Azerbaycan medyasında 'paralel yapı' tartışmaları

Azerbaycan medyasında 'paralel yapı' tartışmaları
Türkiye'de devlet kadrolarının farklı noktalarında bulunduğu belirtilen ve 'paralel yapı' olarak adlandırılan yapının Azerbaycan'da da örgütlendiği iddiaları basında yer almaya başladı.

Azerbaycan medyasında, Türkiye"deki "paralel yapı"nın Azerbaycan devlet kadrolarına da sızdığı ve ülkede bazı devlet adamları ile milletvekillerinin bu yapıyla bağlantılı olduğuna ilişkin haberler yayınlanıyor.

Yeni Müsavat gazetesi, Azadlık gazetesi, Gündelik Telegraf gazetesi ile anspress.com gibi yayın organlarında yer alan haberlerde, Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Politik Analiz ve Enformasyon Daire Başkanı Elnur Aslanov"un, Cumhurbaşkanlığı İdaresi Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Ferhat Memmedov"un, Milletvekilleri Ceyhun Osmanlı, Fuad Muradov ve Büyük Kurtuluş Partisi Başkanı Fazıl Mustafa"nın "paralel yapı"yla bağlantılı oldukları iddia edildi. 

Haberlerde, Türkiye"deki "paralel yapı"yla bağlantılı oldukları belirtilen devlet adamları ve milletvekillerinin isimlerinin yer aldığı listenin, Azerbaycan"ın İstanbul Başkonsolosu Hasan Zeynalov"un Cumhurbaşkanlığı İdaresine ve Dışişleri Bakanlığı"na gönderdiği bir raporda yer aldığı öne sürüldü.

İddialarda adı geçenlerin savunmaları da haberlerde yer aldı.

Elnur Aslanov, "Haydar Aliyev"in devletçilik ideolojisine ve Cumhurbaşkanı İlham Aliyev"e sadık bazı devlet memurlarına iftira atılıyor" ifadelerini kullandı. 

Ferhat Memmedov da yaptığı açıklamada iddiaları kabul etmediğini vurgulayarak, "Benim bu yapıyla hiçbir bağlantım yoktur. Eğer bu yapıyla bağlantılı olan birilerini aramak istiyorsanız bazı eğitim kurumlarında, bazı üniversite hazırlık kurslarında ve bazı sağlık merkezlerinde arayınız" değerlendirmesinde bulundu. 

Milletvekili Ceyhun Osmanlı da iddiaları yalanlayarak Bakü Özel Türk Lisesi"nden mezun olduğunu fakat iddia edilen yapıyla hiçbir bağlantısı bulunmadığını vurguladı.  

Milletvekilleri Fuad Muradov ve Fazıl Mustafa da iddiaları yalanladı.

Gülen"e yazıldığı iddia edilen mektup

Geçtiğimiz günlerde axar.az internet sitesinde, bünyesinde bir üniversite, 11 lise ve 13 dershane bulunan Çağ Öğretim İşletmeleri Genel Müdürü Enver Özeren tarafından Fethullah Gülen"e yazıldığı iddia edilen bir mektup yayımlandı.

Mektupta şu ifadeler yer aldı:

"Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı"ndaki arkadaşımızın çalışmaları ve yardımları sayesinde İçişleri, Adliye, Maliye, Acil Durumlar ve Eğitim Bakanlıklarında kadrolaşma faaliyeti arzu ettiğimiz istikamette değişmiştir. Azerbaycan"daki hizmet faaliyetinin Türkiye"deki malum hadiselerden etkilenmemesi istikametinde azami ölçüde gayret sarf edilmesi gerekmektedir. Lakin Türkiye"deki malum olaylar, Azerbaycan"daki faaliyetimizi önemli ölçüde etkilemiş bulunmaktadır.

İstihbarat akademisine soktuğumuz arkadaş tespit edilerek kovulmuştur. Parlamentodaki arkadaşımız da ciddi sıkıntılarla karşılaşmaktadır. Mevcut durumla ilgili yurt dışındaki lobilerden Azerbaycan hükumetine yapılacak baskının buradaki hizmet erlerinin yükünü bir hayli rahatlatabileceğini düşünüyoruz.

Cumhurbaşkanlığı"ndaki arkadaşımızın bildirdiğine göre, şu an Azerbaycan devleti ABD ile ilişkilerin iyileştirilmesi istikametinde lobi faaliyetlerini artırmış bulunmaktadır. ABD"deki arkadaşlarımızın bunu dikkate alarak Azerbaycan devleti nezdinde lehimize çalışma yürütmesinin gerekli olduğunu düşünmekteyiz."

Haberlere göre Özeren, Fethullah Gülen"e bazı önerilerde de bulunuyor. Azerbaycan"daki plan ve projelerin geçici olarak askıya alınmasını ve yurtlarda ve evlerde imam ve belletmenlerin toplantılarına ara vermesini isteyen Özeren, "Azerbaycan"daki esnaf arkadaşlar ve diğer hizmet erlerinden toplanmış himmet paralarının elden iletilmesi ve özel kurye ile taşınmasının daha güvenli olacağı kanaatindeyiz" ifadelerini kullanıyor.

Özeren, mektubun sahte olduğunu söyleyerek, orada yazılanların iftira olduğunu, başsavcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını ve mektubu yayanlara dava açacaklarını bildirdi.

"Paralel yapı"nın Azerbaycan uzantısından endişe duyuluyor

Konuya yönelik basına açıklamalarda bulunan Birleşik Azerbaycan Halk Cephesi Partisi Genel Başkanı Milletvekili Kudret Hasankuliyev, "paralel yapı"nın devletin bazı kademelerine kadar ulaştığını, onların liselerinden mezun olanlardan bazılarının cumhurbaşkanlığı idaresinde bile çalıştığını iddia etmişti.

Azerbaycan"da faaliyet gösteren bazı Türk liselerinin işleyişine de değinen Hasankuliyev, görüşlerini şu şekilde açıklamıştı:

"O liselere en yetenekli ve bilgili çocukları alıyorlar ve onları etki altına almaya çalışıyorlar. Liseler özel olduğu için eğitim ücreti de bir hayli yüksek. Ülkenin siyasi elit kesimine yakın insanlar çocuklarını o okullara gönderiyor. Böylece, çocukları vasıtasıyla o adamlara etki etme olanağı oluşuyor. Bu yapının siyaset dışı olduğu yönündeki görüş yanlıştır. Aslında burada sırf siyasi hakimiyet iddiası bulunuyor."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.