'Divan'ın 200. yılında bir dünya prömiyeri

'Divan'ın 200. yılında bir dünya prömiyeri
Goethe’nin Doğu Batı Divanı senfonik olarak ilk kez CRR’de.
Dünya edebiyatının en büyük yazarlarından Goethe’nin Doğu - Batı Divanı, 200. yıldönümünde, ilk kez senfonik olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda sanatseverlerle buluşacak. “Divan”ın dünya prömiyeri, 15 Nisan Pazartesi akşamı, şef Hasan Niyazi Tura yönetimindeki Cemal Reşit Rey (CRR) Senfoni Orkestrası ve Pera Ensemble’nin icrasıyla gerçekleşecek. Saat 20.00’de başlayacak konserde; soprano Ayşe Sinem Ekşioğlu, tenor Caner Akın’ın solist olarak, anlatıcı olarak ise bariton Nejat Işık Belen sahne alacak.
Divan, müzisyen Mehmet C. Yeşilçay tarafından bestelendi ve “Goethe’nin Doğu -Batı Divanı’ndan Orkestra, Solistler, Koro ve Türk Müziği Enstrümanları İçin Senfonik Şiirler” başlığıyla müzik dünyasına kazandırıldı. Eser, dünyamızın çeşitliliğini yansıtmak, barışçıl, birlikte ve uyumlu bir yaşamı gerçekleştirmek için ortaya konmuş sosyal iddiası olan bir kültür projesi.
Divan, 15 Nisan akşamı CRR’de gerçekleşecek dünya prömiyerinin ardından; 26 Ekim’de Münih Filarmoni Orkestrası ile Almanya’da, 2020’de ise Arapça versiyonu ile Filistin’in Bethlehem kentinde dinleyiciyle buluşacak.
Goethe, İslam dinine Hristiyanlık harici başka hiçbir dine göstermediği içsel alakayı gösterdi. Henüz 23 yaşındayken Hz. Muhammed’e ithafen muhteşem bir şiir yazdı. 70 yaşındayken peygambere gökten indirilen Kur’an’ın tamamlandığı o kutsal geceyi derin bir hürmetle kutlama düşüncesinde olduğunu kamuoyuna açıkladı. Şair, bu ikisi arasında geçen uzun hayatında İslam’a olan saygısını farklı şekillerde birçok kez gösterdi.
Goethe, “Doğu - Batı Divanı”nı İranlı şair Hafız’ın (14. yüzyıl) divanından ilham alarak derledi. Eser, İslam dünyası tarafından da Alman şiir sanatının başyapıtı olarak kabul gördü.
Divan’ın dünya prömiyerine şahitlik edebilmek için, 30 ve 20 TL olan konser biletleri Biletix ve CRR Konser Salonu gişesinden edinilebilir.
Bestekârın Eser Hakkında Açıklaması
Suriye, Irak, Filistin ve Yakındoğu savaşta. Milyonlarca insan kaçışta. Savaş, kültürlerin ve dinlerin çatışması, Batıdaki bazı güçlerin Doğu için öngördüğü yeni bir dünya düzeni. İslam’ın terörle bir tutulması ve terörüyle dünyaya elem, korku ve acı yaymak için her şeyi yapan İslam adı altında terör. Goethe’nin, Hammer’in ve Rückert’in İslam anlayışı nerede? Bugün Avrupa da İslamofobi ve sözde onların değerlerini tehdit eden ve mülteciler var. Batının İslamlaştırılması korkusu ya da 20. yüzyılda haçlı seferleri, çitin hangi tarafında bulunduğunuza bağlı ya da tam ortasında duruyor ve kurban oluyorsunuz. Şimdi bu zor konuyu müzikal olarak canlandırmak ilk bakışta imkansız gibi gözükse de herkes kendini en gür ve en iyi ifade edebildiği dili konuşuyor. Benim dilim müzik!
Dünyamızın çeşitliliğini yansıtmak, barışçıl ve uyumlu bir birlikte yaşamı gerçekleştirmek için bir işaret olmak amacıyla ortaya konmuş sosyal iddiası olan bir kültür projesi DİVAN. Göz hizasında bir karşılaşma -karşılıklı saygının da. Bu tecrübe sonucundaki bilinç, ideal, derin bir kültür temasına sebep olmaktır. Asimilasyon anlamındaki entegrasyona ve Kültürler arası Diyalog değil. Sözde yabancıyı göz hizasında ve saygıyla karşılamak, yüreklendirmek, kafalardaki bariyerleri aşmak ve birlikte yeni yolları denemeye cesaret etmek.
Tarihte öyle bir dönem yaşanmıştır ki, Türkler dünyaya hükmetmiş, yön vermiş ve tesir etmişlerdir. Öyle ki, medeniyetimizin zirvesi olan Osmanlı, Avrupa’yı etkisi altına almış ve Avrupa’da Türk modasının (Alla Turca) oluşmasına sebep olmuştur. Bu etkilerin en bilinenleri, ağırlıklı olarak sanatta ve müzikte olmuştur.
Millî-hamâsî, dinî-vicdânî, aklî-fikrî değerlerimizin korunduğu, şanlı tarihimizden güç alarak Cumhuriyetin istikbâli için yapılacak gerekli hizmetlere işaret ederken, merhum Cemil Meriç’in “Kültürü irfanla taçlandırmak gerekir” tesbîtiyle “Batı’yı pek çok Batılı’dan daha iyi tanımış ve tetkik etmiş biri olarak, Batı’nın kökleri Doğu’dadır” der.
Mehmet C. Yeşilçay
Yeşilçay 1968 den beri Almanya/Münih’de ikamet etmektedir. Burada Endüstri mühendisliği ayrıca Alman bestekar Hans Werner Henze’den kompoziyon, Cinuçen Tanrıkorur’dan Ud icrası ve Türk Mûsikîsi meşk etmiştir. Amcası Hafız Seyyid Nusret Yeşilçay’dan dini Mûsikîsi dersleri almıştır. Concerto Köln ve Jordi Savall"in ve Hésperion XXI’in yanısıra, Sarband Ensemble ile verilen konserler besteci ve müzisyen Mehmet C. Yeşilçay’a uluslararası bir isim kazandırmıştır. 2005’te kurmuş olduğu Pera Ensemble’i yönetmesinin dışında, onun asıl yaygın biçimde tanınmasını sağlayan, Eric Satie"nin ve Haendel’in eserlerini düzenlemesi ve icra etmesi, verdiği konserler ve senfonik eserleri ile olmuştur. 2012 yılında, Avrupa Birliği ve Türk Hükümeti tarafından finanse edilen ve desteklenen TEK TANRI İÇİN MÜZİK projesini yönetti. İstanbul‘daki Dünya Kültür Mirası olan Aya İrini gibi mekanlarda çeşitli konserler ve bu projeye bağlı yayınlanan bir CD, Yeşilçay’ın sadece şef ve aranjör olarak değil, aynı zamanda proje lideri olarak da iki alanda yeni yollar açarak başarılı olan vasıflarını doğrular niteliktedir. Bu proje ile Almanya’nın bir çok şehrinde (Münih Filharmonisi, Frankfurt, Halle, Berlin Filharmonisi vs) konserler verdi ve Alman Devlet Televizyonu konserini naklen yayınladı. Mayıs 2016’da dünya prömiyeri DİASPORA/GURBET adlı büyük senfoni orkestrası ve klasik Türk Müziği enstrumanları için bestelenmiş senfonik bir eser Rheinland Pfalz Eyaleti Devlet Senfonisi tarafından Yeşilçay’ a sipariş verilmiş ve 4 kez icra edilip proje ödüllendirilmiştir. Mehmet C. Yeşilçay ayrıca Avrupa nın en önemli müzik ödülü ECHO KLASSIK e laik görülmüştür.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.