İlkokullarda Öğretmen Başına 19 Öğrenci Düşüyor

İlkokullarda Öğretmen Başına 19 Öğrenci Düşüyor
Milli Eğitim Bakanlığı istatistiklerine göre, Türkiye'deki ilkokullarda öğretmen başına ortalama 19, ortaokullarda 18, genel liselerde 20, mesleki ve teknik liselerde ise 14 öğrenci düşüyor.

 Milli Eğitim Bakanlığı istatistiklerine göre, Türkiye"deki ilkokullarda öğretmen başına ortalama 19, ortaokullarda 18, genel liselerde 20, mesleki ve teknik liselerde ise 14 öğrenci düştüğü belirlendi. 

 

Bakanlığın 2012-2013 eğitim öğretim yılı istatistiklerine göre, Türkiye"deki ilkokullarda öğretmen başına 20, ortaokullarda 19, genel liselerde 16 ve teknik liselerde 15 öğrencinin düştüğü kayıtlara geçmişti. 

 

Milli Eğitim Bakanlığı"nın 2013-2014 eğitim öğretim yılı verilerine göre, ilkokullarda okul başına düşen ortalama öğrenci sayısı 195, ortaokullarda 304 olarak belirlendi. Bu rakam, genel liselerde okul başına 506, mesleki ve teknik ortaöğretimde ise okul başına ortalama 308 öğrenci oldu. 

 

Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı verilerine göre ise Türkiye"deki ilkokullarda öğretmen başına düşen ortalama öğrenci sayısı 19, ortaokullarda 18, genel liselerde 20, mesleki ve teknik liselerde ise 14 oldu.  

 

İlkokullarda öğretmen başına düşen öğrenci sayısında en düşük orana sahip il 11 öğrenci ortalamasıyla Tunceli oldu. İller arasında öğretmen başına düşen öğrenci sayısında en yüksek orana sahip il ise ortalama 30 öğrenciyle Hakkari olarak belirlendi. 

 

Ortaokullarda da öğretmen başına düşen öğrenci sayısında en düşük orana sahip il 9 öğrenci ortalamasıyla yine Tunceli oldu. İller arasında öğretmen başına düşen öğrenci sayısında en yüksek orana sahip il ise öğretmen başına düşen 32 öğrenci ortalamasıyla Şanlıurfa olarak belirlendi. 

 

Liselerde durum

 

Türkiye"de genel liselerde öğretmen başına düşen öğrenci sayısına il bazında  bakıldığına ise en yüksek oranlara sahip iller, sırasıyla 33 öğrenci ortalamasıyla Şırnak ve İstanbul oldu.

 

Mesleki ve teknik ortaöğretim liselerinde öğretmen başına düşen öğrenci sayısında en düşük oranlara sahip il ise 4 öğrenci ortalamasıyla Tunceli oldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.