Çok Vahim Bir Olay

Çok Vahim Bir Olay
Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, güvenlik toplantısının illegal dinlenmesine ilişkin 'Ülkemizin onuru ve dışarıdaki olan imajı adına fevkalade önemsenecek vahim bir olay' dedi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Anayasa Mahkemesi üyeleri Celal Mümtaz Akıncı ve Zühtü Arslan ile birlikte Bosna Hersek Anayası Mahkemesi"nin kuruluşunun 50"nci yıl dönümü etkinlikleri için geldiği Saraybosna"da, Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı"nın (TİKA) katkılarıyla yaptırılan Srebrenitsa Anma Galerisi"ni ziyaret etti.

 

Ziyaretin ardından AA muhabirine açıklama yapan Kılıç, güvenlik toplantısının illegal dinlemesine ilişkin AA muhabirinin sorusu üzerine, şunları kaydetti:

 

"Tabii ki bu konularla ilgili anayasal güvenceler yok değil, var. Şu anda bu yaşananlar uygulama ile ilgili sorunlar. Dolayısıyla bu uygulama ile igili sorunlarla mücadele ancak teknolojik gelişmelerle ve buna karşı üretilen tedbirlerle mümkün olabiliyor. Tabii biz şu anda ne olup bittiğini, ülkeden ayrı olduğumuz için yakından öğrenme fırsatı bulamadık ancak duyduğumuz kadar ile çok vahim bir olay bu. Gerçekten çok üzücü bir olay. Ülkemizin onuru ve ülkemizin dışarıdaki olan imajı adına fevkalade önemsenecek ve vahim olarak nitelendirilebilecek bir olay. Böyle bir şey olmuş olmasından dolayı üzüntü duyuyoruz tabi ama ülkemize döndüğümüzde bunun neden ve niçin, nasıl olduğu konusunda herhalde daha yakından bilgi alma imkanına sahip olacağız."

 

Kılıç, Twitter ve Youtube"la ilgili alınan kararlarla ilgili ise şöyle konuştu:

 

"Anayasamızda hem insanların hak ve özgürlükleri hem de anayasal düzenin korunması ile ilgili gerekli tedbirler alınmış durumda. Bütün bu sorunlar biraz uygulamadan kaynaklanıyor. Tabii ki bu konular mahkeme önüne geldiği için biz de bu konularda çok fazla konuşamıyoruz. Nitekim elimizde bunlarla ilgili özelikle bu Twitterin durdurulmasıyla ilgili bir başvuru var. Dün Youtube"un yasaklanması söz konusu olmuş. Onunla ilgili bir başvuru da olabilir, bu sebepten yakından bir değerlendirmeye tabi tutamıyoruz."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.