Tuba Büyüküstün Türkiye'nin 'İyi Niyet Elçisi'

Tuba Büyüküstün Türkiye'nin 'İyi Niyet Elçisi'
Oyuncu Büyüküstün ve UNICEF Türkiye Temsilcisi Dr. Ayman Abulaban'ın katılımıyla Feriye Lokantası'nda basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Büyüküstün, UNICEF ailesine katılmanın kendisi için büyük bir onur olduğunu söyledi.

UNICEF İyi Niyet Elçisi olarak bugünden itibaren normal ve olağanüstü durumlarda çocukların haklarının korunması ve iyileştirilmesiyle ilgili çalışmalar yapacaklarını belirten Büyüküstün, şöyle konuştu: 

 

"UNICEF"le elimden geldiğince işbirliği içinde olmaya çalışacağım. Sizinle daha iyi günlerde bir araya gelmeyi dilerdim. Geçen hafta Soma"da yaşanan olaylar dolayısıyla hepimiz çok üzüntülü günler geçirdik. Tarif edemedik acımızı ama öncelikle orada hayatlarını kaybeden madencilerimizi anmak ve yakınlarına başsağlığı dilemek istiyorum. Çünkü bizden daha fazla acıyı yakınları, eşleri, çocukları ve aileleri çekiyor. Böyle bir durumda en büyük travmayı çocuklar yaşıyor. Biz yetişkinler tarafından onların böyle zamanlarda korunmaya ve gözetilmeye ihtiyaçları var. Onların yanında olmamız gerekiyor."

 

UNICEF"in Soma"yla ilgili planları olduğunu bildiğini ifade eden Büyüküstün, her şekilde bu faaliyetlerin içinde aktif bir şekilde bulunmaya çalışacağını söyledi. Büyüküstün, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Yakın tarihte yaşadığımız Soma"daki olay, Bosna"daki sel felaketi, Suriye"de 3 senedir süregelen savaşlar, çatışmalar bize şunu gösteriyor; insanoğlu her zaman bir afetin ve olağanüstü durumun ya da bir savaşın içine düşebilir. Böyle durumlarda en çok etkiyi çocuklar alıyor. Bu konuda hiçbir suçu olmayan çocuklarımız etkileniyor. Dil, din, ırk ve cinsiyet farkı gözetmeksizin böyle durumlarda çocuklarımızı koruma altına almalıyız. Yetişkinler olarak, geleceğin yetişkini olacak çocuklarımızın haklarını gözetmemiz ve yüceltmemiz gerekiyor. Her çocuğun yaşama, sağlık hizmeti alma ve eğitim görme hakkı vardır."

 

Çocukların haklarına sahip çıkılması gerektiğine dikkati çeken Büyüküstün, "Bugünden itibaren UNICEF"in iyi niyet elçiliği unvanını en iyi şekilde taşımaya çalışacağım. Bu konuda aktif olarak elimden geleni yapacağım" ifadelerini kullandı.

 

Bir gazetecinin sorusu üzerine Büyüküstün, UNICEF"in dünyada yaptığı çalışmalarda aktif olarak yer almaya çalışacağını belirtti.

 

Başka bir soruya karşılık Soma"ya henüz gitmediğini söyleyen Büyüküstün, "UNICEF"in Soma özelinde birtakım faaliyet planları var. Oradaki çocukların psikolojilerinin düzeltilmesi ve tekrar diğer çocuklarla kaynaştırılarak rehabilite edilmesi gibi planlar söz konusu. Bunlar gerçekleştirilmeye başlandığı takdirde en kısa zamanda gitmeyi planlıyorum" dedi. 

Konuşmaların ardından Tuba Büyüküstün, UNICEF"in iyi niyet elçisi olmasıyla ilgili protokolü, UNICEF Türkiye Temsilcisi Abulaban ile imzaladı. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.