Usta Şairin Bilinmeyen Özellikleri Anlatıldı

Usta Şairin Bilinmeyen Özellikleri Anlatıldı
Halkalı’da inşa ettirdiği Avrupa’nın en büyük gösteri merkezine şair ve yazar Yahya Kemal Beyatlı’nın ismini veren Küçükçekmece Belediyesi, Türk edebiyatının ünlü fikir adamını doğumunun 130. yılında düzenlediği bir dizi etkinlikle andı.

Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı işbirliğiyle gerçekleşen panel ile konsere, Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcıları Recep Şencan, Dr. Sibel Güllüçayır başta olmak üzere pek çok sanatsever Küçükçekmeceli vatandaş katıldı.

 

"BALKAN GÖÇMENİ OLARAK AYRI SEVERİZ"

 

Katılımcılara teşekkür ederek çiçek veren Recep Şencan, konuşmasında Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi"nden bahsederek şunları söyledi: "Üstadın adını verdiğimiz Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi, 6 bin 500 kişilik Türkiye"nin en büyük merkezlerinden bir tanesidir. Ayrıca ben de Balkan göçmeniyim bu nedenle de ayrı bir sevgim vardır Yahya Kemal"e karşı. Bugün burada olmaktan dolayı çok mutluyuz." dedi.

 

‘ÖNEMLİ OLAN ÇOK DEĞİL, İYİ YAZMAKTIR’

 

Panelin moderatörü Mehmet Nuri Yardım ise, Yahya Kemal Beyatlı’nın şiirlerini okuyarak, günümüz şairlerine seslendi: “Yahya Kemal çok titiz, aylar hatta yıllar süren şiirleri var. Bazı gençlere bakıyoruz çok hızlı şiir yazıyor. Önemli olan çok değil, iyi yazmaktır.” Ayrıca Yardım, en fazla Küçükçekmecelilerin Yahya Kemal Beyatlı’ya sahip çıktığını belirterek, “Bu ilçede Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi bile yapılmış durumda. Bu panel ve desteklerinden dolayı Küçükçekmece Belediyesi’ne çok teşekkür ediyorum.”dedi.

 

‘SOKAKTAKİ TÜRKÇE’Yİ ŞİİR DİLİNE ÇEVİRDİ’

 

Panelde söz alan Mimar Sinan Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abdullah Uçmaz da, Yahya Kemal Beyatlı’nın fikir adamlığı ve şairlik olmak üzere iki yönü olduğunu belirterek, “Yahya Kemal, İstanbul sokaklarında avare dolaşan Türkçe’yi şiir diline çevirdiğini söylüyor.  Sokaktaki Türkçe’yi esas alarak yeni bir şiir anlayışı arayışındaydı.”dedi. Yahya Kemal’in şiir anlayışı içerisinde mükemmelliyetçiliğin de olduğuna değinen Uçmaz, “Beyatlı’nın Süleymaniye’de Bayram Sabahı adlı şiiri öncesinde 25 yıllık bir çalışma vardı.”dedi.

 

BATIYA DEĞİL, KENDİ ÜLKESİNE YÖNELDİ’              

 

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Yakup Çelik ise, Yahya Kemal’in batıya değil, ülkesine yönelen bir şair olduğunu aktararak, “Yahya Kemal tarihte Türklüğü arar ve bu konuda bir düşünce geliştirir. Bunun sebebi ise içinde büyüyüp yetiştiği milli kültür ve Fransa’da aldığı tarih eğitimidir. Ona göre tarih sevilecek ya da nefret edilecek bir şey değildir; araştırılacak bir şeydir. Şiirlerinde bu milli şuuru görebiliriz. Yahya Kemal hep tarihle hâli birbirinden ayırmadan anlatır.  Bizim insanımıza ait yaşayış anlayışını çok güzel bir şekilde verir şiirlerinde.”diye konuştu.

 

"YAHYA KEMAL’İN HAYATINDA EZANIN AYRI BİR YERİ VAR’

 

Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bahtiyar Arslan da ünlü şairin Paris yıllarını katılımcılara aktararak, ”Ezan sesinin Yahya Kemal Beyatlı’nın hayatında çok önemli bir yere sahip olduğunu düşünüyorum. Bizim toplumumuzda her zaman ezan çok ayrı bir yere sahiptir. Yahya Kemal’in hayatında da bu şekilde.”dedi. Yahya Kemal’in 18 yaşında beş parasız Paris’e gittiğini aktaran Arslan, bu şekilde Yahya Kemal’in coğrafyanın milli birlik üzerindeki önemini anladığını kaydetti.

 

Panelde ayrıca konuklar Yahya Kemal Beyatlı’nın birçok şiirini okuyarak, katılımcıların sorularını yanıtladı. Program sonunda ise Küçükçekmece Belediyesi tarafından Nihad Sami Banarlı’nın Yahya Kemal Beyatlı’yı anlattığı ‘Bir Dağdan Bir Dağa’ adlı kitabı dağıtıldı. Panelin ardından şef ve solist Elif Ömürlü Uyar yönetimindeki Kubbealtı Musiki Topluluğu da konser vererek en güzel Yahya Kemal Beyatlı eserlerini icra etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.