29 Ekim Kutlamalarında 'İlk'ler Yaşanacak

29 Ekim Kutlamalarında 'İlk'ler Yaşanacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğindeki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında 'ilk'ler yaşanacak.

Cumhurbaşkanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde Anıtkabir"deki törenin ardından her yıl olduğu gibi Cumhurbaşkanı"na tebrikler sunulacak. Tebrikleri kabul töreni, bu yıl Beştepe"deki yeni Cumhurbaşkanlığı"nda yapılacak. Böylece yeni Cumhurbaşkanlığı ilk kez kullanılacak. 

 

Kutlamalar çerçevesindeki bir başka yenilik de, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından tüm illere kutlama mesajı gönderilmesi olacak. 81 ilde valilikler tarafından düzenlenecek törenlerde Erdoğan"ın gönderdiği mesajlar okunacak. Türkiye"nin yabancı ülkelerdeki temsilciliklerinde verilecek Cumhuriyet Bayramı resepsiyonlarında da Erdoğan"ın kutlama mesajı davetlilerle paylaşılacak. 

 

Ağaçlı fuayede resepsiyon 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan"ın ev sahipliğinde ilk kez yapılacak Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu da, Beştepe"deki yeni Cumhurbaşkanlığı"nda olacak. 

 

Resepsiyonun yapılacağı fuaye alanı ilk kez AA tarafından görüntülendi. Yer ve duvar kaplamalarında yeşil ve bordo granit kullanılan, yüksek tavanı dikkat çeken alan, ana binanın arka kısmında yer alıyor. Büyük bir süs havuzunun olduğu bahçeye üç büyük kapıyla açılan ve 20 ağaçla süslenen alanda, küçük kubbe şeklinde 35 aydınlatma bulunuyor. Yeşil granit duvar ve yer kaplamalarının aralarındaki pirinç şerit levha süslemeler ile kapıların üzerinde, Selçuklu süsleme sanatında yer alan yıldız figürü fuaye alanında dikkati çeken ayrıntılar oldu. Alanda, temizlik ve hazırlık çalışmaları sürüyor. 

 

Resepsiyon için 2 bin 500 eşli davetiye gönderildi  

 

Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu sadece mekanıyla değil içeriğiyle de farklı olacak. 

 

Resepsiyon için yaklaşık 2 bin 500 kişiye eşli davetiye gönderildi. Davetliler arasında, valiliklerle irtibat kurularak belirlenen, resmi sıfat taşımayan, bir kurum veya kuruluşu temsil etmeyen çeşitli meslek gruplarından vatandaşlar da ilk kez yer alacak. Şehit yakınları ve gaziler, Türk Silahlı Kuvvetleri"nin her rütbesinden temsilciler ile 30 Ağustos"ta olduğu gibi muhtarlar da resepsiyonda bulunacak. 

 

Resepsiyonda devlet erkanı, iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, sanatçı, yazar ve sporcuların yanı sıra bu yıl ilk kez, seçimlere girmeye hak kazanan tüm siyasi partilerin liderlerine davetiye yollandı.

 

Davetiye gönderilen konuk sayısı göz önüne alındığında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşinin konukları karşılama süresinin de üç saate yaklaşması bekleniyor. 

 

Konuklara hatıra pulu hediye edilecek

 

Görevi devraldıktan sonra Erdoğan"ın verdiği ilk resepsiyon olan 30 Ağustos"ta işlenen "Tarihteki Türk Askerleri" temasının yerini bu resepsiyonda Ankara Seymenleri alacak. Kapıda karşılama sırasında ve salonda seymenlerin yer alacağı resepsiyonda, ikramlarda da Türkiye"nin tüm yörelerinden ve tüm renklerinden örnekler olacak. Resepsiyonda, sahne alacak Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Topluluğu da Türk müziğinden eserler sunacak. 

 

Cumhuriyetin 91"inci yılı dolayısıyla PTT tarafından bastırılan ve üzerinde Beştepe"deki yeni Cumhurbaşkanlığı"nın resminin olacağı hatıra pulları da, resepsiyona gelenlere hediye edilecek.

 

Resepsiyon için gönderilen davetiyelerde, önceki yıllardan farklı olarak kıyafet konusunda, "koyu renk" dışında bir sınırlama getirilmemesi de dikkati çekti. Davetiyeler hazırlanırken, geleneğe bağlı kalınarak, Fahri Korutürk ve Turgut Özal dönemlerinde olduğu gibi "Türkiye Cumhurbaşkanı" ifadesinin kullanıldığı öğrenildi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.