Avea akıllı telefon satışında rekor kırdı

Avea akıllı telefon satışında rekor kırdı
Avea geçtiğimiz yıla oranla yine pazarın kendisinden daha fazla bir büyüme sağladı.

Avea Mobil Bağlantı Direktörü Baran Yurdagül, "Avea olarak geçtiğimiz yıla oranla yine pazarın kendisinden daha fazla bir büyüme sağlayarak yüzde 91’lik bir artışla akıllı telefon satışlarında rekor kırdık" dedi.

Avea"dan yapılan açıklamaya göre, IDC araştırma şirketinin dünya genelinde yaptığı son araştırmada, akıllı telefon satışlarının 2013 son çeyreği itibarıyla ilk kez 1 milyarın üstüne çıkarak tarihi bir rekora imza attığı belirlendi. Araştırmaya göre, toplam cihaz satışları ise geçen yıla göre yaklaşık yüzde 4’lük bir artış göstererek 1,8 milyara ulaştı. Akıllı telefon satışlarında ise yine ilk iki sırayı Samsung ve Apple alırken, bu iki markayı Huawei, LG ve Lenovo takip etti. 

GFK araştırma şirketinin Türkiye bazlı araştırma raporuna göre ise Türkiye"deki toplam cihaz satışları bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 1’lik bir artışla 12 milyona ulaştı ve bu satışların yüzde 74’ünü ise akıllı telefonlar oluşturdu. Tüm yıl gerçekleşen akıllı telefon satışlarında da 2012’ye göre yaklaşık yüzde 44’lük bir artış sağlandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Avea Mobil Bağlantı Direktörü Yurdagül, "İstatistiki verilere göre tipik bir akıllı telefon kullanıcısı günde ortalama 150 kez telefonuna bakıyor. Gece yatmadan önce ve sabah kalktığımızda ilk gördüğümüz şey akıllı telefon ekranları. Günlük yaşantımızda bu kadar vazgeçilmez bir yere sahip olan akıllı telefonların bu yükselişini, satış adetlerinde de görmek mümkün" ifadelerini kullandı. 

Yurdagül, GFK araştırma sonuçlarını Türkiye açısından şöyle değerlendirdi:

"GFK raporuna göre Türkiye’de toplam cihaz satışı geçtiğimiz yıla göre yaklaşık yüzde 1’lik bir artış göstererek 12 milyona ulaştı. Ülkemizde satılan cihazların yüzde 74’ünü akıllı telefonlar oluşturdu ve 2013 boyunca toplam 8,95 milyon akıllı telefon satıldı. Bu rakamlara baktığımızda bir önceki seneye göre akıllı telefon pazarı adetsel olarak yüzde 62’lik bir büyüme gösterdi. Türkiye pazarında bu değişim yaşanırken, Avea olarak biz de geçtiğimiz yıla oranla yine pazarın kendisinden daha fazla bir büyüme sağlayarak yüzde 91’lik bir artışla akıllı telefon satışlarında rekor kırdık. Bu tabloda kuşkusuz Avea’nın rolü büyük. 2013 yılı boyunca akıllı telefonun yine ilk adresi Avea oldu. Geçtiğimiz yıl sonu itibarıyla akıllı cihaz penetrasyon oranımızı, bir önceki yıla göre yüzde 11 oranında bir artışla yüzde 37’ye yükselttik."

Avea’nın 2013 son çeyreği itibariyle Türkiye’deki akıllı telefon pazarında 9 çeyrektir koruduğu liderliğini devam ettirdiğini belirten Yurdagül, mobil datanın da Avea servis gelirleri içindeki payının yıllık 4 puanlık artışla yüzde 15’e çıktığını ve mobil data gelirinde de 578 milyon liraya ulaştıklarını kaydetti. 

Yurdagül, "Sadece dünyanın en güçlü markalarının en yeni trend ve teknoloji ürünlerini, birbirinden farklı ve tüm ihtiyaçları karşılayan tekliflerimizle birleştirmekle kalmadık, Avea inTouch markalı kendi cihazlarımızla akıllı cihaz kullanıcıları için en iyi alternatifleri ve seçenekleri sunduk. 2013 yılı içinde şebekemizde Türkiye’nin 81 ilinde ve tüm 3G sahalarımızın tamamında müşterilerimizi çift taşıyıcılı internet teknolojisi Mobil Plus ile tanıştırdıktan sonra 3G’yi çift taşıyıcı ve çoklu anten teknolojisiyle 4 kat hızlandırarak 4G seviyesine çıkarttık" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.