Suriye Muhalefetinden Türkiyeye Destek

Suriye Muhalefetinden Türkiyeye Destek
Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Türkiye'nin, IŞİD'e karşı oluşturulan uluslararası koalisyona katılmak için öne sürdüğü şartları desteklediğini açıkladı.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Türkiye"nin, IŞİD"e karşı oluşturulan uluslararası koalisyona katılmak için öne sürdüğü şartları desteklediğini açıkladı.

 

SMDK Sözcüsü Salim el-Muslat, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyona katılmak için öne sürdüğü şartlara ilişkin, "Aslında bunlar şartlar değil, bölgede yürütülen terörle mücadelede temel ihtiyaçtır. Esed teröründen yalıtılmış bir terörle mücadele anlayışı anlamsızdır. Çünkü Esed rejimi ve onun şiddet politikaları, bu tür terörist ve aşırı grupların ortaya çıkmasına neden olan teşvik edici güçtür. Rejimin varlığını sürdürmesi, farklı isimler altında olsa da gelecekte bu türden aşırı grupların ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır" ifadelerini kullandı.

 

"Terörle parça parça mücadele etmenin Suriyelilerin çıkarına hizmet etmeyeceğini" belirten Muslat, bunun "aynı zamanda bölgedeki komşu ülkeleri doğrudan tehdit ettiğini" kaydetti.

 

SMDK’nın açıklaması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın, Türkiye’nin IŞİD"e karşı oluşturulan uluslararası koalisyona katılmak için tampon ve güvenli bölge oluşturulması ile Suriye ve Irak’taki ılımlı gruplara terörle mücadele eğitimi verilmesi şartlarını öne sürmesinin ardından geldi.

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu da merkezi ABD"de bulunan özel bir TV Kanalına verdiği demeçte, bölgede terörü üreten en büyük etkenlerden birinin Esed rejimi olduğunu vurgulayarak, "Esed rejimini de hedef alan kapsamlı bir strateji çerçevesinde IŞİD’e yönelik müdahalede kara gücünü kullanabiliriz" demişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.