yapıyor. 

 

Polis, trafiğe kapatılan Barbaros Meydanı"nda park halinde bekleyen CHP"ye ait 2 seçim otobüsünün kaldırılmasını istedi. 

 

Partililer, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu"nun İstanbul"a gelmesi halinde bu otobüslerden birini kullanacağını, diğerinin ise basın mensuplarına ayrıldığını ifade etti. Polis ise dün geceden bu yana otobüslerin kaldırılmasını istediklerini ancak uygulanmadığını belirterek, çekici çağırdı. Çekici, otobüsleri kaldırmak için çalışma başlattı. 

 

Bu sırada CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ve Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar"ın da aralarında bulunduğu grup, çekicinin önüne oturarak, otobüsün kaldırılmasına izin vermedi. Uyarıları dikkate almayan grubu, çevik kuvvet ekibi kalkanlarla bölgeden uzaklaştırdı. 

 

Bu olayın ardından otobüs, çekici ile alandan kaldırıldı. Diğer otobüs ise partililer tarafından CHP Beşiktaş İlçe Başkanlığı"nın önüne park edildi.

 

Bu arada, Halaskargazi Caddesi ve Taksim Meydanı"na çıkan bütün ara sokaklar polis barikatıyla kapatıldı. 

 

Şişli"de DİSK üyelerine müdahale

 

 

Şişli"de de DİSK Genel Merkezi"nin önünde toplanarak 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü"nü Taksim"de kutlamak için yürümek isteyen ve polisin dağılmaları yönündeki uyarılarını dikkate almayan gruba müdahale edildi.

 

Grup, sabahın erken saatlerinden itibaren Halaskargazi Caddesi"ndeki DİSK Genel Merkezi binasının önünde toplandı. Grubun oluşturduğu korteje, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, CHP Milletvekili Süleyman Çelebi ve CHP eski milletvekili Mehmet Sevigen de katıldı.

 

Yürüyüşe geçen grup, bir süre sonra polis tarafından durduruldu. Polis, kortejdekilere anonslarla yürüyüşün yasadışı olduğunu belirterek, sağlanan imkanlarla Yenikapı"ya gitmeleri yönünde uyarılarda bulundu.

 

Daha sonra gruptan bazıları polise taş attı. Bu sırada polisler basın mensuplarına da uyarıda bulunarak, bölgeden uzaklaşmalarını istedi. 

 

Bunun üzerine emniyet yetkilileri ile DİSK temsilcileri, polis barikatlarının önünde bir süre görüştü. Polisin uyarılarını dinlemeyerek Taksim Meydanı"na yürümek isteyen gruba, tazyikli su ve biber gazıyla müdahale edildi. 

 

Gruptan bazı kişiler de polise bilye, taş, havai fişek attı. Müdahale sonrası grup, Halaskargazi Caddesi"nin ara sokaklarına ve DİSK binasına doğru kaçtı.

 

DİSK binasının bulunduğu yere TOMA"lardan su sıkılırken, göstericiler de polise havai fişek attı.

 

Biber gazından çevredeki iş yerlerinde bulunan vatandaşlar, polis ve gazeteciler de etkilendi. Müdahale sırasında bazı iş yerlerinin camları kırıldı. Biber gazından etkilenen gruptan bazı kişiler, bölgede hazır bekletilen ambulanslarla çevredeki hastanelere kaldırıldı.

 

Bu arada polisin müdahalesi sırasında kortejde bulunan HDP eş genel başkanları Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü de gazdan etkilenmeleri nedeniyle kortejden ayrıldı. Tuncel ve Kürkçü"ye çevredekiler tarafından su ve sütle müdahale edildi. 

 

Karayolunu kapatanlara müdahale

 

Mecidiyeköy"de E-5 karayolunu trafiğe kapatan gruba, müdahale edildi. 

 

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Taksim Meydanı"na çıkmak isteyen Eğitim-Sen üyesi bir grup, E-5 Mecidiyeköy sapağından, Mecidiyeköy Meydanı"na girmek istedi. 

 

Eylemcilerin meydana girmesine izin vermeyen polis ekipleri, TOMA ile grubun önünü kesti. Polisin dağılmaları yönünde uyarıda bulunduğu grup, E-5 karayolundan karşı şeride geçerek, yolu çift yönlü trafiğe kapattı. 

 

Bir süre burada burada bekleyen ve polisin uyarılarını dikkate almayan gruba biber gazıyla müdahale edildi.  

 

Müdahalenin ardından, eylemciler, araç trafiğinin olduğu E-5"ten Okmeydanı yönüne geri çekildi. Trafik akışı da normale döndü. 

 

Beşiktaş"ta arbede

 

Beşiktaş"ta güvenlik önlemi alan TOMA"nın önüne oturan CHP Milletvekili Mahmut Tanal, polislerle tartıştı. 

 

Aracın önünden kaldırılmaya çalışılan Tanal ile güvenlik güçleri arasında arbede yaşandı. Arbede sırasında Tanal"ın polise yumruk attığı, kafasından hafif şekilde yaralandığı ve gözlüğünün de kırıldığı görüldü. 

 

Mahmut Tanal, olayın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bizim silahımız, TOMA"mız, ordumuz yok. Bizim bir Allahımız, iki halkımız, üçüncüsü de sığınabileceğimiz hukukumuz var. Bizim başka bir şeyimiz yok. Gözlük aynı şekilde gitti işte. Kafamdaki darbeyi de görüyorsunuz" diye konuştu. 

 

Beşiktaş ve Nişantaşı"nda müdahale

 

Öte yandan, Beşiktaş"ta Barbaros Bulvarı üzerinde toplanan bir gruba da polis dağılmaları ve yolu boşaltmaları yönünde uyarıda bulundu. 

 

Uyarıları dikkate almayan gruba, biber gazı ve tazyikli suyla müdahale edildi. Gruptakiler de polise taş ve çeşitli cisimler atarak, karşılık verdi. 

 

Müdahalenin ardından ara sokaklara dağılan gruplar, buradan polise taş, havaifişek, bilye ve su şişeleri atmaya devam etti.

 

Güvenlik güçleri, gruba anonslarla dağılmaları konusunda uyarıda bulunurken, müdahale sırasında bazı göstericiler yaralandı. Meydanda bekletilen sağlık ekipleri, yaralılara müdahale etti. 

 

Nişantaşı"nda ise ara sokaklarda toplanan küçük gruplar, polise taş ve benzeri cisimler atarak, çevredeki iş yerleri ve sokak lambalarına zarar verdi. 

 

Ankara

 

 

Ankara"da da Kolej kavşağında yolu trafiğe kapatarak Kızılay"a yürümek isteyen gruba polis müdahale etti. 

 

1 Mayıs"ı kutlamak amacıyla Kurtuluş Parkı"nda toplanan grup, ellerinde çeşitli döviz ve pankartlar taşıdılar, slogan attılar. 

 

Kurtuluş Parkı"ndan Kızılay"a doğru yürüyüşe geçmek isteyen gruptakiler, Ziya Gökalp Caddesi"ni trafiğe kapattı. 

 

Yürüyüşe izin verilmemesi üzerine polisin kurduğu demir barikatları yıkan ve emniyet güçlerine havai fişek atan gruba polis, tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. 

 

Polisin müdahalesinin ardından ara sokaklara kaçan gruptakiler, tekrar caddeye çıkarak havai fişek atmayı sürdürdü.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.