BM Orta Afrika Cumhuriyetinde

BM Orta Afrika Cumhuriyetinde
BM yardım örgütleri, Orta Afrika Cumhuriyeti'nin Boda kentine geldi.

BM yardım örgütleri, Orta Afrika Cumhuriyeti"nin Boda kentine geldi.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve Uluslararası Göç Örgütü"nün (OIM) temsilcilerinden oluşan heyetin kentteki durumu değerlendireceği belirtildi.

AA muhabiri, kenti ziyaret eden heyete eşlik ederek, buradaki durumu gözlemledi. Kentten ve çevresindeki kasabalardan yaklaşık 11 bin Müslümanın, Hıristiyan Anti-balaka grubunun tehditleri nedeniyle Boda"daki bir mahallede bulunan merkez caminin çevresinde sıkışıp kaldığı ifade ediliyor.

Kentin diğer bölümünde, kilise çevresinde ise mahallelerinden kaçan Hıristiyanların, evlerine dönebilmek için uygun koşulların sağlanmasını beklediği kaydediliyor.

Müslüman ve Hıristiyan halkın gıda ve sağlık hizmetlerinden yoksun yaşadığı kentin merkezinde tamamen tahrip edilmiş binalar ve ateşe verilmiş pazar yeri, şiddetin boyutunu gözler önüne seriyor.

Şubattan bu yana Boda"da konuşlanan, bu hafta sayıları 80"den 120"ye çıkan Fransız askerlerinin, Hıristiyan ve Müslümanlar arasında tampon görevi yaptığı ve Müslümanları Anti-balakaların saldırılarından koruduğu belirtiliyor. 

Bölgedeki Fransız askerlerin komutanı AA muhabirine yaptığı açıklamada, askerlerin kentte Müslümanların güvenliğini sağladığını vurgularken, Boda sakinlerinden İsa, Fransa"nın düzenlediği Sangaris operasyonundan bu yana Müslümanlar için sokağa çıkıp dolaşmanın ve hatta sabah namazına gitmenin daha az tehlikeli hale geldiğini ifade etti.

İsa, Boda"daki Müslümanların yarısının kenti terk etmek istediğini ancak konvoyun çok engebeli bir yol izlemesi gerektiğini söyledi.

OCHA yetkilisi Peter Niussi de tahliyenin sorun teşkil ettiğini ve ancak son çare olarak buna başvurulması gerektiğini vurguladı. Niussi, önceliğin kişilerin güvenliğinin sağlanması olduğuna dikkati çekerek, ""İsteğimiz, toplumlar arasında uzlaşmaya varılması"" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.