Aday Olan 26 Vekilden 10'u Kazandı

Aday Olan 26 Vekilden 10'u Kazandı
Resmi olmayan sonuçlara göre, dün yapılan yerel seçimlerde büyükşehir ve il belediye başkanlığı için aday olan 26 milletvekilinden 9'u kazandı.

Resmi olmayan sonuçlara göre, dün yapılan yerel seçimlerde büyükşehir ve il belediye başkanlığı için aday olan 26 milletvekilinden 10"u kazandı.

 

 

Meclis"ten 14"ü büyükşehir olmak üzere 26 milletvekili il belediye başkanlığı için yarışmıştı. AK Parti"de 11, CHP"de 7, MHP"de 4, BDP"de 2, HDP ve bağımsızlardan birer milletvekili, belediye başkanlığı için seçmenlerden oy istemiş; AK Parti"nin Gaziantep, Hatay ve İzmir"deki büyükşehir belediye başkan adayları bakanlık görevlerinden ayrılmıştı. AK Parti, 8"i büyükşehir olmak üzere 11 seçim bölgesinde milletvekilleri ile yerel seçimlere gitmişti. 

 

 

AK Parti"den 4 milletvekili seçimi kazandı

 

 

AK Parti"den Gaziantep"te eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Ordu adayı Enver Yılmaz ve Balıkesir adayı Ahmet Edip Uğur, Antalya"dan Menderes Türel, seçim yarışını kazanan milletvekilleri arasında yer aldı. 

 

 

AK Parti"den İzmir"de eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Manisa"dan Hüseyin Tanrıverdi, Diyarbakır adayı Galip Ensarioğlu, Çanakkale"de Mehmet Daniş, İzmir"in Konak ilçesinde aday gösterilen milletvekili İlknur Denizli, Tekirdağ Çorlu Belediye Başkan adayı milletvekili Özlem Yemişçi seçimleri kaybetti.

 

 

CHP"li 3 milletvekili seçimi kazandı  

 

 

CHP"den aday gösterilen milletvekillerinden Manisa"da Özgür Özel, Trabzon"dan Volkan Canalioğlu, Bartın"dan Rıza Yalçınkaya, İstanbul Üsküdar"dan İhsan Özkes, seçimleri kaybederken; Edirne"den Recep Gürkan, Kırklareli"nden Mehmet Siyam Kesimoğlu ile Eskişehir Odunpazarı"ndan Kazım Kurt seçimleri kazandı.

MHP"nin Aydın"dan aday gösterdiği milletvekilleri Ali Uzunırmak, Muğla"dan Mehmet Erdoğan, Kütahya"dan Alim Işık, Bursa Osmangazi"den Necati Özensoy seçimleri kaybetti.

 

 

Öte yandan, Mardin"de bağımsız milletvekili Ahmet Türk ile BDP"nin Diyarbakır adayı Gültan Kışanak belediye başkanı seçilirken, HDP"inin İstanbul adayı Sırrı Süreyya Önder ise kaybedenler arasında yer aldı.

BDP Ağrı adayı Sırrı Sakık ise AK Parti adayı ile başabaş yarışıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.