Akkuyu Nükleer Santrali İnşaatı 2016 Yılında Başlayacak

Akkuyu Nükleer Santrali İnşaatı 2016 Yılında Başlayacak
ICCI 2014 – 20. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı’nın son gününde “Nükleer Enerji ve Türkiye’deki Son Durum” başlıklı bir oturum düzenlendi.

Sektörel Fuarcılık tarafından İstanbul’da düzenlenen 20. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı’nın son gününde “Nükleer Enerji ve Türkiye’deki Son Durum” başlıklı bir oturum düzenlendi. Oturuma Eyyüp Lütfi Sarıcı (Akkuyu NGS Büyükeceli Bilgilendirme Merkezi), Necati Yamaç (Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı), Prof. Dr. Beril Tuğrul (İTÜ Nükleer Anabilim Dalı), Anatoly Andriyanov (ASE JSC Branc) konuşmacı olarak katıldı.

 

Nükleer inşaatı 2016’da başlayacak

 

Akkuyu NGS Büyükeceli Bilgilendirme Merkezi’nden Eyyüp Lütfi Sarıcı konuşmasında Akkuyu Nükleer Santrali’nin bin 200 MW’lık 4 adet ünitesiyle toplam 4 bin 800 MW’lık kurulu gücü ve yılda 35 milyar Kw/saat elektrik üretimi yapacağını belirterek, inşaat aşamasının 2016 yılında başlamasının planlandığını anlattı. ÇED raporunun mayıs ayında çıkması beklendiğini ifade eden Sarıcı, personel eğitimi konusunda önemle çalıştıklarını, doğru zamanda doğru kişilerin iş başında olması gerektiğine dikkat çekerek, “198 kişi Rusya’da eğitim görüyor. 4 bin 800 öğrenci müracaat etti, 100 tanesi bu yıl seçilecek. Projenin yüzde 50’si yerli şirketler tarafından yapılacak. En az 8 milyar dolarlık bir yatırım yerli şirketlerce karşılanacak. Yaklaşık 19 bin kişiye istihdam yaratılacak. Santral ulaşım, eğitim, tıp alanlarında fayda sağlanacak.” diye konuştu.

 

İlk ünite 2019 yılında çalışacak

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan Necati Yamaç ise Türkiye’nin enerji için yılda 60 milyar dolar yurtdışına kaynak aktardığını, Akkuyu ve Sinop santralleri devreye girmiş olsaydı 7.2 milyar doların Türkiye’de kalmış olacağının altını çizerek, “Bunun yanında elektrik ihtiyacımızın yüzde 32’si karşılamış olacaktık. Akkuyu’da ilk ünite 2019 yılında devreye alınacak.” dedi.

 

Santral 8 şiddeti depreme dayanıklı

 

Akkuyu Nükleer Enerji Santrali’nin müteahhitlik görevini üstlenen ASE JSC Branc şirketinden Anatoly Andriyanov santral inşaatına başlanmadığını, mayıs ya da haziran aylarında ÇED raporunun olumlu kararının çıkması beklendiğini anlattı. Akkuyu Santrali’nin işletme ömrünün 60 yıl, dört ünitenin yer alacağı santralde her bir ünite için 450 kişinin görev yapacağını ve 8 şiddetindeki depreme dayanıklı olduğu bilgisini verdi. İnşaat sürecinin ilk ünite için 48 ay olduğuna dikkat çeken Anatoly Andriyanov, “Bu süre bir nükleer santral için kısa bir süre, inşaatta yeni teknoloji ve yöntemler kullanacağız. Ana inşaata 2016 yılında başlayacağız. İnşaatta 9 bin kişi çalışacak. 2018 yılında ise ilk ünite inşaatının önemli bir aşamasına gelinmesini planlıyoruz” şeklinde konuştu.  

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.