Sigara Yasağı Genişleyecek

Sigara Yasağı Genişleyecek
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu 'Çocuk parklarında sigara içilmeyecek. Açık alanlardaki restoran, kafelerde sigara içilen alan, sigara içilmeyen alan olacak' dedi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, AA Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Yayın Yönetmeni Ömer Ekşi ile AA editörleri, bölge müdürleri ve dünyanın çeşitli merkezlerindeki muhabirlerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlıyor.

 

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, 15-24 yaş arasında uyuşturucu maddeyi en az bir kere deneme oranının AB ortalamasının yüzde 30, Türkiye"de ise yüzde 2,7 olduğunu belirterek, "Bunu bir avantaj olarak görüyoruz bunu daha güçlü avantaja dönüştürmemiz lazım. Yüzde 2 veya 3 gencimizin denemiş olması bile bizde önemli bir teyakkuz hali" dedi.

 

Bakan Müezzinoğlu,şunları kaydetti:

 

"Uyuşturucuda riskli ülke değiliz ancak potansiyel var, 5 yıl içinde iyi mücadele etmezsek riskli ülke oluruz. Uyuşturucu özelliği söz konusu olan tüm ürünleri, kimyasal olarak yasak kapsamına alıyoruz ki, o "ben zaten bunu bilmiyordum" dolayısıyla cezai müeyyideyeye tabi olmama gibi bir avantajı olmayacak."

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, uyuşturucuyla mücadelede kişinin danışma hizmeti almasına imkan sağlayan ancak kimliğin bilinmeyeceği özel bir telefon hattı kurulacağını bildirdi.

 

Sigara yasağı

 

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

 

"Çocuk parklarında sigara içilmeyecek. Yetişkin parklarında da yine parkın bir köşesinde sigara içme alanı olacak. Hastane bahçelerinde, cami avlularında, AVM, hastane girişlerinde, dışarıda giriş kapısında belirli mesafe çizgiler çizilecek. O mesafe dışında sigara içme alanları yapılacak.

 

Açık alanlardaki restoran, kafelerde sigara içilen alan, sigara içilmeyen alan olacak. Şu anda oranları konusunda henüz karar vermiş değiliz. Üçte bir alan gibi alan, sigara içilebilen alan, bunu yüzde 25"e kadar indirmek gibi bir bakışımız da var. Bunun için hedefimiz, yılbaşı veya 2014 sonu itibarıyla."

 

Sağlık çalışanlarına yıpranma hakkı verilmesi

 

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, sağlık çalışanlarına yıpranma hakkı verilmesine ilişkin, "Meclis"te olağanüstü gündem sorunu yaşamazsak, muhalefetin de buna itiraz edeceğini sanmıyorum, Meclis açılır açılmaz Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızla çalışarak düzenlemesini getireceğiz. 5 yıla 1 yıl olarak düşünüyoruz" dedi.

 

İş sağlığı ve güvenliği

 

Bakan Müezzinoğlu, iş sağlığı ve güvenliği konusunda alınacak önlemlerle ilgili değerlendirmelerde bulunurken, "Eğitim ve araştırma hastanelerinde, şehir hastanelerinde meslek hastalıklarıyla ilgili alanlar hastane bünyesi içinde olacak. Ayrıca meslek hastalıkları hastanesi diye bir konsepti bundan sonra uzun süre devam ettirmeyi düşünmüyoruz. Meslek hastalıkları hastaneleri gündemimizden yavaş yavaş çıkacak" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.