Carbanak Çetesini keşfeden Kaspersky Lab'a ödül

Carbanak Çetesini keşfeden Kaspersky Lab'a ödül
Kaspersky Lab, Bir Şirketin Araştırma Ekibi Tarafından Yapılan En Önemli Keşifler kategorinde SC Media 30. Yıl Ödülü’ne layık görüldü. Carbanak adlı siber suçlu çetesini keşfeden Kaspersky Lab Global Araştırma ve Analiz Ekibi (GReAT), aldığı bu ödülle şirketin son yirmi yıl içinde global tehdit araştırmalarına yaptığı katkıyı gözler önüne seriyor.

SC Media tam 30 yıldır siber güvenlik sektöründe hizmet veriyor. Şirket bu yıl geleneksel SC Ödülleri organizasyonunu çeşitli kategorilerle genişleterek, zaman içinde sektöre şekil veren kurumları onurlandırdı. Kazananlar SC Media’nın editör ekibi tarafından SC Ödülleri organizasyonunun yöneticilerinin de desteğiyle belirlendi. Kaspersky Lab’ın ödül kazandığı Bir Şirketin Araştırma Ekibi Tarafından Yapılan En Önemli Keşifler kategorisinde, son otuz yılda gerçekleşen önemli sıfır gün, zararlı yazılım çeşitleri ve siber çete keşifleri değerlendirildi.

Kaspersky Lab’ın Carbanak adlı siber çeteyi keşfetmesi dünyanın Gelişmiş Kalıcı Tehditlere (APT) bakışını değiştirdi. APT’ler genellikle siber casuslukla bağlantılı olsa da 2014 yılında Kaspersky Lab GReAT, bankalardan büyük miktarda para çalan bir siber suçlu grubunu ortaya çıkarmıştı. Bu grup, daha önce sadece devlet destekli APT’lerde görülen gelişmiş araçlar ve yöntemler kullanıyordu. Carbanak olarak adlandırılan gruba yönelik soruşturmadan elde edilen dersler, finansal hedefli saldırıların öngörülmesine ve azaltılmasına yardımcı olmaya devam ediyor. Carbanak grubunun keşfi 2015’teki Kaspersky Lab Güvenlik Analistleri Zirvesi’nde duyurulmuştu. O günden bu yana grubun üyesi olduğu iddia edilen bazı kişiler tutuklandı.

GReAT ekibi, 2008’de kurulduğundan bu yana tüm dünyada birçok APT, siber casusluk operasyonu, zararlı yazılım, fidye yazılımı ve siber suç eğilimlerini ortaya çıkardı” diyen Kaspersky Lab Global Araştıma ve Analiz Ekibi Direktörü Costin Raiu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Carbanak grubunun keşfi, araştırmalarımızın güvenlik sektörünü şekillendirmeye ve kurumları gelişmiş tehditlerden korumaya nasıl yardımcı olabileceğinin harika bir örneği. Ekibimizin siber saldırıları ve zararlı tehditleri kaynağına bakmaksızın ortaya çıkarmada gösterdiği kararlılık, dünyayı biraz daha güvenli hale getirmemize yardımcı oluyor.

30. Yıl Ödülleri’ni kazananların tümü, son otuz yıl içinde yaptıkları çalışmalar ve liderlik ile siber güvenlik sektöründe kalıcı birer iz bırakmış isimler” diyen SC Media Yayınlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Illena Armstrong, ardından şunları söyledi: “Kaspersky Lab GReAT, kurumları günümüzün karmaşık tehditlerine karşı korumakta gösterdiği kararlı tavrıyla bu onura layık görüldü.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.