Tütün Lobisi Sağlık Düzenlemelerine Engel Oluyor

Tütün Lobisi Sağlık Düzenlemelerine Engel Oluyor
Sağlık Bakanlığı; Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu ve Türkiye Yeşilay Cemiyeti işbirliğinde ‘Dünya Tütünsüz Günü’ etkinliği kapsamında Ankara’da bir sağlık yürüyüşü gerçekleştirildi.

Yürüyüşün ardından Ankara Congressium’da bir de toplantı yapıldı. Toplantıda konuşan Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman tütün sektörünün çeşitli şehir efsaneleri ve aldatmacalar ile ülkeleri sağlık konusunda reformlardan uzak tutmaya çalıştığını ifade etti.

 

Tütün ürünlerinin zararları hakkında toplum bilincinin oluşturulması ve artarak devam etmesi amacıyla Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından her yıl 31 Mayıs günü “Dünya Tütünsüz Günü” olarak kutlanıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından da tütünün zararlarına dikkat çekmek ve sağlıklı yaşama teşvik amacı ile Ankara Saklıbahçe’de bir sağlık yürüyüşü yapıldı. Yürüyüşün ardından Ankara Congressium’da bir toplantı gerçekleştirildi.

 

Toplantıya Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Direktörü Zsuzsanna Jakab ve T.C. Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Prof. Dr. Seçil Özkan ve Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman konuşmacı olarak katıldı. Çok sayıda kurum, kuruluş, eğitimci, akademisyenlerden oluşan yüzün üzerinde isme de tütün kontrolü çalışmalarına verdiği destekten ötürü ödül verildi.

 

“Tütün endüstrisi efsaneler üreterek düzenlemeleri engellemeye çalışıyor”

 

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman konuşmasında Dünya Sağlık örgütünce açıklanan rakamlara göre, acil önlemler alınmadığı takdirde, sigaradan kaynaklanan ölümlerin artarak devam edeceğini ve 2030 yılı itibari ile sigara kaynaklı yıllık ölümlerin 8 milyonu geçeceğini kaydetti. Prof. Karaman tütün endüstrisinin, ülkeleri reform ve düzenlemelerden alıkoymak için lobi faaliyetleri geliştirdiğini ve şehir efsaneleri oluşturarak bu düzenlemelerin önüne geçilmeye çalışıldığını belirtti.

 

Karaman sözlerini şöyle sürdürdü; “Tütün endüstrisinin ürettiği efsanelerin birincisi: “Eğer tütün vergileri artarsa, tüketim düşeceği için vergi gelirlerinin de düşeceğidir’’ Dünya uygulamaları bunun böyle olmadığını göstermiştir, aksine vergi gelirlerinde artış sağlanır. Bir diğer efsane: ”Eğer tütün vergileri artarsa ekonominin olumsuz etkileneceği şeklindedir’’. Bu da doğru değildir; tütün ürünleri yerine yapılan harcamalar başka ürün ve hizmetlere yöneltildiği vakit ekonomi olumsuz etkilenmez.

 

Tütün endüstrisinin lobisini yaptığı bir diğer efsane ise: “Vergiler arttığında tütün kaçakçılığının da artacağıdır’’. Bu da doğru olmayan bir önermedir. Tütün kaçakçılığına neden olan yüksek fiyatlar değil, yetersiz denetimdir.

 

Sinsi Düşman Nargile

 

Son yıllarda tütün kontrol çalışmalarının hızını kesen ve her gün büyüyen sinsi bir halk sağlığı problemi olarak nargile salgınının görüldüğünü söyleyen Prof. Karaman, Nargile salgınını önlemeye yönelik bilinçlendirme kampanyalarının eksikliği Türkiye Yeşilay Cemiyeti’ni bir farkındalık ve bilinçlendirme kampanyası yapmaya yönelttiğini kaydetti. Programda Yeşilay Yönetim Kurulu üyesi, Halk Sağlığı Uzmanı M. Pervin Tuba Durgut Yeşilay’ın başlatmış olduğu Nargile Farkındalık Kampanyası’nın sunumunu gerçekleştirdi. Dünyada bilimsel kanıta dayalı ilk nargile farkındalık ve bilinç oluşturma kampanyasının Yeşilay tarafından yapıldığını vurgulayan Durgut, gençlerimizin özenme, arkadaş ortamı, kültür ve zarar vermez inancı ile nargile tükettiğini, nargilenin bir sigara içiminden daha fazla zarar verdiğini belirtti. Nargile farkındalık kampanyasının Arapça, İngilizce ve Fransızca dillerine çevrildiğini ve uluslararası yaygınlaştırılmasının sağlandığını söyleyen Durgut; “Yeşilay, nargile karşıtı kampanyalara dünyada öncülük etmek istiyor” dedi.

 

T.C. Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu ise “Tütünsüz Türkiye” hedefleri doğrultusunda şimdiye kadar yürüttükleri mücadeleyi bundan sonra da kararlılıkla yürüteceklerini belirterek “ ‘Tütünsüz Türkiye’ hedefine yaklaşacağımıza inancım tamdır. İnsanımızı ve geleceğimizi korumak için son zamanlarda kullanımı yaygınlaşan elektronik sigara ve nargile gibi ürünlerin zararlarına karşı da tedbirler alıyoruz. Nargile, ne yazık ki hiçbir zararı olmayan, tütün içermeyen, geleneğimizden gelen bir ürün gibi tanıtılıyor ve satışı yapılıyor.  Hâlbuki nargilenin tütün içereni de, içermeyeni de sağlık açısından zararlıdır. Bu sebeple yaklaşık bir yıl önce ilgili yasada değişiklik yaptık. İçinde tütün olsun veya olmasın, tütün mamulünü taklit eder tarzda kullanılan her türlü nargile ve sigaranın, tütün ürünü olarak kabul edilmesini sağladık. Böylece sigara ile ilgili yasal kısıtlamalar neyi içeriyorsa her türlü nargile ve elektronik sigarada da bu kapsama alınmış oldu. Sigara kullanımını hiçbir zaman tasvip etmedik ve bundan sonra da etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.