Gerekli Yaptırımlar Adım Adım Uygulanmalı

Gerekli Yaptırımlar Adım Adım Uygulanmalı
MHP lideri Bahçeli, Soma'daki maden faciasıyla ilgili, '301 canımızın kaybında kimlerin doğrudan ya da dolaylı parmağı varsa gerekli yaptırımlar adım adım uygulanmalıdır' dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, Soma"daki maden faciasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

 

Soma"da Türkiye"nin en büyük iş kazasının yaşandığını ifade eden Bahçeli, "Acımızı tarif etmek için kelimeler kifayetsizdir" dedi. Maden kazasında yaşamını yitirenlere Allah"tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar dileyen Bahçeli, kazanın uzun yıllar hafızalardan çıkmayacağını söyledi. 

 

Bahçeli, Soma faciasının her şeyi gün yüzüne çıkardığını belirterek, bu çağda madenlerdeki iptidai şartlara göz yummanın, muhtemel ölümlü kazalara azmettirmek ve sebebiyet vermek anlamına geleceğine dikkati çekti. 

 

Felakete devletin anında müdahale ettiğini, devletin tüm imkan ve gücüyle seferber olduğunu anlatan Bahçeli, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız"ın olayın başından sonuna kadar pozitif, olgun, sabırlı, anlayışlı, iyi niyetli ve çatışmaya mesafeli tutumunu koruduğunu söyledi. Bahçeli, Yıldız ile arama kurtarma çalışmalarına katılanlara, sivil toplum kuruluşu temsilcilerine, uzman ekiplere ve kamu görevlilerine teşekkür etti. 

 

Bahçeli, MHP"nin koalisyon ortağı olduğu 57. Hükümet"in kurulmasından kısa süre sonra 17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerinin meydana geldiğini anımsatarak, o dönemde de MHP"li bakanlar Osman Durmuş ve Koray Aydın"ın Yıldız gibi mücadele ortaya koyduğunu söyledi. Durmuş ve Aydın"a o dönemdeki çalışmalarından dolayı bir kez daha teşekkür eden Bahçeli, "Başbakan bunu görmezden geliyor, biz hatırlatıyoruz" diye konuştu. 

 

"İşletme, hükümet, sendikalar sorumlu"

 

Firma yetkilileriyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik"in, madenin denetiminde herhangi sorun belirlenmediğine ilişkin açıklamalarının "trajikomik ve akla ziyan" olduğunu ifade eden Bahçeli, "Madem müfettişler bir sorun bulmamıştır, madem teftişlerde her şey normal çıkmıştır, o halde 301 işçimizin ölümüne neden olan hatalar yığını nasıl izah ve telafi edilecektir. Ölüm madeninde çalışanların aleyhine olacak tüm olumsuzluklar varken, bu madene "uygundur" raporu veren, "herhangi bir sorun yoktur" diye belge tanzim eden her kim ya da kimlerse teşhis edilip haklarında gerekli işlemler gecikmeksizin yapılmalıdır" dedi. 

 

Devlet Bahçeli, adli soruşturma sürecinin şirketin sahibine ve ortaklarına kadar uzanmasının zorunlu olduğunu vurgulayarak, "301 canımızın kaybında kimlerin doğrudan ya da dolaylı parmağı varsa gerekli yaptırımlar adım adım uygulanmalıdır. Soma faciasının sorumluluğu alınmayan güvenlik tedbirlerinden dolayı firmada, sağlıklı ve objektif yapılmayan denetimlerden dolayı hükümette, çalışma hayatıyla ilgili üzerine düşeni yapmayan sendikalardan başkasında değildir" diye konuştu. 

 

"Bu nasıl fıtrattır?"

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"ın kazayla ilgili, "Bunlar olağan şeylerdir, bunun fıtratında bunlar var" dediğini, benzer şeyleri 2010 yılında Zonguldak Kozlu"daki maden kazasından sonra da söylediğini anımsatan Bahçeli, şöyle konuştu: 

 

"Bu nasıl bir fıtrattır ki sürekli madencilerimizi bulmaktadır? Bu nasıl olağan bir şeydir ki sadece emeğiyle geçinen vatan evlatlarını vurmaktadır? Başbakan"ın fıtratında hortumlayarak zenginleşmek, Somalı madencinin fıtratında toprak altında can vermek vardır. Başbakan"ın fıtratında koruma ordusuyla gezmek, önüne gelene tokat atmak, suçsuz, günahsız vatandaşlarımıza galiz küfürler savurmak, Somalı madencinin fıtratında kömürden rızkını çıkarırken zehirlenmek vardır. Başbakan"ın fıtratında aşağılık müşavirlerinin yerde kıvranan insanlara tekme vurması, Somalı madencinin fıtratında ödenmeyen banka borçları ve hayat pahalılığı altında ezilmek vardır. Başbakan"ın fıtratında milyarlarca lirayı götürmek, Somalı ve Zonguldaklı kardeşlerimizin fıtratında madene gömülmek vardır. Bu nasıl bir fıtrattır, bu nasıl bir talihtir, bu nasıl bir düzendir?

 

Başbakan Erdoğan Soma"ya gitmiş ve terör estirmiştir. Yaslı Somalılar"a meydan okumuş, tepkiler karşısında öfke nöbetleri geçirmiştir. Neredeyse ulu orta vatandaşlarımızla yumruk yumruğa kavga etmeye bile niyetlenmiş, ringe çıkan boksörler gibi gardını almıştır. Başbakan Erdoğan"da merhamet, anlayış, tolerans kalmamıştır. Her tepkiyi hükümete ve kendisine darbe olarak gören ucube bir fıtrata mahkum olmuştur." 

 

"Kışkırtma niyetleri inşallah dikiş tutmayacak"

 

Acıyı istismar etmek için hazır kıta bekleyenlerin Somalılar"ın hayatını zehir ettiğine de işaret eden Bahçeli, "Soma’nın karantinaya alınması, giriş ve çıkışların kontrollü yapılması ganimet avcısı fırsatçıların eseri, sonra da hükümetin korkaklığıdır. Maden felaketi henüz çok yeniyken, görevli ve sokak müdavimi bazı marjinal unsurların Soma’yı mesken tutması ve fiilen olağanüstü hale sebebiyet vermeleri vicdansızlıktır. Türkiye’yi karıştırmak için el ovuşturanların faal hale geçmesi ve kışkırtmalarına Somalı kardeşlerimizi alet etme niyetleri inşallah dikiş tutmayacaktır" dedi. 

 

Soma"daki acıyı gidermek için dayanışma ve kardeşlik ruhundan ödün verilmemesi gerektiğini vurgulayan Bahçeli, "Bir avuç kömür için bir ömür verenlerin geride bıraktıkları millet vicdanına emanettir" diye konuştu. 

 

Bahçeli, bundan sonraki maden facialarının önlenmesi için tüm yasal ve idari tedbirlerin alınması gerektiğinin altını çizerek, "Tehlike ve ölüm saçan madenler derhal kapatılmalı, işçi sağlığı ve iş güvenliğiyle ilgili yaptırımlar ağırlaştırılmalıdır. İşçilerin hayatına mal olan iş kazalarını kökten bitirmek veya en aza indirmek için modern çalışma yöntemleri acilen tatbik edilmelidir" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.