Uykusuzluk Kapınızı Çalmasın

Uykusuzluk Kapınızı Çalmasın
Sağlıklı olabilmek için kaliteli bir uyku şart! Tedavi edilmeyen uyku hastalıkları, iş verimliliğinde azalma, sağlık harcamalarında artma, iş ve trafik kazaları gibi problemlere de yol açıyor.

Fiziksel, zihinsel ve psikolojik iyilik halinin ancak sağlıklı bir uyku ile mümkün olduğunu söyleyen Liv Hospital Nöroloji ve Uyku Kliniği Uzmanı Prof. Dr. Derya Karadeniz, uyku hastalıklarının tedavi edilmediği takdirde kalp, tansiyon, obezite, mide-bağırsak hastalıkları ve psikiyatrik bozukluklara yol açtığına dikkat çekiyor. Bu nedenle sağlıklı ve kaliteli bir uyanıklık için kaliteli uykunun şart olduğunu söylüyor.  

 

Kronik uykusuzluk, yaşam kalitesini bozmasının yanı sıra yaşamı tehdit eden bazı hastalıklara da zemin hazırlıyor aynı zamanda yaşam süresini de etkiliyor.

 

Teşhis uyku tetkiki ile konuyor

 

Uyku tetkiki (Polisomnografi), birçok uyku hastalığının tanısının kesinleşmesi ile buna paralel olarak doğru ve etkin tedavi planlaması yapılabilmesi açısından, tüm gece boyunca, uyku sırasında vücuttaki birçok fonksiyonun kaydedilmesi ve değerlendirilmesi işlemidir. Uyku tetkiki, tüm gece boyunca, uyku merkezimizde, uyku hastalıkları konusunda eğitim almış ve uzmanlaşmış bir uyku teknisyenin gözetmenliği altında yapılır. Bazı uyku hastalıklarında, gün içinde de ilave tetkik gerekebilir. Uyku tetkikinde, vücudun belli bölgelerine yerleştirilen sensörler aracılığı ile, beyin aktivitesi, kalp ritmi, nabız, ağız-burun solunumu, göğüs ve karın solunum hareketleri, kan oksijen düzeyi, vücut hareketleri kaydedilerek başta uyku evreleri ve uyku döngüsü olmak üzere tüm vücut fonksiyonları ölçülüyor. Kaydedilen veriler, uluslararası standartlara uygun olarak, uyku konusunda uzmanlaşmış bir hekim tarafından değerlendirilerek tanı ve tedavi yapılıyor. Uyku hastalıklarının tedavisinde, hastalığın tipine göre, ilaç tedavileri, solunum cihaz tedavileri veya Kulak Burun Boğaz ve Diş Hekimliği tedavileri uygulanıyor.

 

Uyku hastalıkları hangi belirtileri gösterir?

 

Gündüz belirtileri                                                                                  

·         Gündüz uyku isteği veya uyuklama

·         Yorgunluk

·         Konsantrasyon ve dikkat bozukluğu

·         İsteksizlik ve mizaç bozukluğu

·         Motivasyon ve enerji azlığı

·         Unutkanlık ve bellek bozukluğu

·         Sabah baş ağrısı

·         Sabah ağız kuruluğu

·         Sabah ses kısıklığı

·         Huzursuzluk, gerginlik ve depresyon belirtileri

·         Cinsel istek veya fonksiyonlarda bozulma

·         İlerleyici kilo alımı veya kilo verememe

·         Mide ve bağırsak rahatsızlıkları

Gece Belirtileri

·         Huzursuz ve kalitesiz gece uykusu

·         Horlama

·         Yakınların fark ettiği soluk durmaları

·         Gece sık idrara kalkma

·         Gece, baş, boyun ve göğüste terleme

·         Reflü

·         Karabasan veya canlı rüyalar

·         Uykuda ağlama, inleme, yürüme, bağırma, konuşma, şaşkın bakma, yemek yeme, altını ıslatma, istemsiz vücut hareketleri, kendine veya yanındakine zarar verici davranışlar

·         Bacaklarda veya ayaklarda hareket, germe

·         Diş gıcırdatma

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.