Irak Meclisinde

Irak Meclisinde
Irak'ta Şii Lider Sadr'ın siyasetten çekildiğini açıklamasından iki gün sonra, istifa eden milletvekilleri sayısı 11'e yükseldi.

Irak"ta Şii Lider Mukteda Sadr"ın siyasetten çekildiğini açıklamasından iki gün sonra, istifa eden milletvekilleri sayısı 11"e yükseldi.

Sadr"ın liderliğindeki El-Ahrar grubuna mensup milletvekili Hakim ez-Zamili, yaptığı açıklamada, kendisiyle birlikte 5 milletvekilinin daha siyasetten çekildiğini belirtti.

 "Sadr ailesine bağlılığımızın bir göstergesi olarak siyasetten çekildiğimizi açıklıyoruz" ifadesini kullanan Zamili, bundan böyle parlamentoda yer almayacaklarını ve gelecek dönem yapılacak seçimlere de katılmayacaklarını dile getirdi.

Meclis"teki varlıklarının,  Sadr Hareketi ve Irak Meclisi"ndeki Ahrar grubunun lideri Sadr"ın varlığına bağlı olduğunu vurgulayan Zamili, Sadr"ın siyasetten çekildiğini açıklamasının, kendileri için de siyasetin yasal örtüsünün kalkması anlamına geldiğini söyledi.

Zamili, istifa eden milletvekillerinin, "Hasan el-Cebburi, Riyad Gali, Hussam el-Ugabi ve Halid el-Ceyyaşi" olduğunu açıkladı. 

Sadr"ın siyasetten çekildiğini açıklamasının ardından iki gün içinde istifa eden milletvekili sayısı 11"e yükseldi. Grubun, mecliste 40 milletvekili bulunuyor.

Irak meclisindeki "El-Ahrar" grubu milletvekillerinden Meha ed-Dovri, Zeyneb Et-Tai, İyman El-Musevi, Hüseyin Ulvan El-Lami, Hüseyin Talib El-Mensuri, Hüseyin Hemhem dün yaptıkları açıklamada, parlamentodan çekildiklerini duyurmuştu.

Iraklı Şii lider Mukteda es-Sadr, kendi internet sitesinde yayımlanan açıklamada siyasi, kültürel ve sosyal alanda yurt içinde ve dışında faaliyet gösteren tüm ofislerinin kapatılacağını belirterek, hareketinin siyasi hayattan çekileceğini açıkladı. Bundan böyle parlamentoya girmeyeceklerini, kurulacak hükümetlere ortak olmayacaklarını dile getiren Sadr, yalnızca dini alanda faaliyet göstereceklerini, siyasetten çekilme kararı ile ailesinin ismini ve itibarını korumak istediğini belirtmişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.