Obama Myanmar Liderleriyle Görüştü

Obama Myanmar Liderleriyle Görüştü
ABD Başkanı Barack Obama, Arakan bölgesindeki insani durum ve tansiyonu ele alacak ek adımlar atılması gerektiğini bildirdi.

ABD Başkanı Barack Obama, Arakan bölgesindeki insani durum ve tansiyonu ele alacak ek adımlar atılması gerektiğini bildirdi.

 

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre Obama, Doğu Asya Zirvesi ve ABD-ASEAN Zirvesi dolayısıyla Myanmar’a yapacağı seyahatiyle ilgili Myanmar Devlet Başkanı Thein Sein ile telefonda görüştü.

 

Obama ve Sein, ülkenin siyasi ve ekonomik reformlarının durumunu ele aldı. Obama, Myanmar hükümetinin, Arakan Eylem Planı’nın revize edilmesi ve Arakan nüfusunun siyasi ve sivil haklarının desteklenmesi için diğer önlemlerin de alınması başta olmak üzere Arakan bölgesindeki insani durum ve tansiyonu ele alacak ek adımlar atmasının önemini vurguladı.

 

Sein ve hükümetinin barış sürecine bağlılıklarından memnuniyet duyan Obama, kısa vadede ulusal ateşkesin sağlanmasıyla sonuçlanacak tüm çabaların yerine getirilmesi gerektiğini kaydetti.

 

Obama, telefon görüşmesinde ayrıca, 2015 yılında yapılacak seçimler için kapsayıcı ve kredibilitesi olan bir sürecin gerekliliğine işaret ederek, ABD’nin daha özgür açık ve refah içindeki bir ülke olması için Myanmar halkına yardım etme taahhütlerini yineledi.

Beyaz Saray, Obama’nın ayrıca muhalefetteki Ulusal Demokrasi Birliği lideri Aung Sang Suu Çi ile de telefonda görüştüğünü bildirdi.

 

Açıklamaya göre, görüşmede ülkenin devam eden siyasi ve ekonomik reformlarını ele alan Obama ve Aung Sang Suu Çi, gelecek yılki seçimlerin kapsayıcı ve kredibilitesi olan bir süreçte ilerlemesinin sağlanması gerektiğini belirtti.

 

Ayrıca, Obama ve Aung Sang Suu Çi, ABD"nin, hoşgörüyü teşvik, çeşitliliğe saygı ve daha kapsayıcı bir siyasi ortama yönelik çabaları nasıl destekleyebileceğini de ele aldı.

 

Obama, Aung Sang Suu Çi’nun daha demokratik bir Myanmar için yaptığı çalışmalarından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, ABD’nin Myanmar halkına desteğini tekrarladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.