Katolik Kilisesi'nin cinsel istismarla mücadele zirvesi sona erdi

Katolik Kilisesi'nin cinsel istismarla mücadele zirvesi sona erdi
Papa Franciscus, 'Hiçbir cinsel istismarın üstü örtülmemeli ve küçümsenmemeli.' dedi.

Katolik Kilisesi"nin dünyadaki önemli temsilcilerinin katılımıyla Roma"da yapılan ve 4 gün süren Kilise"dekicinsel istismarla mücadele zirvesi sona erdi.

Katolik aleminin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus"un başkanlık ettiği zirveye dünyanın dört bir yanından 114"ü başpiskopos olmak üzere 190"a yakın Katolik din adamı ve uzman katıldı.

Son dönemlerde sıklıkla ortaya çıkan, Katolik Kilisesi"ne bağlı din adamlarının çocuklara yönelik cinsel istismar ve taciz vakaları nedeniyle Roma"da yapılan zirve tarihi önem taşıdı. Kilise"nin, Katolik dindarların gözünde güven ve imajını tekrardan sağlamak için gerekli gördüğü zirvenin kapanışında konuşan Papa Franciscus, "Hiçbir cinsel istismarın üstü örtülmemeli ve küçümsenmemeli." dedi.

Papa Franciscus, "cinsel istismar olaylarının maalesef tüm kültürlerde ve tarihlerde bir fenomen olduğunu" yapılan bu zirvede anladıklarını belirterek, "Ancak bu korkunç yara Kilise"nin içinde olunca daha da ciddi ve skandaldır. Çünkü Kilise"nin ahlaki otoritesine ve etik güvenirliğine terstir. Burada açık bir şekilde altını çizmek isterim ki Kilise"de tek bir olay bile olsa büyük bir ciddiyetle üzerine gidilecektir." ifadesini kullandı.

Zirveye katılan başpiskoposlar adına konuşma yapan Avustralya"nın Brisbane Başpiskoposu Mark Benedict Coleridge de cinsel istismar iddialarına karşı Kilise"nin bundan sonra çok daha duyarlı olup, yeni adımlar atacağını söyledi.

Coleridge, "Cinsel istismara uğrayanların adalet ve şifa bulmaları için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Onları dinleyeceğiz, onlara inanacağız, onlarla birlikte yürüyeceğiz, istismara maruz kalanların daha fazla suçlanmayacağından emin olacağız, cinsel istismar vakalarını saklayanları çağıracağız ve Kilise liderlerinin seçim ve oluşum prosedürlerini daha ciddi hale getireceğiz." açıklamasında bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.