Nobel Kimya Ödülü ABDli Bilim Adamlarının Oldu

Nobel Kimya Ödülü ABDli Bilim Adamlarının Oldu
Nobel Kimya Ödülü'nün bu yılki sahipleri Amerikalı bilim adamları Eric Betzig ve William E. Moerner ile Alman bilim adamı Stefan W. Hell'in oldu.

Ödülü paylaşan bilim adamları; Eric Betzig (Howard Hughes Sağlık Enstitüsü, ABD), William E. Moerner (Stanford Üniversitesi, ABD) ve Stefan W. Hell"in, geliştirdikleri "yüksek çözünürlüklü floresan mikroskop" çalışmalarıyla ödüle değer görüldükleri bildirildi.

 

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi"nden yapılan açıklamada, 1873"te Ernst Abbe"nin, geleneksel optik mikroskopların hiçbir zaman 0,2 mikrometreden daha iyi olamayacağı öngörüsünde bulunduğu belirtilerek ışığın dalga boyunun yarısından daha iyi çözünürlük sağlayamayacağı düşüncesiyle optik mikroskopun uzun bir süre geri planda tutulduğu hatırlatıldı.

 

Ancak 2014 Kimya Ödülü"ne değer görülen bilim adamları Betzig, Moerner ve Hell"in, bu sınırlamayı dahiyane bir şekilde, floresan moleküllerin yardımıyla aştığı vurgulanan açıklamada, bu bilim adamlarının çığır açan çalışmalarının, optik mikroskobu nano boyutlara taşıdığı ve yaşayan hücredeki moleküllerin izlerini görüntüleme olanağı tanıyan bu cihazın artık nanoskop olarak adlandırılmaya başladığı belirtildi.

 

Açıklamada, "Bu cihazla bilim adamları, moleküllerin beyindeki sinir hücreleri arasındaki sinapsları nasıl oluşturulduğunu görebiliyor; Parkinson, Alzheimer ve Huntington hastalıklarına yol açan proteinlerin izlerini sürebiliyor ve döllenmiş yumurtadaki proteinlerin bölünerek embriyoya dönüşmesini izleyebiliyorlar" ifadesi kullanıldı.

 

Günümüzde nanoskobun dünya genelinde kullanılarak insanlığa büyük faydası olan bilgiler sağladığı belirtilen açıklamada, Stefan Hell"in 2000 yılında geliştirdiği yöntem ve birbirlerinden ayrı çalışan Eric Betzig ve William Moerner"ın kullandığı yöntemlerin ödüllendirildiği bildirildi.

 

Ödüle layık görülen üç bilim adamı, 8 milyon İsveç kronluk (2 milyon 525 bin TL) ödülü paylaşacak. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.