'Husilerin saldırıları çatışmanın denklemini değiştirme girişimi'

'Husilerin saldırıları çatışmanın denklemini değiştirme girişimi'
Arap Siyasi ve Stratejik Çalışmalar Merkezi Başkan Yardımcısı Muhtar Gabbaşi, 'Husilerin girişimi, çatışma mekanizmalarını değiştirmeyi, çatışmayı dengelemeyi, endişe ve beklenti yaratmayı amaçlamakta.' dedi.

Uzmanlar, Yemen"deki İran destekli Husilerin, Umman Körfezi"nde seyir halindeki iki tankeri ve Suudi Arabistan"ın güneyindeki Uluslararası Abha Havalimanı"nı hedef almasını çatışmanın denklemini değiştirme girişimi olarak değerlendiriyor.

Arap Siyasi ve Stratejik Çalışmalar Merkezi Başkan Yardımcısı Muhtar Gabbaşi,  yaptığı açıklamada, "Husiler, Suudi Arabistan"a denklemden çıkarılamayacakları mesajı göndermek suretiyle psikolojik bir harp yürütüyor. İran"ın bölgedeki temsilcilerinden biri olan Husiler bölgeyi endişeli bir duruma getirecek mekanizmalara sahipler." dedi.

Gabbaşi, Husilerin, 14 Mayıs"ta Suudi Arabistan"daki 2 pompa istasyonunu hedef almalarının ardından yaptıkları açıklamada, bunun, Suudi Arabistan"a, Birleşik Arap Emirlikleri"ne (BAE) ve bu ülkelerin Yemen"deki askeri karargahları ile önemli tesislerinden oluşan 300 noktaya düzenleyecekleri operasyonların başlangıcı olduğunu duyurduklarını hatırlattı.

Başkan Yardımcısı Gabbaşi, "Husilerin bu girişimi, çatışma mekanizmalarını değiştirmeyi, çatışmayı dengelemeyi, endişe ve beklenti yaratmayı amaçlamaktadır." diye konuştu.

Uzmanlar, Husilerin Suudi Arabistan"a karşı son saldırılarının, ABD"nin yeni bir nükleer anlaşmayı kabul etmeye zorlamak için İran"a yönelik baskılarını artırmasıyla birlikte iki ülke arasında son haftalarda tırmanan çatışmanın bir parçası olduğunu savunuyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.