İsrail Filistin Bayrağı Taşıyanları Cezalandıracak

İsrail Filistin Bayrağı Taşıyanları Cezalandıracak
İsrail'in eylemleri önlemek için hazırladığı 8 maddelik yeni plan, Filistin bayrağı taşıyanların cezalandırılması ve bazı matbaaların kapatılmasına kadar ağır maddeleri içeriyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu"nun talebi doğrultusunda, İsrail karşıtı eylem girişiminde bulunanlara ve ailelerine yönelik ağır yaptırımlar içeren 8 maddelik bir plan hazırlandı.

 

Söz konusu planla, Filistin bayrağı taşıyanlara da ceza verilmesi öngörülürken, ülkedeki kargaşa ortamı nedeniyle iş bulmakta zorlanan Filistin asıllı İsrail vatandaşlarının durumunun daha da zorlaşacağı tahmin ediliyor. Plan, bazı matbaaların kapatılmasını da içine alıyor.

 

İsrail"de yayımlanan Yediot Ahronot gazetesinin haberine göre, son dönemde ülkedeki kargaşa ortamının ardından yaşanan, güvenlik güçlerine taş atılması gibi olayların önlenmesi için, Başbakan Netanyahu"nun talebi doğrultusunda Likud milletvekili ve Knesset Komisyonu Başkanı Yariv Levin, 8 maddeden oluşan bir plan hazırladı.

 

Gazetenin haberine göre planın, "geçici" olarak sınıflandırılması, böylelikle Knesset oylamasına sunulmadan yürürlüğe konulması öngörülüyor.

 

İsrail askerlerine taş atanların ve gösteri düzenleyenlerin "terörist" olarak etiketlendiği planın maddeleri ise şöyle:

 

- Terör eyleminde bulunduğu için gözaltına alınan kişilerin, vatandaşlıkları ve oturma izinleri iptal edilecek. Hakkında verilen hapis cezasını tamamlamalarının ardından, İsrail"in kontrolü dışındaki yerlere gönderilecek.

 

- Terör eylemi gerçekleştirenlerin cenazeleri ailelerine teslim edilmeyecek ve tören yapılmadan defnedilecek. Akrabaların kabre yaklaşmasına izin verilmeyecek.

 

- Eylemleri gerçekleştirenlerin evleri 24 saat içinde yıkılacak. 

 

- İzinsiz toplanan provokatörler, taş atanlar ve yüzleri maskeli kişiler haklarındaki yargı süreci tamamlanana kadar tutuklu kalacaklar. Gösteri sırasında Filistin bayrağı da dahil olmak üzere, "düşman devlete" ait bayrağı kaldıranlar yargılanacak.

 

 

- Terörü destekleyen yayınlar basan matbaalar kapatılacak.

 

- Suç işledikleri kesinleşenlerin, suçun işlendiği günden itibaren 10 yıl süresince ehliyetleri ve sosyal hakları alınacak.

 

- Teröristlerin aileleri, sosyal medya, herhangi bir yayın veya medya aracılığıyla yakınlarına desteklerini açıklamaları halinde vatandaşlıkları iptal edilecek ve Gazze Şeridi"ne gönderilecekler.

 

- İş sahiplerine, polisten çalışanları hakkında açılan bir emniyet dosyası olup olmadığını öğrenme imkanının sağlanması. İş sahiplerine, hakkında emniyet dosyası açılmış çalışanlarının, tazminatsız ve hakları iade edilmeden işten çıkarabilmelerinin sağlanması. 

 

İsrail"in gündeminde ayrıca, hükümetin terör örgütleri listesine aldığı grupları ve düşman olarak kabul ettiği ülkeleri desteklediklerini belirten Knesset üyelerinin, milletvekilliklerinin düşürülmesini" öngören içtüzük değişikliği bulunuyor.

 

Bunun yanı sıra Hristiyan ve Müslümanlardan oluşan yaklaşık 1 milyon 600 bin Filistin asıllı İsrail vatandaşının bulunduğu ülkenin meclisinde, gelecek Çarşamba günü, İsrail devletini, bölgesel bir devlet şeklinde değil tüm dünya Yahudilerinin temsilcisi, etnik-dini bir devlet olarak tanımlayan bir kanun tasarısının görüşülmesi planlanıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.