'Türkiye'nin ilk yapay zeka strateji dokümanı hazırlanıyor'

'Türkiye'nin ilk yapay zeka strateji dokümanı hazırlanıyor'
Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofis Başkanı Koç, 'Bakanlıklar ve akademisyenlerle bir komite kuruldu. Türkiye'nin ilk yapay zeka strateji dokümanı oluşacak. Bunu 2019'un sonuna yetiştirmeyi planlıyoruz.' dedi.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofis Başkanı Ali Taha Koç, Uludağ Ekonomi Zirvesi"nde, DOW Türkiye ve Orta Asya Başkanı İhsan Necipoğlu moderatörlüğündeki "Vizyon 2023" oturumunda, teknolojik gelişmelerin ve dijital dönüşümün ülkelerin gelişmişlik seviyelerinde sıçramayı sağlayacak en önemli şeylerden biri olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan"ın dijital dönüşüme verdiği önemi sık sık ifade ettiğini belirten Koç, "Dijital Dönüşüm Ofisi olarak, eskiden "e-devlet" dediğimiz, artık biz ona "dijital Türkiye" diyoruz. Dijital Türkiye ve siber güvenliğin koordinasyonunu yapmak, aynı zamanda milli yazılımların geliştirilmesi ve bunların yaygınlaştırılması anlamında çalışmalar yapmak üzere kurulduk." diye konuştu.

Türkiye"nin teknolojik altyapısının güçlenmesine katkı sağlamayı amaçladıklarını anlatan Koç, şöyle devam etti:

"Türkiye, bilgi ve iletişim teknolojilerine, yapılan herhangi bir bir birim büyümenin normalde yaklaşık 1,8 veya 2 olarak ekonomik büyümeye katkısı olduğunu görebiliyoruz. 2023 hedeflerini yakalamamız için de mutlaka bilgi ve iletişim teknolojilerine olan yatırımlarımızı kamuda da artırmamız gerekiyor. Yaklaşık olarak 2018 yılında, 5 milyar liralık bir kamu yatırımı yapıldı. Tabii bunun yeterli olduğunu düşünmüyoruz ama iyi bir başlangıç ve her sene bu yatırım artarak devam ediyor. Bilgi ve iletişim teknolojileri yatırımlarının ekonomide iyileşme, büyüme sağladığını biliyoruz."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.