Hocalı katliamı

Hocalı katliamı
Kafkasya Müslümanları İdaresi, Ermeniler tarafından yapılan Hocalı katliamının 'soykırım' olarak tanınması için uluslararası kurumlara resmi bildiri gönderdi.

Kafkasya Müslümanları İdaresi (KMİ), Ermeniler tarafından yapılan Hocalı katliamının "soykırım" olarak tanınması için dünya dini liderlerine, parlamentolara, uluslararası kurumlara ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi"ne resmi bildiri gönderdi.

Resmi bildiriyi katliamın 22. yılında KMİ Başkanı Allahşükür Paşazade gönderdi.

Din, dil, etnik kimlik farkı gütmeksizin tüm dünya kamuoyuna çağrıda bulunulan bildiride, Yukarı Karabağ sorunu, Azerbaycan topraklarının yüzde 20"sinin Ermeniler tarafından işgal edilmesi ve Hocalı"da yapılan katliam ve mezalime işaret edilerek, yaşananların tüm insani ve dini değerlere aykırı olduğu vurgulandı. 
Azerbaycan"ın yıllardır Hocalı"da yaşananların "soykırım" olarak kabul edilmesi yönünde birçok girişimlerde bulunduğunun ve bazı devlet ve kurumların konuyla ilgili gerçekleri kabul ettiğinin hatırlatıldığı bildiride, şu ifadeler yer aldı:

"KMİ, dünya kamuoyunu Ermeni bölücülerin kirli propagandasına inanmamaya, onların Hocalı"da yaptıklarını kendi adı ile "soykırım" diye çağırmaya ve yaşananları kınamaya davet ediyor. Tüm dinlerde masum insanların katledilmesi, insanlığın yok edilmesine eşdeğer bir günah olarak kabul ediliyor. Biz din adamları olarak tüm dünya halklarına barış, huzur ve refah diliyoruz. Her birimiz Allah ve insanlık karşısında adaletin sağlanması adına borçluyuz. Bu yüzden tüm dini liderlere, parlamentolara, uluslararası kurumlara ve AİHM"e seslenerek, Azerbaycan halkına karşı Ermeniler tarafından yapılanlara hukuki değerinin verilmesi ve Hocalı"da yapılanların soykırım olarak tanınması çağrısında bulunuyoruz."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.