Karzai Veda Konuşmasında ABDye Yüklendi

Karzai Veda Konuşmasında ABDye Yüklendi
Afganistan'da görevi yeni Devlet Başkanı Ahmedzai'ye devretmeye hazırlanan Hamid Karzai, Afganistan'daki mevcut durum nedeniyle ABD'yi suçladı.

Afganistan"da görevi yeni Devlet Başkanı Eşref Gani Ahmedzai"ye devretmeye hazırlanan Hamid Karzai, ülkede barışın sağlanmasının ABD ve Pakistan"a bağlı olduğunu ifade ederek, Afganistan"daki mevcut durum nedeniyle ABD"yi suçladı.

 

Karzai, Devlet Başkanlığı Sarayı"nda düzenlenen veda töreninde yaptığı konuşmada, "ülkede barışın sağlanmasının ABD ve Pakistan’a bağlı olduğunu, onlar istediği zaman Afganistan’da barış olabileceğini" söyledi. 

 

Hamid Karzai, "ABD, Afganistan’da güvenliğin sağlanması için yapabileceği halde uğraşmadı ve ben bu nedenle ABD ile İkili Güvenlik Anlaşmasını imzalamadım" dedi. Karzai, üst düzey devlet yetkililerinin de katıldığı törende, ABD ile İkili Güvenlik Anlaşması imzalamasını yeni devlet başkanına bıraktığını ifade etti.

 

Söz konusu anlaşmayı imzalanmadığı için ABD ve Karzai yönetimi arasındaki ilişkilerde ciddi sorunlar yaşanmıştı.

 

"Barış çabalarım sonuçsuz kaldı"

 

Yabancı ülkelerin yönettiği savaşta çok sayıda Afgan"ın "şehit düştüğünü" söyleyen Karzai, hükümetin ülkede barış için ciddi çabalarda bulduğunu, ülke tarihinde Pakistan’ı en fazla ziyaret eden lider olduğunu ancak barış için yaptığı çabaların sonuçsuz kaldığını ifade etti.

 

Karzai, "Barış için yaptığımız çabalar üç nedenle sonuçsuz kaldı. Birincisi, ABD Afganistan’da kendi hedefleri için barışı istemedi. İkincisi, Pakistan ülkemizde barışın sağlanması için Durand Hattı"nı kabul etmemizi istedi. Üçüncüsü de Pakistan bizim dış politikamızı kontrolünde almayı istiyordu, biz buna asla izin vermedik" diye konuştu.

 

Devlet Başkanı olarak son kez konuşan Hamid Karzai, "Bizim ABD ile dostça ilişkilerimiz olabilir, tabii eğer ABD’nin söyledikleri ve yaptıkları aynıysa" ifadesini kullanarak ABD’den memnuniyetsizliğini dile getirdi.

 

Afganistan’ın birlik olduğunu defalarca vurgulayan Karzai, "Halkımızın parçalanması için yabancıların yıllardan beri yaptığı propaganda başarılı olmadı, olmayacak. Halkımız etnik usullere göre oy kullanmadı, istediği adayın başarılı olması için oy kullandı" dedi.

 

"Mevcut hükümet ve devlet kurumlarının 13 yıl önce teslim aldığı hükümetten yüzlerce kere daha güçlü olduğunu" söyleyen Karzai, geçen 13 yılda yönettiği hükümetin elde ettiği başarıları anlattı.

 

Türkiye, Hindistan ve Japonya vurgusu

 

Hükümeti döneminde dünya ile derin ilişkiler kurduğunu söyleyen Karzai, Afganistan"a yardımda bulunan tüm ülkelere teşekkür etti.

 

Görevi 29 Eylül Pazartesi günü yeni Devlet Başkanı Ahmedzai"ye devredecek olan Karzai, Türkiye, Hindistan ve Japonya’nın kendi çıkarları için değil, Afganistan’ın kendi ayakları üzerinde durması için yardım yaptıklarını vurguladı.

 

Karzai, yarından itibaren Eşref Gani Ahmadzai’ya bilgi vereceğini, cuma günü de sarayı terk edeceğini açıkladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.