'5 Kırık Kamera' belgeseli BM'de gösterildi

'5 Kırık Kamera' belgeseli BM'de gösterildi
Filistin halkının İsrail işgali altındaki yaşamlarını anlatan '5 Kırık Kamera' adlı belgesel film BM'de gösterildi.

" BM 2014Filistin Halkıyla Dayanışma Yılı"  etkinlikleri kapsamında, Filistin halkının İsrail işgali altındaki yaşamlarını anlatan "5 Kırık Kamera" adlı belgesel film, yönetmenlerden İmad Burnat"ın da katılımıyla BM"de gösterildi.

Uluslararası yarışmalardan ödül kazanan ve Oscar"a aday gösterilen belgesel film, İsrail işgali altındaki Filistin halkının günlük yaşamlarını ve çocukların silah sesleri ve asker gözetimi altındaki hayatlarını konu ediyor.

Filmin gösteriminin ardından diplomatlar, sivil toplum örgütü temsilcileri ve izleyicilerin sorularını yanıtlayan Burnat, filmin, gösterildiği her ülkede önemli bir ilgi topladığını söyledi.

Burnat, ABD ve Avrupa ülkelerinde yaşayan insanların Filistin sorununu çok duymalarına rağmen yeteri kadar anlayamadığını anlatarak, bu filmle işgal edilen topraklardaki yaşamı hissetmelerini amaçladığını dile getirdi.

"İsrail"e baskı yapılmalı"

Filistin halkının sorunlarını BM platformunda dile getirmiş olmaktan memnuniyet duyduğunu da kaydeden Burnat, "Filistin halkının yaşadığı sorunları dünya ile paylaşmak istedim. Film çok ülkede gösterildi ve çok beğenildi. İnsanlar bizim acımızı anlayıp hislerimize ortak oluyor. Ama sadece hislerimizin paylaşılması sahadaki durumu değiştirmiyor. Sorunun çözümü için uluslararası toplum, bağımsızlığımızı kazanma ve eşit bir şekilde yaşayabilmemiz için İsrail üzerinde baskı oluşturmalı. Çocuklarımızın geleceği için kaygılıyız" dedi.

Yeni film projeleri gerçekleştirmeyi düşündüğüne de değinen Burnat, "5 Kırık Kamera" filminin çekimden yayın aşamasına gelmesinin 6 yıldan fazla bir süre aldığını, yeni projelerin de bir kaç yıl sürebileceğini söyledi.

Film gösteriminin ardından konuşan Filistin"in BM Daimi Gözlemcisi Riyad Masur da 2014 yılının BM Genel Kurulu tarafından " Filistin Halkıyla Dayanışma Yılı" ilan edildiğini hatırlatarak, uluslararası toplum veBM kurumlarının kendilerine verdiği desteğe teşekkür etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.