1 Mayıs İçin Meydanlarda Toplanıyorlar

1 Mayıs İçin Meydanlarda Toplanıyorlar
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü Türk-İş Kadıköy Meydanı'nda, Hak-İş Kayseri'de, Memur Sen ise Diyarbakır'da kutluyor.

Türk-İş, Türkiye Kamu-Sen ve İşçi Partisi ile çeşitli sivil toplum kuruluşu üyeleri, kortejle 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Kadıköyİskele Meydanı"ndaki miting alanına geldi.  

 

Ellerindeki döviz ve pankartlarla Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplanan grup, daha sonra sloganlar atarak Tıbbiye Caddesi üzerinden Kadıköy İskele Meydanı"na yürüdü.

 

Güvenlik önlemlerinin arttırıldığı ve etrafı polisbariyerleriyle çevrilen miting alanında dedektör köpeklerle arama yapıldı. Katılımcılar, daha sonra oluşturulan polis noktalarında üstleri aranarak miting alanına alındı. Mitinge katılanlar, davul zurna eşliğinde halay çekti.

 

Miting nedeniyle İskele Meydanı"na çıkan cadde ve sokaklar trafiğe kapatıldı. Yol üzerindeki araçlar da trafik polisleri tarafından çekildi.

 

Vapurlarla Avrupa yakasına geçmek isteyen vatandaşlar, sefer iptalleri nedeniyle diğer toplu ulaşım araçlarına yönlendirildi.

 

Bu arada, TEM Çamlıca gişelerde güvenlik noktası oluşturan polis ekipleri, şehir dışından 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları için İstanbul"a girişyapmak isteyen bazı araçları durdurdu. Ekipler, kontrollerin ardından araçların geçişine izin verdi.

 

1 Mayıs kutlamaları Kayseri"de

 

Hak-İş tarafından Kayseri"de düzenlenen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları başladı. 

 

İl dışından 50"den fazla otobüsle işçilerin geldiği Kayseri"de kutlamaların yapılacağı Kurşunlu Otopark alanına işçiler gruplar halinde yürüyüşe geçti.  

 

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ve sendika üyeleri, Hizmet-İş Sendikası Kayseri Şubesi önünden, etkinliklerin yapılacağı Kurşunlu Otoparkı"na kadar yürüdü.

 

İşçiler "Alanlar bizimdir bizim kalacak", "yaşasın işçilerin kardeşliği", "taşeron işçiler sözleşme bekliyor", "geçici işçiye kadro istiyoruz" yazılı dövizler taşıdı. 

 

Yol boyunca karşılaştığı kadın ve çocuklar ile görevli polis memurlarına karanfil veren Arslan, bayramlarını kutladı.

 

Arslan, taşeron firmada çalışan bir temizlik işçisi ile de kısa süre sohbet ederek, taşeron işçilerin sorunlarını çözümü için çalışma yaptıklarını söyledi.

 

Memur-Sen Diyarbakır"da

 

Memur-Sen"in "Emek, Dayanışma, Kardeşlik ve Medeniyet Buluşması" temasıyla  gerçekleştireceği kutlamanın yapılacağı İstasyon Meydanı"nda hazırlıklar sona erdi.

 

TÜRK-İŞ, KESK, DİSK ve TMMOB"un Dağkapı Meydanı"ndaki programı ise saat 12.00"de başlayacak. İki ayrı etkinlik nedeniyle Diyarbakır Valiliği Yenişehir ilçesindeki çok sayıda cadde ve sokağın trafiğe kapatıldığını duyurdu.

 

Memur-Sen"in organize ettiği etkinlik alanında görevlilerin sahne kurma ve pankart asma çalışmaları tamamlandı. Etkinliğe katılmak için gelenler güvenlik güçlerince yapılan üst aramasından sonra alana alınıyor.

 

"Emek, Dayanışma, Kardeşlik ve Medeniyet Buluşması" temasıyla düzenlen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu"nun da katılacağı kutlamada 1 Mayıs bildirisi Türkçe, Kürtçe, Arapça ve İngilizce okunacak. Etkinlikte halk oyunu gösterilerinin yanı sıra Grup Yürüyüş de konser verecek.

 

TÜRK-İŞ, KESK, DİSK ve TMMOB"un Dağkapı Meydanı"ndaki kutlamasına katılacaklar ise Eğitim-Sen Şubesi ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünden toplanıp, meydana yürüyecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.