Ortadoğuda Barış İçin Dua Ettiler

Ortadoğuda Barış İçin Dua Ettiler
Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus, İsrail Cumhurbaşkanı Peres ve Filistin Devlet Başkanı Abbas, Ortadoğu'da barış için birlikte dua etti.

Vatikan Devlet Başkanı ve Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus’un girişimiyle Vatikan’da İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Fener Rum Patriği Bartholomeos’un katılımıyla Ortadoğu"da barış için tarihi dua zirvesi yapıldı.

 

Papa Franciscus’un 24-26 Mayıs"ta Ürdün -İsrail-Filistin’den oluşan “kutsal toprak"lar seyahatinde Ortadoğu barışına manevi açıdan katkı sağlamak için ortaya attığı "Ortadoğu"da barış için birliktedua etme fikri", Vatikan bahçelerindeki tarihi törenle gerçekleşti.

 

Vatikan’da akşam saatlerinde buluşan liderler, tören alanına bir minibüsle birlikte geldi. Müzik dinletisiyle başlayan törenin ilk bölümünde, Yahudilik, Hristiyanlık ve İslam dinine, dünyaya geliş sırasına göre dualar için sırayla zaman ayrıldı. Bu üç semavi dine mensup din adamları, kutsal kitaplardan barışla ilgili kesitler aktardı.

 

Yahudilik"te Zebur’dan ayetler okunurken, sıra Hristiyanlığa geldiğinde Fener Rum Patriği Bartholomeos Yeşaya kitabından bir bölümü okudu. Son olarak gelen İslamiyet bölümünde de İmam Jamal Abu Alhnoud Kur"an-ı Kerim’in Bakara Suresi"nden ayetler okudu. Bu olay, Vatikan’da ilk kez Kur"an-ı Kerim’in okunması olarak da ayrıca tarihe geçti.

 

Liderler barış için dua etti

 

Üç semavi dinden aktarılan bölümlerin ardından tarihi dua zirvesine ev sahipliği yapan Papa Franciscus başta olmak üzere sırasıyla İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, "kutsal topraklar"da barış için dua etti.

 

İlk konuşmayı yapan Papa Franciscus, Peres ve Abbas’a dönerek, bugünkü zirveye katıldıkları için teşekkür ederken, böylesi önemli misafirleri beraber ağırlama teklifini kabul ettiği için Fener Rum Patriği Bartholomeos’a da ayrıca şükranlarını sundu.

 

“Tanrım, şimdi bize yardım et. Bize rehberlik et ve barışı bize bağışla. Gözlerimizi aç ve "bu kadar savaş yeter" de” ifadeleriyle barış temennisinde bulunan Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa, “Umarım bu buluşma, bölen şeylerin üstesinden gelme arayışında yeni bir yürüyüşün başlangıcı olur” ifadesini kullandı.

 

Ruhani lider, barışı sağlamanın zorluğuna dikkati çekerek, “Barış yapmak, savaşmaktan çok daha fazla cesaret ister. "Buluşmaya evet, çatışmaya hayır, diyaloğa evet, şiddete hayır, müzakerelere evet, düşmanlıklara hayır, anlaşmalara saygılı olmaya evet, provokasyonlara hayır" demek cesaret ister” diye konuştu.

 

İsrail Cumhurbaşkanı Peres de böyle bir buluşmayı sağladığı için Papa’ya teşekkür ederek, “İki halk; İsrailliler ve Filistinliler hararetle barışı arzuluyorlar. Gözyaşlarına, şiddete, çatışmalara bir son vermeliyiz. Hepimizin barışa ihtiyacı var. Eşitler arasında barış” dedi.

 

Ülkesinde Cumhurbaşkanlığı görevini tamamlamak üzere olan 91 yaşındaki İsrailli lider, “Ben savaşı da barışı da tecrübe ettim. Savaşın bedelini ödeyenleri asla unutmayacağım. Annelerin, çocukları için gözyaşları yüreklerimize kazınmış durumda. Hayatım boyunca barış için hareket etmekten geri durmadım. Bunu, bizim çocuklarımızın mutlu bir geleceğe sahip olmaları için yaptım” ifadelerini kullandı. 

 

Filistin Devlet Başkanı Abbas da ülkesi ve çatışmalardan durulmayan bölgesi için haysiyetli yaşam, doğru bir barışın, egemen ve bağımsız Filistin’in, Filistin halkının ve bölgenin güvenliği, istikrarı için gerekli olduğunu söyledi.

 

Abbas, Allah’tan kutsal topraklar, Filistin ve Kudüs için barış dilediklerini anlatarak, Kudüs’ün, tüm inananlar için güvenli ve Kur"an-ı Kerim’de de belirtilen 3 din için de dua edilebilecek bir yer olarak kalmasını Allah’tan istediklerini kaydetti.

 

Filistin Devlet Başkanı, “Bizim için, komşularımız için barış temenni ediyoruz. Barış ve refah düşüncelerini arıyoruz. Yüce Rabbimiz, dualarımıza karşılık veriniz, çünkü sen en doğru, en merhametli olansın. Amin" diyerek dua etti.

 

Konuşmaların ve duaların ardından birbirlerine sarılan Papa, Peres ve Abbas, Fener Rum Patriği Bartholomeos ile tören alanına dikilen barışın uluslararası simgesi zeytin ağacının dibine toprak attı.

 

Liderler, daha sonra tarihi törene yerinde tanıklık eden az sayıdaki davetliyi selamladı. Davetlilerden bazılarının ruhani lider Papa ile fotoğraf çektirmeye çalıştıkları görüldü.

 

Törenin ardından Papa, İsrail ve Filistinli liderlerle kısa birer özel görüşme yaptı. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.