Darbe Planına Dair Bir Duyum Almadım

Darbe Planına Dair Bir Duyum Almadım
'Balyoz Planı' davasının duruşmasında tanık olarak dinlenilen eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Özkök, 'Balyoz kelimesi bana çok yabancı geldi. Basından duydum. Darbe planı yapıldığına dair bir duyum almadım' dedi.

Anayasa Mahkemesi"nin "haklarının ihlal edildiği" yönünde verdiği kararın ardından yeniden görülen "Balyoz Planı" davasının duruşmasında tanık olarak dinlenilen eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök, "Özellikle Balyoz kelimesi bana çok yabancı geldi. Ancak basından duydum. Darbe planı yapıldığına dair bir duyum almadım" dedi.

 

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi"nde, bir saat ara verilmesinin ardından devam eden duruşmada, bir kez daha sanık ve avukat yoklaması yapıldı. Mahkeme Heyeti Başkanı Özlem Karaçam, duruşmanın, bu aşamadan sonra ses ve görüntülü kaydedilmesini tutanağa yazdırdı.

 

Tanık olarak dinlenilmesine karar verilen, makam aracı ve korumalarıyla birlikte adliyeye geldiği görülen Hilmi Özkök, duruşma salonuna alındı. 

 

Özkök"e sanıklardan tanıdıkları ve tanımadıkları soruldu

 

Kimlik tespiti yapılan Özkök"e, sanıkların isimlerinin tek tek okunacağı ve bu kişileri tanıyıp tanımadığınının sorulacağı bildirildi. 

 

Özkök"ün,"Genelkurmay başkanıyken emrimde çalıştıkları için hepsinin ismini hatırlamayabilirim" demesi üzerine Başkan Karaçam, "Önemli değil onlar. Şu anda hatırlayıp hatırlamadığınızı söyleyin" ifadelerini kullandı. 

 

Sanıkların isimlerinin tek tek okunduğu Özkök, tanıdıkları için "evet", tanımadıkları için ise "hayır" ifadelerini kullandı. Birçok sanığı tanımadığı görülen Özkök, isimleri okunan Dursun Çiçek, Engin Alan, Ergin Saygun, Ergün Balaban, Oktay Memioğlu, Mücahit Şişlioğlu, Halil İbrahim Fırtına, Bilgin Balanlı, Nejat Bek, Mustafa Aydın Gürül ve Özden Örnek gibi isimlere yönelik sorulara ise "evet" yanıtını verdi. 

 

"Darbe duyumu almadım"

 

Duruşmada, yemin ettikten sonra oturarak beyanda bulunan Özkök, soru sorulmasını istedi. Başkan Karaçam da "Öncelikle Suga, Oraj, Çarşaf ve Balyoz harekat planlarıyla ilgili bilginiz var mı? Bunu anlatın" dedi.

Özkök, "Bu planların hiçbirini duymadım. Özellikle Balyoz kelimesi bana çok yabancı geldi. Ancak basından duydum. Darbe planı yapıldığına dair bir duyum almadım" dedi.

 

2003"te Genelkurmay Başkanı olduğunu hatırlatan Özkök, "O zaman darbe planı yapıldığına dair bir duyum aldınız mı?" sorusuna karşılık da, "Darbe planı yapıldığına dair herhangi bir duyum almadım. Dedikodu mahiyetinde bilgiler geliyordu" ifadelerini kullandı. 

 

"İmzasız mektuplar geliyordu"

 

Mahkeme Başkanı Karaçam"ın, "Sanıklardan Çetin Doğan ifadesinde, " Özkök ile bir görüşme yaptım ve Özkök bana, orduda bazı kıpırdanmalar var, bu nedir diye sordu. Ben de, bunlar dedikodu dedim" beyanında bulunuyor, ne diyorsunuz?" diye sorduğu Özkök, "Doğrudur. Doğrudan doğruya bunları kendisine sormayı yeğledim. Kulaktan gelen bilgiler vardı dedim" diye konuştu.

 

Hilmi Özkök, "Bu kulaktan dolma bilgileri kim getiriyordu size?" diye sorulması üzerine de, "Basından duyuyordum. İmzasız mektuplar geliyordu. Askeriye dışından geliyordu bu mektuplar" ifadelerini kullandı.

 

Savcının, "27 Mart 2012"de yapılan duruşmada Çetin Doğan beyanında, sizinle yaptığı bir görüşmeden bahsediyor. Bu görüşmede de, "köstebek bir evrakı alabilir ama bütün bir valizi alamaz" şeklinde sözler sarf ettiğinizi söylüyor. Ne diyorsunuz?" diye sorduğu Özkök,  "Benimle kendisi arasında olmadı. Böyle konuşmadım. Bu sözü kendisinin söylediğini basından duydum" yanıtını verdi. 

 

Sanıklar soru sormadı

 

Başkan Karaçam"ın, "Seminerde senaryonun görüşülüp görüşülmemesi konusunda herhangi bir yazışma yapıldı mı?" diye sorduğu Özkök, "Hayır yapılmadı, zaten de yapılmaz" dedi. 

 

Sanıklara, tanık Özkök"e soruları olup olmadığını soran Başkan Karaçam, soru gelmemesi üzerine diğer tanık eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman"ın ifadesinin alınması işlemine geçti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.