Korsanların Merkez Üssü İstanbul

Korsanların Merkez Üssü İstanbul
CNR EXPO Yeşilköy’de, 1 Mart 2014 tarihinde başlayan CNR Kitap Fuarı’na akın eden kitapseverler, Türkiye’nin korsanla mücadele örgütü Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği (TBYM) tarafından korsanlara karşı bilgilendirildi.

TBYM Genel Sekreteri Av. Melahat Boran tarafından gerçekleştirilen “Yayımcılık Sektöründe Korsanla Mücadele” konulu sunumda vatandaşlara korsancıların dünyasıyla ilgili çarpıcı bilgiler verildi.

Korsanın merkez üssünün İstanbul olduğunu belirten Av. Melahat Boran, milyon doları aşan cirolar yapan yasadışı sektörün baskı, dağıtım ve satış işlemlerinin buradan yönetildiğini söyledi. Boran, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube ekiplerinin gerçekleştirdiği özverili çalışmalarla korsanın finansman ve lojistik kaynaklarına önemli darbeler indirildiğini vurguladı.

KORSAN İHBAR HATTI: 0530 580 77 99 / [email protected]

TBYM bünyesinde korsanla mücadele departmanı ve hukuk servisi kurulduğunu, Anadolu"da altı bölgede faaliyet gösteren toplam yedi hukuk bürosu çalışmaların yürütüldüğünü belirten Av. Melahat Boran,  81 ildeki İl Denetim Komisyonları ile de ortak çalıştıklarını söyledi.

7 gün 24 saat açık tutulan Korsan İhbar Haattı kurduklarını anlatan Av. Boran, korsan kitap şikayetlerinin 0530 580 77 99 nolu cep telefonuna ya da [email protected] mail adresine iletilmesi çağrısında bulundu. 

KORSAN KİTAP NASIL ANLAŞILIR?

Peki bir kitabın korsan olup olmadığı nasıl anlaşılır? Av. Boran’ın verdiği bilgiye göre, öncelikle bandrole bakılır. Bandrolsüz kitap, korsan kitaptır! Çünkü musiki ve sinema                 eserlerinin çoğaltılmış nüshaları ile süreli olmayan yayınlara bandrol yapıştırılması zorunludur.

Bandrol yapıştırma zorunluluğu bulunmayan eserler hariç. Bandrol Uygulamasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkındaki Yönetmelik’in 5. Madde 2. fıkrasında sayılan istisnalar  (örneğin ilköğretimde kullanılan belli bir sayfanın altındaki eserler vb) bu kapsamda değerlendirilir.

YA BANDROL SAHTE İSE?

Kitapların bandrollü olması durumunda ise; bandrolün söküldüğünde dağılıp dağılmadığına bakılır. Orijinal bandrol  söküldüğünde dağılır. Dağılmıyorsa sahte bandrollüdür ve korsandır. Bandrol orijinal kitap korsan ise usulsüz bandrollü korsan kitap olarak tanımlanır.

QR Kod uygulamalı yeni bandroller sayesinde sahte bandrol uygulamalarında azalma görülüyor. Yakında hayata geçecek olan ‘akıllı telefon yardımıyla bandrol sorgulama uygulaması’ korsanla mücadeleye sokaktaki vatandaşın da aktif olarak katılmasını sağlayacak.

KORSAN KİTABIN ÖZELLİKLERİ

Baskı tekniğinin ikinci sınıftır. Sayfaları silik ve baskı hataları vardır. Sayfa düzeni bozuk, bazı kitaplarda sayfa sayısı eksiktir. Kağıt kalitesi orijinaline göre daha düşüktür. Kesim hataları vardır. Kapak kağıdı ince, renkleri bozuk ve soluktur, orijinallerinden kopyalandığı ilk bakışta anlaşılır. Cilt baskılarındaki yapıştırıcılar kalitesiz olduğu için sayfaları kısa sürede dağılır, yerinden çıkar.

KORSANIN CEZASI NEDİR?

Bandrol yükümlülüğüne aykırı ya da bandrolsüz olarak bir eseri çoğaltıp satışa arz eden, satan, dağıtan veya ticarî amaçla satın alan ya da kabul eden kişi bir yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezasıyla cezalandırılır.

Sahte bandrol üreten, satışa arz eden, satan, dağıtan, satın alan, kabul eden veya kullanan kişi üç yıldan yedi yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezasıyla cezalandırılır.

Bir eserle ilgili olarak usulüne uygun biçimde temin edilmiş bandrolleri başka bir eser üzerinde tatbik eden kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis ve binbeşyüz güne kadar adlî para cezasıyla cezalandırılır.

Yetkisi olmadığı hâlde, hileli davranışlarla bandrol temin eden kişi bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.

Yetkisi olmayan kişilere bandrol temin eden kişi iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezasıyla cezalandırılır.

Yasalar, sadece sadece fiziki korsanlara değil, internet ortamındaki korsanlarla fotokopi korsanlarına da ağır yaptırımlar getiriyor. TBYM’nin dijital korsanlarla mücadelesi de etkili bir şekilde sürüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.