Milli Savunma Bakanlığı, Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ), MSÜ Kara Harp Okulu (KHO), Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği işbirliğiyle KHO Dekanlığında "Profesyonel Askeri Eğitim ve Öğretimde Modelleme, Simülasyon ve Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları Fuarı" düzenlendi.

Fuara katılan, aralarında ASELSAN, HAVELSAN, FNSS, BİTES, MİLDATA, Simsoft ve SimBT'nin bulunduğu firmalar, yenilikçi teknolojiler kullanarak geliştirdikleri çeşitli çözümleri sergiledi.

HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar, açılış oturumunda yaptığı konuşmada, bünyelerinde geliştirdikleri yüksek teknoloji ve yazılımların yanı sıra savunma, güvenlik ve bilişim sektörlerinde iş ekosistemlerinde bulunan firmaların teknoloji ve katma değerli çözüm ve ürünlerini de bir araya getirerek anahtar teslim çözümler sunduklarını söyledi.

Nacar, simülasyon, otonom ve platform yönetim teknolojileri, komuta kontrol ve savunma teknolojileri, bilgi ve iletişim teknolojileri ile ülke ve siber güvenlik çözümleri ana faaliyet alanlarındaki özgün ürün ve sistemlerle başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere, kamu kurum ve kuruluşlarının, özel sektörün ve uluslararası müşterilerin en önemli çözüm ortaklarından biri olduklarını vurguladı.

Simülasyon ve eğitim sistemlerinin çeyrek asrı aşan bir süredir Türk Silahlı Kuvvetlerinin farklı kademelerinde kullanıldığını, stratejik, operasyonel ve taktik seviyede katkı sağladığını ifade eden Nacar, modelleme ve simülasyon teknolojilerinin kullanımının emniyet, zaman ve maliyet açısından büyük faydalar sunduğunu belirtti. Nacar, savunma alanında simülasyon sistemlerinin operasyonel planlama, eğitim, tatbikat, stratejik analiz, ürün tasarımı, tedarik, test ve değerlendirme gibi faaliyetlere destek sağlayabildiğini kaydetti.

Mehmet Akif Nacar, kullanılmakta olan sistem ve platformların kompleks hale gelmesi ve teknolojinin baş döndürücü değişimiyle askeri karar alma süreçleri ve operasyonların planlanması, yürütülmesi ve değerlendirilmesinin, modelleme ve simülasyon araçlarıyla yapılır hale geldiğini anlattı.

HAVELSAN olarak çeyrek asrı aşkın süredir eğitim ve simülasyon teknolojileri alanında hizmet verdiklerine işaret eden Nacar, sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojilerine yönelik araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin de meyvesini vermeye başladığını dile getirdi.