Hayallerini Yorganından Sonsuzluğa Taşı

Hayallerini Yorganından Sonsuzluğa Taşı
Arya Akademi Yönetim Danışmanı & Eğitmen Dr. Müh. Gülay Savaş, eğer hayallerini yorganlarına göre uzatsalardı, bu başarılar olabilir miydi diye sorarak şunları anlattı.

Arya Akademi Yönetim Danışmanı & Eğitmen Dr. Müh. Gülay Savaş, eğer hayallerini yorganlarına göre uzatsalardı, bu başarılar olabilir miydi diye sorarak şunları anlattı:

-Galileo Galilei, 1615 yılında Roma Engizisyonuna rağmen Güneş Sistemini keşfedebilir miydi?

-Isaac Newton 1687’de evrensel kütle çekimini ve hareketin üç kanununu keşfedebilir miydi?

-Marie Curie 1911’de Uranyum ile yaptığı çalışmalarla Radyoaktiviteyi keşfedebilir, dünyanın ilk Nobel Ödülünü alan kadın olabilir miydi?

-Nikola Tesla 7 Ocak 1943 tarihinde öldüğünde, Alternatif Akımın keşfi  ile birlikte yirmi altı ülkede kendisine ait üç yüze yakın patenti olabilir miydi?

-Albert Einstein, Özel ve Genel Görelilik kuramı ve Kuantum Fiziğinin keşfi ile 1921’de Nobel Fizik Ödülünü alabilir miydi?

-Larry Page ve Sergey Brin 1998 yılında Google’ı kurarlarken matematikte çok büyük bir sabit sayı olan Googol  (1.0 × 10100 ) dan esinlenerek, şirketlerine “Dünyadaki tüm bilgileri yönetmek!” misyonunu koyabilirler miydi?

Buna benzer dünyadan binlerce başarı örneği bulmak mümkün. Önemli olan görünenleri değil, görünmeyenleri görebilmek! Duyulanları değil, duyulmayanları duyabilmek! Sınırların ve koşulların dışına çıkabilmek. İnovatif çalışmalarda da bir kural vardır:  Söylediğiniz fikrinize karşılık ne kadar çok kişiden OLMAZ cevabı duyuyorsanız, bilin ki DOĞRU YOLDASINIZ!. Çünkü alışılagelmiş dışında bir şey söylüyorsunuzdur. Yani farklıdır.

Einstein, “Herşey hayal etmekle başlıyor”

Bu insanlar, Hayallerini yorganına göre uzatsalardı bunları başarabilirler miydi? İcatlar nasıl doğardı? Yeni kıtalar, yeni teknolojiler, yeni ürünler ve daha birçok şey nasıl keşfedilirdi? Aynen Einstein’ın da dediği gibi: “Herşey hayal etmekle başlıyor”. Fakat hayallerimize giden yolda HEDEFlerimiz olmalı. Hedeflerimizi ise yorganımıza göre uzatabiliriz.

Hatta Hedef belirlemede formül bile tanımlanmış:

S.M.A.R.T

Specific ( Belirli)

Measurable (Ölçülebilir)

Achievable (Ulaşılabilir)

Relevant (İlgili)

Timebound (Süreli)  

Örnek ile aradaki farkı anlatırsak,

“ABC Şirketi olarak bir Dünya Markası olmak” ifadesi bir HAYAL’ olabilir ama “3 sene içinde entegrasyon çalışmalarımızı da tamamlayarak  Türkiye sınırları içinde kendi sektörümüzde cirosu en yüksek 3.şirket olacağız” dersek bu bir HEDEF’tir.

Özetle, hedeflerimizle, hayallerimizi karıştırmayalım. Unutmayalım, Hayaller olmadan, hedefler olmaz. Hedefler bizi, hayallerimize taşıyan birer basamaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.