AB'nin yeni başkan adayları

AB'nin yeni başkan adayları
Avrupa Birliği üyesi ülkelerin liderleri, uzun müzakereler sonunda temel kurumların başkanları üzerinde anlaşma sağladı.

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin liderleri, uzun müzakereler sonunda temel kurumların başkanları üzerinde anlaşmaya vardı.

AB Konseyi Başkanlığına Belçika Başbakanı Charles Michel"i seçen liderler, en önemli pozisyonlardan biri olan AB Komisyonu Başkanlığı için ilk kez bir kadını aday göstererek Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen"in isminde uzlaştı.

Liderler, AB Yüksek Temsilciğine İspanya Dışişleri Bakanı Josep Borrell, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanlığına ise Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde"ın atanması konusunda mutabık kaldı.

AB Komisyonu Başkanlığını yürütecek ilk kadın Leyen

Leyen, Avrupa Parlamentosunun (AP) onayını alırsa AB Komisyonu Başkanlığına atanan ilk kadın olacak.

Siyasete ilk kez 43 yaşında atılan ve Almanya"nın ilk kadın Savunma Bakanı olan Leyen, bu görevi 2013"ten bu yana yürütüyor.

Belçika doğumlu, 13 yaşında Almanya"ya taşınan 61 yaşındaki Leyen, Başbakan Angela Merkel"in partisi Hristiyan Demokrat Birlik Parti (CDU) üyesi.

CDU ise AP"deki birinci siyasi grup olan Avrupa Halk Partisinin (EPP) bünyesinde bulunuyor.

"Avrupa ordusu" kurulması çağrısında bulunan Leyen hakkında ofisinde uzun süredir bakanlık personeli olmayan danışmanlar çalıştırdığı gerekçesiyle soruşturma bulunuyor.

Hanover Tıp Fakültesi mezunu, 7 çocuk annesi Leyen, Almanca, Fransızca ve İngilizce biliyor.

AB yapısı içinde yasama sürecini başlatan, ayrıca birliğin yürütme organı olarak müktesebatını, bütçesini ve programlarını uygulamaktan ve idari denetimden sorumlu kurum olan AB Komisyonu Başkanlığı önemli koltukların başında yer alıyor.

Komisyonda, komiserlerin yanı sıra AB görevlilerinden oluşan yaklaşık 25 bin kişilik idari teşkilat da bulunuyor.

Mevcut AB Komisyonu Başkanı Lüksemburglu Jean-Claude Juncker"in görev süresi 31 Ekim"de sona eriyor. Yeni başkanın 1 Kasım"da göreve başlaması bekleniyor.

AB Konseyi Başkanlığına gelen ikinci Belçikalı olacak

Belçika"nın Fransızca konuşan Valonya bölgesinden olan 43 yaşındaki Michel, 2014"ten bu yana Başbakanlık görevini yürütüyor.

İlk kez 25 yaşında bakanlık görevine getirilen ve 38 yaşında da başbakanlık görevini üstlenen Michel, Herman Van Rompuy"dan sonra AB Konseyi Başkanlığını yürüten ikinci Belçikalı olacak.

Ülkesinde ekonomik reformlarla gündeme gelen ve hassas koalisyon hükümetine başbakanlık yapan Michel, güçlü bir liberal olarak ön plana çıkıyor.

AB Konseyi başkanının görevleri arasında toplantılara başkanlık etmek, toplantılarda raporlar sunmak, AB içinde mutabakat sağlanmasına yardımcı olmak ve AB"nin liderler seviyesinde dış temsilini yapmak yer alıyor.

Konsey başkanı 2,5 yıllığına seçilirken, görev süresi 1 kez uzatılabiliyor. Mevcut AB Konseyi Başkanı Polonyalı Donald Tusk"un, görevi 1 Aralık"ta devretmesi gerekiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.